03.10.2023Gündelik hayatta manavda, bahçede, alışveriş merkezlerinin manav reyonlarında karşımızda çıkan böğürtlenin faydaları nelerdir hiç düşündünüz mü? İçinde barındırdığı vitaminler ile birçok sağlık sorununa deva olan böğürtlen tam anlamıyla bir şifa kaynağı. Tadıyla olduğu kadar insan sağlığına verdiği destek ile de çok faydalı bir besin olan böğürtlenin faydaları ve zararları hakkında birçok bilgiyi sizler için derledik.


Böğürtlen Nedir?

Ülkemizin ikliminin de müsait oluşu ile yol kenarlarında bile rast gelebileceğiniz böğürtlen gülgiller familyasının bir üyesidir. Meyveleri parmak ucu boyutunda bulunan böğürtlenin ham hali kırmızı ve pembe renklerine kaçarken olgunlaştıkça siyahlaşır ve dolgunlaşır. Tanecikli yapısı ile çileğe de benzemektedir. Meyvenin ağacı ise oldukça dikenli bir yapıya sahiptir. Yapraklarını ucunda dahi küçük dikencikler görmek mümkün. Mayıs sonlarında doğru olgunlaşmaya başlayan böğürtlen Ağustos ayının sonlarına doğru mevsimini geçirir. Vücut sağlığından cilt sağlığına kadar birçok derde derman olan böğürtlen aynı zamanda içerisinde birçok vitamin barındırır. Bu vitaminlerin neler olduğunu da aşağıda böğürtlende hangi vitaminler var başlığının altında bulabilirsiniz.Böğürtlenin Diğer Adı Nedir?

Böğürtlen nedir sorusuna şeklinden, eriştiği mevsime kadar bir cevap verdiğimize göre böğürtlenin diğer adını da öğrenmekte fayda var. Böğürtlenin diğer adı nedir sorusunun cevabı aslında tekil değil. Yöreden yöreye bile farklı isimlerle adlandırılan bu meyvenin bilinen diğer adlarını şu şekilde sıralamak mümkün.

      Mormorik

      Diken çileği

      Diken dutu

      Yabani üzüm

      Karamama

      Kedi dutu

      Blackberry

      Rubus Fruticosus

      Leaves

      Fruit

Bazı yörelerde karadut olarak da bilinen böğürtlenin yaygın bir şekilde kullanılan diğer isimleri bu şekildedir.Böğürtlende Hangi Vitaminler Var?

Böğürtlen nereden bakarsanız bakın oldukça zengin bir vitamin deposudur. İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan birçok vitamini bünyesinde bulundurmaktadır. Böğürtlen; A, C, E ve B vitaminlerini içeren önemli bir besin kaynağıdır. Tüm bu adını saydığımız vitaminlerin yanı sıra, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından da oldukça katkılı bir meyvedir. Tüm bu vitaminleri içerisinde barındıran bir meyve nelere şifa olabilir gelin hep birlikte öğrenelim.


Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenin faydalarını saymakla bitiremeyiz ancak en belirgin özelliklerini aşağıda detaylı bir şekilde derledik.Kansere Karşı Mücadele Eder

En yaygın yararlarından bir tanesi kansere karşı mücadele konusunda bir çalışan görevi görmesidir. Bünyesinde bulundurduğu zengin antioksidanlar sayesinde hastalığa karşı direnç ortaya koyarak vücudun toparlanmasında etkin rol üstlenir. Akciğer kanseri ve kolon kanseri gibi tehlikeli rahatsızlıklara karşı etkili bir besin kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan mikro besinler kemo-önleyici bir özellik gösterir. Bu sayede malign hücrelerinin çoğalmasını önler ve hastalığın tedavisine olumlu yönde katkıda bulunur. Böğürtlenin faydaları arasında en kritik öneme sahip olanlarından bir tanesidir.Bağışıklığın Artmasını Sağlar

İçerisinde birçok vitamin bulundurduğu için böğürtlen bir koruyucu görevi de görmektedir. Her hastalığa karşı neredeyse bir önleyici olması bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile alakalıdır. Düzenli bir şekilde bu meyvenin tüketilmesi farklı patojenlerle mücadeleye yardımcı olur ve vücudu olası enfeksiyonlardan korur. Bağışıklık seviyesin yükselmesini ve vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttırır.


Kalp Sağlığını Düzenler

Böğürtlenin içerisinde bulunan antosiyaninler ve flavonoller meyveyi tamamen kalp dostu bir besin haline getiriyor. Arterlerin tıkanmasını önleyen böğürtlen aynı zamanda kan akışının doğal sürecinde gerçekleşmesini de sağlar. Kan basıncının düzenlenmesini sağlar ve kalp krizi riskini azaltır. Düzensiz kasılmalara karşı etkili olmakla birlikte kalp ritmini de düzene sokar.Sindirimde Etkisi

Böğürtlenin sağlığa faydaları arasında gösterebileceğimiz bir diğer madde ise sindirim sisteminin aktif çalışması konusunda yarattığı faydalı etki. Bağırsak hareketlerinin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlar ve kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Genel olarak sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesinde olumlu bir şekilde katkı yapar.


Kemikleri Güçlendirir

Böğürtlenin faydaları nelerdir sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap kemik sağlığına olan faydası olacaktır. Bünyesinde kemik sağlığı için kritik öneme sahip olan magnezyum kalsiyum ve potasyum gibi mineralleri bolca bulunduran böğürtlen kemikler içinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır.Cilt Sağlığına Birebir

Bu kısımda böğürtlenin yaprağından bahsetmek daha doğru olacaktır. Böğürtlen yaprağının faydaları arasında ciltteki ağrıları ve yanıkları hafifletmesi gösterilebilir. Hafif dereceli yanıkların iyileşmesi sürecinde de kullanılabilir. Bunun için daha taze olan böğürtlen yaprakları titiz bir şekilde ezilip lapa haline getirilmesi gerekir. Oluşturulan bu lapa şikayetin bulunduğu bölgelere krem sürer gibi narin bir şekilde uygulanır.


Böğürtlenin Faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek diğer cevaplar şu şekilde sıralanabilir;

      Tansiyonun düşürülmesini sağlar.

      Basur sorununa iyi gelir, idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.

      Ayaklarda oluşabilen şişkinliklerin inmesi sağlar.

      Ağız, diş ve bademcik iltihaplarına da iyi gelmektedir.Böğürtlenin Zararları Nelerdir?

Bunca yararı bulunan ve içerisinde birçok sağlıklı vitamini barındıran böğürtlenin henüz ortaya çıkarılmış bir yan etkisi veya sağlığa zararlı olabilecek bir durumu yoktur.

Bu yazımızda sizler için böğürtlenin faydaları nelerdir? Zararları nelerdir? Böğürtlende hangi vitaminler bulunur? Gibi sorularının cevaplarını derledik. Sizde her hangi bir hastalığa yakalanmadan sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız düzenli bir meyve tüketimine uymayı unutmayın. Böğürtlende sağlığınız için yararlı olan bitkilerden bir tanesi. 

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar