1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Longan Meyvesi Fiyatları

Longan Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Ülkemizin meyve ve sebze bakımından çok verimli ve çeşitli ürün yelpazesine sahip olduğunu biliyoruz. Ancak bu yelpazenin dışında hiç görmediğimiz meyvelerde mevcuttur. Bunlardan dünyadan, farklı iklim ve coğrafyalardan kopup buralara kadar ulaşmış meyveleri kapsıyor. Çok geniş bir ürün yelpazemiz olmasına karşın bazı tür meyveler son dönemlere kadar bizim ülkemizde yoktu. Ancak artık devlet teşviki ile ülkemizde olmayıp ancak yetişme alanı bulabilen birçok tropik meyve hayatlarımıza katılmaya başladı. Birçoğuyla henüz tanışmamış olsak bile bir şekilde ismini duyduğumuz tropik meyvelerden olmuştur. Bu meyveler görünüşleri ve şifalı içerikleri ile insanların aklında yer etmeyi başarıyor. Yeni tatlar deneyimlemek isteyen alıcıların ise vazgeçilmez lezzetleri haline gelen bu meyveler ana vatanlarından çok uzakta bile kendilerini sevdirmeyi başarıyorlar.Longan meyvesi bizlere Uzak Doğu’dan ulaşmayı başarmış bir meyvedir. Görünümünün ilgi çekici olmasının yanı sıra besin değerlerinin de göz dolduruyor olması Longan meyvesini son zamanların en meşhur meyvelerinden yapmaya yetiyor. Kahverengi kabuğunun altında sakladığı sıra dışı meyvesi görenleri şaşkınlığa uğratıyor.

Longan Meyvesi Nedir?

Bir görenin bir daha baktığı ilgi çekici Longan meyvesi bakışları üzerinde toplamayı başardıktan sonra şifa dolu özellikleriyle alıcılarını hayrete düşürüyor. Longan meyvesi yapısından dolayı ejderha gözü olarak ünlenmiş durumda. Bazı bölgeler de kedigözü de denmektedir. Bu meyvenin bu unvanları almasına sebep olan ise fiziksel özellikleri ile adeta bir gözü andırıyor olmasıdır.

Longan meyvesi dışarıdan bakıldığında çok büyük değildir. Açık kahverengi bir kabuğu vardır. Bu kabuk kalın bir kabuk değildir. Yapısal olarak bu kabuk kivinin kabuğuna benzemektedir. Longan meyvesinin tüm büyüsü bu kabuğu soyduktan sonra ortaya çıkar. Parlak beyaz ve şeffaf, hafif jelâtinimsi bir tabakayla karşılaşırız. Bu tabakanın içerisinde küçük bir kestaneyi andıran bir çekirdek vardır. Bu çekirdek koyu kahverengi ve siyah tonlarında olabilir. Bu haliyle bakıldığında bu yapıdaki bir meyve gerçek bir göze benzerliği ile ilgi çekiyor. Büyüklüğü 3 santime kadar ulaşır. Ayrıca tam bir şifa deposu olan Longan meyvesi son günlerde oldukça revaçtadır.

Longan Meyvesi Nerelerde Yetişir?

Longan meyvesi yetişme alanında diğer tropik meyvelerin aksine tam bir tropik iklime ihtiyaç duymaz. Yarı tropik iklim koşullarında oldukça sağlıklı olarak büyüyebilir. Sıcağı sever ancak çok sert olmayan soğuklar ile başa çıkabilir. Güney Asya bölgelerinde yetişme alanı vardır. Bu bölgelerde deniz seviyesinden ziyade deniz seviyesinin 500 metre kadar yukarılarında daha rahat yetişir. Longan meyvesi toprağının daha kumlu ve geçirgen olan bölgeleri sevdiği gibi killi toprakta da yaşayabilir. Humus miktarının bol olduğu bölgelerde ve özellikle ormanlarda çok daha sağlıklı beslenebilirler ve daha büyük ağaçlar olurlar. Bu ağaç sıfır dereceye kadar dayanıklı bir ağaçtır. Ancak yaprakları ve meyveleri sıfır dereceden sonra zarar görmeye ve donmaya başlar. Eksili derecelerde yaşamaları mümkün değildir. Kışın hafif yaşandığı bölgelerde hayata tutunabilirler.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyıları, Karadeniz’in mikro klima alanları mı meyvenin yetişmesi için uygun ortamı sağlayan koşullar sunar.Özellikle güney bölgelerimizde çok rahat yetişebilen bu meyve henüz toplumumuzca çok tanınmıyor. Ancak yakın zamanda üretimini gerçekleştiren kesimin nüfusunun artacağına şüphe yok. Bunun sebebi ise hem yeni bir ekonomik gelir kaynağı olması hem de besin değerleri ile cazip bir meyve olmasıdır.

Longan Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Bu sıra dışı Longan meyvesinin faydalarını sıralamak kolay değil. Çünkü kendisi tam bir şifa deposudur. Kabuğunun altında sakladığı meyvesi birçok rahatsızlığa ilaç oluyor. Birçok rahatsızlığın oluşmasını ise engelliyor ve vücudu koruyor. Ejderha gözü longan meyvesinin faydalarından biri vücuda enerji vermesidir. Vücudun günlük enerji ihtiyacına destek olur. Daha zinde kalmanızı sağlayarak yoğun programlara adapte olmanızı sağlar. Fiziksel güç verir. Fiziksel olarak kendini dinç hisseden birinin psikolojik olarak da daha güçlü hissetmesini sağlar. Depresyon gibi yorgunluk yaşatan ruhsal sıkıntılar esnasında kullanılabilecek bir meyvedir.

Longan meyvesi, başını yastığa koyup bir türlü uyuyamayanların derdine de çare oluyor. Uzun vadede uykusuzluk şikâyetinin azalmasına yardımcı oluyor. Uyku ritmini düzenliyor. Aniden uyanıp bir daha uyuyamama gibi bir probleminiz varsa uykunuzun daha deliksiz olmasına yardımcı olabilecek bir meyvedir. Ejderha gözü Longan meyvesi midesinden sorun yaşayanlar içinde yüzleri güldürü bir meyve oluyor. Yanmalara, ağrılara, bulantılara sebep olan gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların şikâyetlerinin azalmasını sağlıyor. Vücutta güçlü idrar söktürücü özelliği ile oluşan ödemleri kısa sürede dağıtıyor. Bu idrar söktürücü özelliği ile diyet programında olanların yüzünü güldürüyor. Yakılan yağlar idrar ile dışarı atıldığından kilo verme süreci hızlanıyor.

Vietnam gibi ülkelerde Longan meyvesi panzehir olarak kullanılıyor. Bu meyve ezilerek ısırığın üzerine bastırılıyor ve zehri emmesi sağlanıyor. Longan meyvesi yaralanma ve kanama durumlarında acil yardıma koşuyor. Kanamanın durdurulmasını sağlıyor. Bazı kişilerin gözenekleri terlemeye daha yatkındır. Aşırı terleme sorunu olanlarda gözeneklerin küçülmesi sağlayarak terleme miktarını azaltıyor. Longan meyvesi ağız sağlığı içinde çok önemli bir meyvedir. Diş ve diş eti sağlığını korur. Ağız içi enfeksiyonları önler, dişlerde kanamayı azaltır. Ejderha gözünün bir diğer marifeti ise ciltte nem dengesi oluşturarak deri sağlığını koruyor olmasıdır.

Longan Meyvesi Zararları Nelerdir?

Longan meyvesinin bilinen bir zararı olmaması ile birlikte şeker hassasiyeti bulunan diyabetik hastaların doktor görüşü almadan kullanmaması önerilir. Maske ve kür uygulamaları yapılırken cilt hassasiyeti göz önüne alınarak alerjik reaksiyon riski değerlendirilmelidir. Gebelik dönemi ve emzirme döneminde olan kadınların hekim görüşü almaları önerilir.

Longan Meyvesi Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Longan meyvesi alındıktan sonra normal bir meyve gibi işlem uygulanmaksızın tüketilebilir. Meyvenin beyaz kısmı jöle haline getirilerek çeşitli tatlılarda kullanılabilir. Rondodan geçirilerek çeşitli içeceklere dâhil edilebilir. Bu meyve ile yiyecekler için dekorasyon, süsleme yapmak mümkündür.

Longan Meyvesi Fiyatları Nelerdir?

Böylesine ilgi çekici bir görünüme ve sağlık için etkileyici faydalara sahip olması nedeniyle Longan meyvesi alıcı kesin tarafından ilgi odağı haline gelmeye başlıyor. Bu meyveden almak isteyenlerin aklına gelen sorulardan biri de longan meyvesinin kaç para olduğu. Longan meyvesi bütçenize göre uygun fiyatlarda ve miktarlarda mutfağınıza girebilir.

Longan Meyvesi Nasıl Yenir?

Longan meyvesi alındıktan sonra bir hafta içerisinde tüketilmelidir. İçindeki sıvı ve jelâtinimsi maddenin bozulmaması için serin ortamda muhafaza etmeniz gerekir. Longan meyvesinin kabuğu çok kalın değildir. Bıçak yardımı ile rahatça soyabilirsiniz. Meyveyi soyduktan sonra ortasındaki çekirdeğini çıkararak beyaz kısmını yiyebilirsiniz. Tadının liçi meyvesine benzediği ancak kavunu andırdığı söylenmektedir.

Longan Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?

Longan meyvesinden 100 gram tüketerek 60 kalori almış olursunuz.100 gram Longan meyvesi tüketimi ile alacağınız besin değerleri aşağıdaki gibidir.

·       Karbonhidrat-15.14

·       Protein-1.31

·       Yağ- 0,1

·       Lif- 1,1

·       Potasyum (mg)- 266

·       Kalsiyum (mg)- 1

·       Vitamin C (mg) – 84

·       Demir- 0.13

 Longan Meyvesi Nerede Satılır?

Longan meyvesinin popülerliği artmış olsa bile ülkemizde üretim alanı kısıtlı olduğundan almak isteyenlerin aklına nerede bulacakları sorusu takılıyor. Pazar ve marketlerde bu meyveyi bulamıyorsanız internete başvurabilirsiniz. Güvenilir bir çevrimiçi alışveriş sitesinden meyve siparişinizi verebilirsiniz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir