1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Chiquita Muz Fiyatları

Chiquita Muz Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Dünya üzerinde büyük bir ticari akım mevcuttur. Ürünlerin ülkeden ülkeye, kıtadan kıtaya ulaşabilmesi için bu ticaret gereklidir. Eğer ticaret günümüzdeki kadar gelişmiş olmasaydı birçok farklı ve tropik meyvenin varlığının farkında bile olmayacaktık. Ülkemize son yıllarda çokça tropik meyve girmeye başlamıştır. Bu meyvelerin üretimi ve ekim alanları ülkemizde de arttırılmaktadır.

Ülkeler ve kıtalar arasında meyvelerin akışını sağlayacak şirketler ve firmalar kurulmuştur. Onlardan biride Chiquita isminde ki firmadır. Bu ve bunun gibi firmalar meyvelerin uzak ülkelere yolculuk etmesini sağlarlar. Dünyamızda gelişen ağlar sayesinde çokça meyve ve sebzenin varlığından haberdar hale geldik. Her gün sofralarımıza bir yenisi eklenen tropik meyvelerin bizlere kadar ulaşabilmesi için çalışan firmalar mevcut. İthal olarak ülkemize gelen muzların üzerinde Chiquita amblemini gördüğünüz çok olmuştur. Bu firma aracılığı ile ülkemize giren muzların üzerinde Chiquita etiketi bulunur.

Chiquita Muz Nedir?

Chiquita muz dendiğinde birçoğumuz muzun türünün bu olduğunu sanır. Ancak durum böyle değildir. Chiquita uluslar arası meyve ticareti yapan bir firmadır. Parlak sarı muzların üzerinde gördüğünüz mavi bandroller firmanın amblemini içerir.

Chiquita ismi yavaş yavaş öyle yerleşmiştir ki halkımız büyük ve parlak muzlara doğrudan Chiquita muz demeye başlamıştır. Chiquita bir şirkettir. 1899 yılında ilk kurulduğu dönemde adı United Fruit Company ( UFCO ) idi. Bu şirket zaman içerisinde birçok devletten daha güçlü bir pozisyona gelmeyi başarmıştır. Ürünleri, dünyanın dört bir yanında raflarda yerini almıştır. Daha sonra Chiquita ismini alan şirket birçok ülkede siyasi anlamda dokunulmazdır ve gücünü korumaktadır.

Chiquita Muz Nerelerde Yetişir?

Chiquita firmasının dağıtıma sunduğu muzlar Latin Amerika ovalarında yetişen muzlardır. Daha sonra firma alım yaptığı alanları genişletmiştir. Muzlar genel olarak tropik özellikleri severler. Yetişmeleri için yüksek sıcaklık gerekir. Yetiştiği ortamda yüksek humusa ihtiyaç duyan muz ilk gelişim evresinde sulamaya da çok ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple muzun gelişeceği ortam ilk dönemlerde sulak olmalı ve gerekirse gübre desteği ile muzun yetişeceği toprak güçlendirilmelidir. Dallarda değil tek bir noktada birbirine tutunmuş şekilde düzinelerce bir arada bulunan yapıda büyürler. Toplandıklarında yeşildirler ve onları yediğinizde şaşırabilirsiniz. Bildiğimiz muzlar daha sonra sararırlar ve bizim yediğimiz hale gelirler. Ülkemizde Anamur bölgesinde yetişen muzlar oldukça ünlüdür. Güney bölgelerimizde muzun yetişme alanı oldukça geniştir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Chiquita Muz Faydaları Nelerdir?

Her mevsim tüketmekten vazgeçmediğimiz ve çok sevdiğimiz bu meyve birçok faydalı özelliğe sahip. Muz, kadınlarda regl dönemlerinde oluşan krampların hafiflemesine yardım ediyor. Sancıları en aza indirirken bu dönemde oluşan tatlı ihtiyacını yüksek kalorili besinlere başvurmaya gerek bırakmadan karşılıyor. Muzun diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

·       Muzun yalnıza kendisi değil kabuğu da vücudumuza fayda sağlıyor. İçerikleri sayesinde muz kabuğu akne ve sivilce oluşumunu azaltıyor. Bir muz kabuğunu yüzünüze düzenli olarak uygularsanız farkını görebilirsiniz.

·       Muzun kabuğu sivrisinek ve böcek ısırıklarına birebir gelir. Kaşıntıyı, kızarıklığı ve şişliği alması için kabuk ile ısırılan bölgeyi ovalamanız ve üzerinde bir süre bekletmeniz gerekir.

·       Muz kabuğu cildin nem dengesini sağlar ve ışıltısını korumasını destekler. Cildin gerginleşmesini ve kırışıklık görünümünün azaltılmasını sağlar.

·       Antioksidan özelliktedir ve kansere karşı vücudu korur. Kansere yakalanma riskini azaltır.

·       Muzun mide asidini regüle etmesi ile asit salınması azalır. Mideyi aside karşı koruyarak yanmaları azaltır. Gastrit ve reflü gibi şikâyetleriniz mevcut ise semptomları azaltmak için kullanabilirsiniz.

