1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Kumkuat Meyvesi Fiyatları

Kumkuat Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Vücuda faydaları oldukça fazla olan kumkuat meyvesi her keseye uygun olarak fiyatı ortalama düzeydedir.  Türkiye’de üretilmesi ve bolca verim alınması nedeniyle oldukça mâkul fiyatlar ile almak mümkündür. Marketlerin halk ve indirim günlerinde de çok çok ucuza alınabilir. Tamamen organik olan hali yurt dışında üretildiği için istenirse anavatanından kargo ile alınması kolaylıkla mümkündür. Bu durumda kumkuat meyvesi oldukça pahalıya mâl olmaktadır. Taze olarak istenildiğinde organik pazarından orta ücret ile alınabilinmektedir. Hasat zamanı bol olduğu için fiyatı düşmektedir. Bu süre içerisinde çok miktarda alınıp buzlukta şoklama ile muhafaza ederek hem taze hem de fiyatı çok ucuza alınabilir.

Kumkuat Meyvesi Nedir? 

Halk arasında ismine kamkat ve altın portakal denilen özellikle obezite de şifası çok fazla olan bir meyvedir. Kumkuat meyvesi turunçgiller ailesine ait olan bu güzel meyvenin rengi ise turuncudur. Kokusu aromalı ve kolay kolay gitmeyen lezzetli meyvedir.  Benzerleri kabuğu soyulduktan sonra yenirken bu kumkuat meyvesi tamamen kabuklu yenilerek benzerlerinden ayrılmaktadır. Dış kabuğu meyveye baharat aromasını vermektedir. Ağacı oldukça fazla verimli olup, beyaz çiçeklere sahiptir. Kumkuat meyvesi küçük olup, ekşi, hafifçe acı ve portakalı bir nebze andıran tada sahiptir. Cismi ise biraz sert ve parlak olan meyvedir. Acılığı ise tamamen orta kısmındaki çekirdeklerinden kaynaklanmaktadır. Çekirdeği alındığında daha lezzetlidir.

Kumkuat Meyvesi Nerelerde Yetişir? 

Şifa deposu olan kumkuat meyvesi Türkiye’de Akdeniz bölgesinde, Anamur ve Rize’de ılık sıcaklıkta, yağmuru seven ve ara ara güneş alan, havadar yerlerde yetişmektedir. Önceleri Türkiye’de pek yaygın olmayan şifa kaynağı kumkuat meyvesi şimdilerde ise üretimi yayılarak yapılmaktadır. Don olaylarının olmadığı yerlerde büyüyebilen kumkuat meyvesi yurt dışında ise anavatan Çin olmak üzere, Tayvan, Japonya gibi Asya ülkelerinde üretimi yapılmaktadır. Güney Hindistan ve Brezilya’da da yetişmektedir. Özellikle Çin’de çok üretilen ve tüketilen bir meyvedir.
Güzel kokuya çiçekleri sayesinde ulaşan ve insan vücuduna birçok faydası olan kumkuat meyvesi sonbahar da hasat vermektedir. Ufak yer kaplamayan bodur ağaçlar ile yetişmektedir.

Kumkuat Meyvesi’nin Yararları Nelerdir? 

Sağlık açısından oldukça yararlı olan kumkuat meyvesi şifa ve vitamin kaynağı olup birçok faydası bulunmaktadır. Antioksidan yönünden zengin olduğu için sindirim sistemi dostudur. Çocuklar ve yaşlılar için günlük düzenli tüketimde yararları fazladır. Kanserleri önlemektedir. Özellikle akciğer kanserine karşı çok güçlü meyvedir. Kan şekeri oranını düşürmektedir. Kilo vermede yardımcı olup, kolesterolü düşürmektedir. Saç dökülmelerine karşı etkilidir. İçerdiği C vitamin sayesinde yaşlanma kırışıklarını önüne geçmektedir. Gıda zehirlenmesi ve böcek ısırmalarında iyileşme süresine mikropları öldürerek yardımcı olmaktadır. Baş ağrısı ve uykusuzluğu kısa sürede yok etmektedir. Su oranı yüksek olduğu için tok tutma yararına sahiptir. Lif yönünden zengin olduğu için bağırsağı çalıştırıp, hızlı kilo vermeyi sağlamaktadır

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Kumkuat Meyvesi’nin Zararları Nelerdir? 

Her gıda da olduğu gibi bu mucizeli faydaları olan kumkuat meyvesinin de bazı zararları bulunmaktadır. Buruşmuş, leke almış veya dolapta 1 hafta bekleme süresini aşmış olan kumkuat meyvesi yenilmemelidir. Aksi halde zehirlenme riski vardır. Olası yan etkileri şöyle sıralanabilir. Diş ve diş eti tahriklerine neden olmaktadır. İdrar da renk değişimi meydana çıkmaktadır. Kan değerlerini düşürdüğü için ve fazla etkisi olduğu için kan değerini alt üst etmektedir. Alerjik olunması yüksek ihtimaldir. Özellikle ilk kez yenilecek ise küçük bir parça yenilmelidir. Mide ağrısına ve yanmasına sebep olmaktadır. Cilt dökülmelerine sebep olmaktadır. Diş eti kanaması yapmaktadır. Alerjiye yüksek oranda elverişli olduğu için doktora danışmadan yenilmemelidir.

Kumkuat Meyvesi Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmektedir?

Vücut ve sindirim sistemi dostu olan bol miktarda vitamini olan kumkuat meyvesi zahmetsizce tüketimi mümkündür. Kabuğu ile yenebilen meyve olduğu için hijyenik temizliğin ardından dilimlere ayırarak tüketilebilir. Hafif acı tadı olduğu için tatlı besinlerle tüketilebilir.Diyet yapanlar için yulafa ufak parçalar halinde eklenebilir, kahvaltıda tüketilebilir tek başına da çerez gibi kabuklu tüketilen meyve olduğu için çiğ’den tüketilebilir. Vitamin ve proteinden daha çok faydalanmak için tek başına tüketilmesinde yarar vardır.Sadece taze değil isteğe göre kurutularak da tüketilebilir. Mevsiminde alımının ardından doğal güneş veya fırın eşliğinde kolaylıkla kurutulup, bez torbada olmak şartı ile sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.

Kumkuat Meyvesi Fiyatları Nelerdir?

Oldukça yüksek besin değerine sahip olan kumkuat meyvesi ücretleri ile de her keseye uygundur. Kilo olarak alımı zorunlu olmadığı için tane veya gramla da bütçeye göre alınabilen yararları büyük bir meyvedir. Yurt dışından büyük oranda ihraç edilmediği için fiyatı uygundur.Özel olarak sipariş ile getirilmediği takdirde mâkul fiyatlar ile alınması kolaylıkla mümkün olan bu şifalı meyvenin fiyatının uygun olmasından ötürü fazla yenilmemelidir. Fazla tüketimde vücuda ciddi zararlar vermektedir.Diğer meyveler gibi cüzi miktarlarda alınabilen şifa kaynağı olan kumkuat meyvesi sonbaharda hasat zamanında bol, taze ve uygun fiyatlarıyla çoğu yerde bulunmaktadır. Kurutulmuşu da aktarlarda küçük ücret ile almak mümkündür.

Kumkuat Meyvesi Nasıl Yenir 

Faydaları büyük ve şirince olan kumkuat meyvesi direk yenilebilir olduğu gibi meyveli yoğurt eşliğinde de yenilmektedir. Greyfurt ve portakal tadını bir nebze andırdığı için çekirdeği çıkarılmalı ve dondurmanın yanında tatlı gibi yenilebilir.Çocuklar için fazla tatlı olmadığı için diğer meyveler ile karıştırılıp püre halinde aromalı tadıyla veya Tatlı içlerinde de kullanılarak lezzetlice yenilebilir. Kızartılarak da yenildiği gibi haşlanıp suyu içilebilirken posası da yenmektedir.Kurutulmuş haliyle yapılan hoşafın içine konularak yenilebilir. Ekşi tadına şeker ekleyerek reçel haliyle ya da marmelat yapılarak yenilebilir. Özellikle diyet yapımında meyve ve sebze salatalarında küp küp doğranıp yenilebilir.

Kumkuat Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir? 

Özellikle çocuklar, yaşlılar ve diyet yapanlar için kumkuat meyvesi oldukça fazla şifa kaynağıdır. Kalorisi ise orta boy olan 1 adet meyve ile aynıdır. Doymuş yağ, tekli doymamış ve çoklu doymamış oranı yok denecek kadar oldukça azdır.İçerisinde A, D, C ve B6 vitamini vardır. Kolesterol değeri çok düşük olup, potasyum oranı oldukça fazladır. Diyet lifi bakımından çok zengin bir meyve olmaktadır. Çocuklar ve yaşlılar için olduğu gibi hamilelikte ve emziren annelerde bulunmaz bir protein kaynağıdır.
Magnezyum ve protein oranı yüksektir. Vitamin, mineral, kalsiyum ve demir oranları yüksektir. Karbonhidrat değeri ise orta düzeydedir. Ekşi ve acımtırak tada sahip olduğu için, şeker oranı azdır.

Kumkuat Meyvesi Nerelerde Satılır? 
Vitamin deposu olan kumkuat meyvesi sofralarda pek tanınmayan meyve olduğu için, küçük ve gelişimi oluşmamış yerlerde bulunması oldukça zor olan bir meyvedir. Büyük manavlarda, marketlerde, semt pazarlarında ve organik pazarında da kolaylıkla alınabilir. Türkiye’deki üretimi sayesinde birkaç ilden sipariş sayesinde kargo aracılığıyla alınabilir veya internet üzerinden güvenilir sitelerden arayarak ve mesaj yoluyla almak da mümkündür. Kurutulmuş ve hazır olarak satılan kumkuat meyvesini büyük marketlerden ve aktar dükkânlarından alınabilir. Toprağı, gübresi ve yetiştiği tropik iklime kadar organik olarak istenildiğinde, anavatan olan Çin’den özel olarak alınması mümkün olup, yurt dışından geldiği için maliyeti fazla tutmaktadır.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
pepino-fiyatlari

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir