04.06.2020

Adı Fiyat BirimiGAZİPAŞA HALİNDEKİ FİYATLAR İÇİN HEMEN TIKLAYIN.


KUMLUCA HALİNDEKİ FİYATLAR İÇİN HEMEN TIKLAYIN.


ANTALYA HALİNDEKİ FİYATLARI İÇİN HEMEN TIKLAYIN.

Serik, Antalya\\\\\\\\\\\\\\\\\'nın 40 Km. doğusunda yer alan, şehre 22 Km. uzaklıkta olan güzel bir ilçedir. 1550 kilometrekare yüzölçümüne ve 122 bin nüfusa sahiptir. İlçe ekonomisini turizm ve tarım oluşturur. Serik ilçesine bağlı bir mahalle olan Belek dünyaca tanınan şirin bir tatil beldesidir. Su sporları ve golf sporunun çok gelişmiş olduğu Belek yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile her yıl yerli yabancı pek çok turistin tatil için seçimi olur. İlçede Belek\\\\\\\\\\\\\\\\\'in yanı sıra Aspendos antik kenti, Zeytintaşı Mağarası, Uçansu Şelalesi, Silyon Antik Kenti gibi birçok gezip görülecek yer vardır. Bu nedenle Antalya\\\\\\\\\\\\\\\\\'nın turizm odaklarından biridir.

Serik\\\\\\\\\\\\\\\\\'te halkın asıl geçim kaynağı tarımdır. Verimli bir ovada bulunan ilçe yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin görüldüğü bir ilçedir. Torosların eteğinde yerleşen ilçede su sorunu da bulunmaz. Bu nedenle hava, su ve toprak şartlarının uygunluğu nedeniyle kış yaz tarım yapılır. Açık alan bahçe tarımının yanı sıra örtülü tarım denilen seracılık da oldukça gelişmiştir. İlçede 445 bin dekar tarım alanı bulunur. Örtü altı ve açık tarla sebzeciliği, meyvecilik ve tarla bitkileri yetiştirilir.


Serik Halinde Bulunan Ürünler Nelerdir?

Serik\\\\\\\\\\\\\\\\\'te en çok yetişen ürünler karpuz ve domatestir. Özellikle örtü altı ismi verilen seracıkta çok gelişmiş bir ilçedir. Sera domatesleri yaz kış yetiştirilerek hem ülke içi tüketim için hem de dünyaya ihracat için tüketiciye sunulur. Bunun yanı sıra ilçede biber çeşitleri domatesten sonra en çok yetiştirilen üründür. Seralarda 16 çeşit biber üretilerek piyasaya sürülür.

Bunlar; çarlı biber, acı çarli biber, sivri biber, kıl sivri biber, kılçık sivri biber, üçburun biber, kapya biber, dolma biber, kırmızı şili biber, yeşil şili biber, macar çarli biber, macar dolma biber, jalepon biber, kampari biber, sarı kaliforniya biberi, kırmızı kaliforniya biberidir. Ayrıca salatalık, kabak, fasulye, patlıcan gibi daha birçok sebze yetiştirilmektedir. Buğday, mısır, soğan, pamuk, yem bitkileri gibi tarla bitkileri de açık alanlarda yetiştirilen ürünlerdir. Meyvecilikte zeytin, nar, narenciye, avokado, çilek ve ünlü Serik armudu bu bölgede yetiştirilir.

Türkiye\\\\\\\\\\\\\\\\\'nin Avokado ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu Serik ilçesi sağlamaktadır. Serik armudu nesli tükenmekte olan meyvelerden biri olarak literatüre geçmiş ve korumaya alınmıştır. Serik hal fiyatları ilçe komisyonu tarafından görüşülerek belirlenir. Belirlenen fiyatlar her gün Serik hal fiyatları olarak açıklanır.

Serik Halinde Doğal ve Organik Sebze Meyve Bulabilirsiniz

Serik ilçesinde yapılan tarımsal faaliyetler Tarım ve Köyişleri Müdürlüğü tarafından sürekli denetim altında tutularak doğal ve organik sebze meyve yetiştirilmesi sağlanıyor. Tarım ile uğraşan çiftçiye seminerler aracılığı ile bilinçli tarım dersleri verilerek yetiştiriliyorlar. Zirai ilaç satışı yapan yerler Tarım ve Köyişleri ekiplerinde sıkça denetleniyor. Denetimlerde bayilerin ruhsatlı ilaç satıp satmadıkları, bitki koruyucu ürünlerin reçete ile satılıp satılmadığı, zirai ilaçların raf ayrıştırmasının doğru yapılıp yapılmadığı şeklinde incelemeleri yapılıyor.


Uygunsuz bir durum ile karşılaşıldığında 6869 sayılı zirai ilaçla mücadele yasası kapsamında ceza uygulanmaktadır. Denetimlerin ve cezaların caydırıcı olduğu ilçede tarım daha bilinçli ve doğal olarak yapılıyor. Ayrıca ürün hasadında toplanan ürün hale gönderilmeden önce laboratuar ortamında incelenerek uygunluğu onaylandıktan sonra paketleme ve sevk gerçekleştiriliyor. Bu nedenle Serik halinde doğal ve organik ürün bulmanız mümkündür. Serik\\\\\\\\\\\\\\\\\'te en çok yetiştirilen ürünlerden biri olan domates seralarda bombus arıları ile üretiliyor. Arılar ile aşılanıp üretilen domates tamamen hormonsuz oluyor. Domatesin tadı, kokusu, lezzeti ne kadar doğal ve organik olduğunun göstergesi oluyor. Dünya ülkelerine de ihraç edilen domatesler büyük bir titizlikle özenle yetiştirildiğinden güvenle yeniyor.

Serik Tarımında İhracat

Antalya\\\\\\\\\\\\\\\\\'nın Serik ilçesi sebze ve meyve yetiştiriciliğinde önde gelen yerlerden biridir. Uzun yıllardır örtülü tarım adı verilen seracılık yapılan ilçede cam ve plastik seralarda üretilen sebzeler ülke ihtiyacını karşılamanın yanı sıra çeşitli dünya ülkelerine ihraç ediliyor. En çok ihraç edilen ürün domatestir. Yaz kış üretilen domates başta Rusya olmak üzere pek çok ülkeye ihraç ediliyor.

Suudi Arabistan, Ukrayna, Belarus, Moldovya, Bulgaristan, Macaristan, Almanya, Hollanda, İsrail, Dubai, Katar gibi birçok ülkeye domates ihracatı yapılıyor. Bunun yanı sıra Serik ile adı duyulan minyatür sebzelerinde ihracatına başlandı. Serik\\\\\\\\\\\\\\\\\'te bir firma 10 yıl önce başladığı minyatür sebze yetiştiriciliğini geliştirerek günümüzde yurt dışına açılarak ihracata başlamıştır. Mini patlıcan, mini salatalık, mini kabak, mini ıspanak, mini marul, mini çeri domates, mini fasulye, mini pancar, mini kereviz, mini havuç, mini roka, mini soğan gibi birçok sebzenin minyatür halini üretip ihraç etmektedir. Minyatür ürünler hem ülkede hem de dünyada çok fazla ilgi gördü. Kimyasal zirai ilaç ya da hormon kesinlikle kullanılmadan doğal olarak yetiştirilen minyatür sebzeler ihracatta öne çıkıyor.

Serik\\\\\\\\\\\\\\\\\'te Üretim ve Pazarlama Sorunları

Serik\\\\\\\\\\\\\\\\\'te sebze ve meyve yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçinin sorunları her yıl gündeme geliyor. Zira çiftçi büyük emek vererek yetiştirdiği ürünü istediği fiyata satamadığı için çabalarının karşılığını alamadığını söylüyor. Sebze ve meyve yetiştiriciliğinde üretim maliyetleri çok yüksek ve çiftçi genellikle kredi kullanarak bu ihtiyacı gideriyor. Ancak hasat zamanı ürünü çok düşük fiyatlarla alıcı bulduğunda zor durumda kalıyor. Bu da sebze meyve üreticisinin isyanını basına taşıyor.

Her yıl TV ekranlarında çiftçinin domates ya da başka bir ürünü yollara döktüğünü görürsünüz. Bu durum çiftçinin ne kadar zor durumda kaldığını ve gözü gibi baktığı sebzesini heder ettiğini gösteriyor. Sebze meyve yetiştiriciliğinde devlet desteği bekleyen çiftçi eğer yeterli desteği göremezde genellikle tarımı bırakıyor. Bu nedenle mutlaka acil bir şekilde çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Pazarlama anlamında da sorunlar yaşayan tarım sektörü, devlet politikasının pazarlama faktörünü çok fazla etkilediğini söylüyor.

Türkiye\\\\\\\\\\\\\\\\\'nin dünya ülkeleri ile olan ilişkileri ihracat oranını yükseltiyor ya da düşürüyor. Çiftçi çok mükemmel üretim yapsa bile ihracat talebi olmazsa emeğinin karşılığını alamıyor. Sebze ve meyve genellikle karayolu ile ihraç ediliyor. Bu durum yaş meyve ve sebzede sorunlara yol açıyor. Bu nedenle sebze meyve taşımacılığında kargo uçak seferlerinin artırılması talep ediliyor. Ya da mümkün olan ülkelere deniz ticareti seferlerinin sıklaştırılması isteniyor. İhracatın artması çiftçinin ürününün değerlenmesi anlamına geliyor. Bu nedenle devletin ihracat anlamında çalışmalarını artırarak sebze meyve üreticisinin yanında olması bekleniyor.

Serik Hal Fiyatları Nasıl Belirlenir?


Serik hal fiyatları Serik ilçesi için görevlendirilen komisyon tarafından belirlenerek hal fiyatları olarak sunuluyor. Serik halinde satışa sunulan her ürün için piyasa durumu göz önünde bulundurularak belirleme yapılıyor. Ürünün üretim aşamaları, toplanması, paketlenmesi ve maliyeti, piyasada ürünün değerinin ne olduğu gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak hal fiyatları belirleniyor. Hal satıcısı komisyonun belirlediği hal fiyatlarının dışına çıkamıyor.

Ürünü belirlenen fiyat ile satışa sunmak zorunda kalıyor. Fiyatlar konusunda bilgilenmek isteyenlere Serik hali gerekli desteği veriyor. Haftanın hemen hemen her günü fiyat belirlemesi yapılıyor ve çağımız teknolojisi internet ile Serik hali sayfasında yayınlanıyor. 

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar

Nuri erdemir
Sarimsak almak istyen hmn arasin 5060269822 irtibat no
Cafer palamut
Cilek lazim arama icin. 05327347677
Mehmet özsoy
Sarmısak Antalya da halde kaç TL
Ramazan....
Ben hal fiyatlari soruyorum hemen reklam geliyor fiyatlari goremiyorum burasi halfiyatlarini gorme sayfasi kim bunlari engelliyorsa agziimi bbozayayim hal fiyatlarini normal gormek istiyoruz yoneticinin dikkatine
Nebi BARÇIN
Siyah kabak sera bulunur 05357218225
Çilek lazım
Çilek lazım 05445504721
Osman saydam
Istanbula mal yapanlar temiz sebze meyve direk kamyondan alabilirim ama temiz mal 05418236535
Muzaffer
10 ton Guzel Salkım domates lazim arkadaşlar 05346350975 olan ulaşsın bana
Serikli
İyi günler arkadaşlar elimde kara lahana var almak isteyen ulaşabilir mi
Necmettin Sarıkaya
Çilek fiyatları ne kadar. Arayabilirsiniz bilgi vermek için teşekkürler 0532 205 93 74
Necmi
Çilek lazım olanlar araya bilir 05415116383
Salih kara
2255
Memik güner
Günlük harfiyat öğrenmek istiyorum
Laris
Çilek fiyatı nekadar
Muzaffer çetiner
Sonumuz hayrola allah sağlık sıhhat versin
Çavuş
Çilek yükselecekmi
Çavuş
Her şey satılıyor niye çilek fiyatı düşürdünüz yazık gönah
Mustafa avcı
Satık şalede A kalite çilek var dır yer Anamur 05362771147
Mustafa avcı
Satılı şalede kaliteli çilek var ilgilenen fiyat 7 tl
Hakan Karaduman
1. Kalite Çilek bulunur. Çilek ihtiyacı olan arkadaşlar ulaşabilir. 0545 688 46 54
Turan askar
Arkadaslar 15ton çilek lazim pazartesi antalyadan ilgili arkadaslarin dikkatine tel 05330976151
Şükrü Ceyhan
Biber güzel adı ne
Turan askar
28 ton California biberlazim ilgili arkadaslarin dikkatine tel 05330976151
Ertu tarım
538 912 2446 peşin para çilek alınır
GÜNSAN grup
Çilek lazım olan arkadaş lar 05424064052 yi arayabilir
Mert
1.500 ton Çarli toplanacak ne olur yükselir mi
Ali
Çilek fiyatına inanmayın zaten biraz şişirme o fiyata hiç veremedim ben.
Nüsret
Inanamıyom çileğin fiyatına
Ali
Cilek fiyatı doğru değil.10 TL'den A kaliteyi verdik bugün.
Faruk sivas
Sivasa sebze getiren yazsin direk kamyondan alayim
Sedat
Çok güzel
Ali görür
Çilek kilosu
Mustafa
Çilek alinir 0538 783 66 55 Peşin para
Emrah sag
Sebze fiyatları
Eren agar
Bursada karalahana satışı yapılır İster torba ister kasa Tane 2 kg 250 ton adres teslim yapılır Fiyat icin : 0542 723 95 01 Bursa hal NO :109
Bilal Öztürk
Çarliston biber fiyatları
Kadir yavuz
Yazlık 30 ton Kışlık soğan 100 110 ton arası Polatlı soğanım var 05413943148
ferhat kaya
kuru soğan bulunur ankara polatlı 5373248037
Tevfik Akkelle
Sebze fiyatları
boşver
domates fiyatlarıni yükselrin
Serikli
Siiloru bedava yapın günah bize bir çuval gübre ne kadar 50 kuruşa siormu olur
Ahmet çektir
Sayin degerli başkanım sizden ricamiz bu zahmetli çilek fiyatları biraz yüksek yazarsanız memnun oluruz ilaç gübre fiyatları göz önünde bulundururak ona göre başkanım saygılarımla arz ederim
Ahem hasn
Hasn
Rezil sayfa
Ne aradik ne bulduk
Azra Hanım Özçelik
Fiyalar güzel.👍😊😊😊
serikli isci
9 yildir yetistiriciyim.iki kisilik bir is ariyorum.subat ayinda bosta kaliyorum.acik tarlada ortak biber dikecekler bana yazsin
عامر ضاهر
المحمد
İsa aşık
Ordu'da pazar esnafıyım hali ortadan kaldırıp hem köylü kazansın hem biz kazanalım kimseye oturduğu yerden para yedirmeyelim 0534 363 89 23 direk bana mal satacak köylüler ulaşsın
Mustafa Merdin
Limon fiyat hakkında bilgi almak istiyorum
Mustafa Merdin
Limon fiyat hakkında bilgi almak istiyorum
nsqjn
jqwqs sm
Sikici
Hepinizin götüne badılcan sokim:)
Hasan aslan
Fiyatlar güzel
Kamil baba
Hal başkanı seneye seni çilek yerine salatalığın üstüne oturtucaz
Ahmet çektir
Bu çileye biraz yükseltinin hers şuan zarardailaç gübre parası çıkmadı
Onur kayıs
Kıl biber
Derviş bilgiç
Bu milletin emeğine yazık bu fiyata çilekmi olur hal başkanın
Serikli
kokteyl domates neden düşüyor. hepsini yükselttiniz ne istiyorsunuz kokteyl den çok işçilikli ve. Çok zor kızarıyor elinizi vicdanınıza koyun bir bayan olarak rica ediyorum
kazım kök
Demek domates biber fiyatları yüksek bunlar 2000 yılının fiyatları bu tarihte fidan 5 kurustu şimdi 80 kuruş hesabını sen yap
metin kılıç
sivri biber
Kadriye Çakır
Domateste umudu kestik para etmiyor 1 lira sudan ucuz beli deyip gediyoruz en iyi para eden şey karpuz yada kavun bizim oradikaller bir dönüm yerden karpuzun 40 ton yanlış değil 40 ton
TPH
DÜŞECEĞİ YOK ÜRÜNLERİN BU SEFERDE GEÇİŞ OLDU DERLER..
Ganioğlu kemal
Bu domates biber fiyatları ne olmuş ihraç edilirken yurdumun insanı çok pahalıya yiyecek yokmudur bunun bir çaresi çözümü arkadaşlar fakir fukarada sebeplenecek yani.
tugba istekli
istiridye mantarı yetiştirsem alım olurmu
Yasin Belir
Pek sanmam zaten düşmeye başladı.
Fatih
İnşallah yüksek kalır ama bu kadar yüksek olacağını sanmam havalar biraz ısındığında düşebilir.
Hasan
Fiyatlar böyle yüksek kalır mı ilerleyen günlerde yoksa düşer mi fikriniz nedir?
Güzel 0707
Boş bir sayfa ve firma adları Yorum bunlara olsa gerek herhalde BOL bereket li bir gün dileğiyle İnşAllah Hayırlı Huzurlu günlere