·       Böbreklerin korunmasını sağlar. Muz kemiklerin güçlenmesini destekler ve hastalıklara karşı korur.

·       Muz yüksek oranda protein içerir ve kas dokuların güçlenmesini sağlar. Vücut geliştirenler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir meyvedir.

Saçları güçlendirir ve dökülmeleri, koparak kırılmalarını engeller. Muz uzun süre tokluk hissi sağladığı için diyet programlarında kullanmak için çok ideal bir besin olma özelliği taşır. Muzun en yararlı özelliklerinden biri ishal rahatsızlığında kurtarıcı olmasıdır. Muz yapısı gereği bağırsaktaki fazla suyu emerek ishal durumunun ortadan kalkmasını hızlandırır. Ayrıca ishalden dolayı oluşan mide ağrısı ve bulantısına da iyi gelecektir. Kalori bakımından hafif olmasına rağmen vücuda enerji verir. Kilo kontrolü yapmak için uygulanan yemek planlarında yerini alabilir. Muz kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengede tutar. Depresyon, stres ve yeni bir şeye adapte olma durumlarında vücudumuzun seretonin seviyesi düşer. Seretonin vücutta mutluluk sağlayan hormonlardan biridir. Muz, triptofan molekülünün seretonine çevrilmesini kolaylaştırır. Muz tüketimi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. İçerisindeki protein ile muz kalp kaslarının güçlenmesini sağlar.

Chiquita Muz Zararları Nelerdir?

Muzun bilinen bir zararı yoktur. Kişisel olarak bir hassasiyetiniz yoksa sıkıntı olmaksızın tüketebilirsiniz. Ancak elbette her meyvede olduğu gibi muzun da tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Muz bağırsaklardaki suyu emen bir meyvedir. Kabızlık probleminiz varsa muz tüketmeniz önerilmez. Fazla muz tüketimi sindirimi ve hazım süresini yavaşlatabilir. Dikkatli olmalısınız.

Chiquita Muz Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Muz satın alındıktan sonra normal bir meyve gibi çiğ şekilde tüketilebilir. Muz, tatlı çeşitlerinde kullanım için uygun bir meyvedir. Dilerseniz püre haline getirip içeceklerinize ve yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz. Muz, pişirilerek de tüketilebilen bir meyvedir. Bir kaç malzeme ile muz kızartması yaparak farklı bir tat deneyimleyebilirsiniz.

Chiquita Muz Fiyatları Nelerdir?

Muz yurt dışında temel ihtiyaç olarak görülen ve çok fazla tüketilen bir üründür. Bizim de halk olarak en sevdiğimiz meyveler arasındadır. Tadına ve hafifliğine bayılırız. Yaz kış demeden aldığımız bir meyvedir. Muzun fiyatları mevsimsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak her bütçeye dost bir meyve olan muzdan ihtiyacınız kadar ve cebinize uygun miktarda edinmeniz hiç zor değildir.

Chiquita Muz Nasıl Yenir?

Sarı kabuğu, yumuşacık beyaz içiyle ve kokusuyla çok sevdiğimiz muz kabuk kısmından ayrılarak tüketilebilir. Kabuk, meyve henüz taze içen pürüzsüz sarıdır. Olgunlaştıkça meyvenin kabuğu kahverengi görünüm alabilir. Meyvenin içi de olgunlaştıkça daha yumuşak ve şekerli bir hal alır. Bu sebeple endişelenilmemesi gerekir. Kabuğu çıkardıktan sonra meyveyi dilerseniz ısırarak dilerseniz dilimleyerek yâda püre haline getirerek yemeniz mümkündür.

Chiquita Muz Besin Değerleri Nelerdir?

100 gramlık bir muz tüketimi ile yaklaşık olarak 90 kalori almış olursunuz. Muzun 100 gramı ile vücudunuza almış olacağınız besin değerleri ise aşağıdaki gibidir.

·       Karbonhidrat (g) – 22.84

·       Protein (g) – 1.09

·       Yağ (g) – 0.33

·       Lif (g) – 2,6

·       Kolesterol (mg) – 0

·       Sodyum (mg) – 1

·       Potasyum (mg) – 358

·       Kalsiyum (mg) – 5

·       Vitamin A (iu) – 64

·       Vitamin C (mg) – 8,7

·       Demir – 0.26

100 gram bir muzun yüzde doksan üçü karbonhidrat, yüzde dördü protein, yüzde üçü ise yağdan oluşmaktadır.

Chiquita Muz Nerelerde Satılır?

Muz ülkece severek tükettiğimiz bir besindir. Karşımıza çıkan herhangi bir market, manav yâda pazarda bu meyveyi bulmak konusunda büyük sorun yaşamayız. Günümüzde çıkan bir takım sanal uygulamalar ile marketlerin sitelerine erişerek sipariş verebilir. Ayrıca internet üzerinde bulunan çevrimiçi sebze alışverişi yapan siteler üzerinden de sipariş vermemiz mümkündür. Ancak online olarak yapacağımız alışverişlerde sitelerin güvenilir olduğuna çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir