1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Lime (Misket) Limon Fiyatları

Lime (Misket) Limon Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Misket limonu (lime) koyu yeşil renkte Citrus familyasından olan bir turunçgil bitkisidir. Bu bitkinin meyvesi bilinen limondan gözle görülür oranda daha küçüktür. Bu bitkinin ağacı da bergamot ve yine aynı familyadan limona benzer. Bölgelere göre farklı isim ve şekilleri vardır. Bolca çeşitliliğe sahip olan bu meyvenin bölgelere göre değişiklik gösteren şekil ve isimler şu şekilde sıralanır:

Lime (Misket) Limon Nerelerde Yetişir?

Lime (misket) limonu, familyasındaki diğer turunçgillere nazaran daha değerli bir üründür. Değerli olması; besin değerinden, faydasından ve tabii ki azlığından kaynaklanıyor. Ülkemizde sadece Anamur, Alanya, Gazipaşa ilçelerindeki küçük lime bahçelerinde yetişiyor. Ancak diğer turunçgillerde oldukça iyi bir yetiştirme hacmine sahip olan ülkemiz yakın zamanda lime pazarında da yerini alabilir.

Lime ağacı soğuğa karşı fazlasıyla duyarlı olduğundan yukarıdaki 3 ilçede yetiştirilebiliyor yalnızca. Hava sıcaklığının eksiye düşmesi durumunda ağaç komple kurulabiliyor çünkü.

Dünya çapında bakıldığındaysa en önemli üretim yeri Meksika’dır. Hatta Meksika limesi diye bir türü bile var. Meksika’dan sonra lime yetiştiren yerler; Filipinler, Küba, Mısır, Ekvator kuşağı ülkeleri ve Hindistan’dır. Bunların yani sıra; Brezilya, Karayipler, Peru, Haiti, İtalya gibi ılıman iklimli bölgelerde de yetişir. Ardından ABD’de de farkı türleri bulunur.

Lime (Misket) Limon Meyvesinin Faydaları Nelerdir? 

Lime (misket) limonunun tahmin edileceği üzere faydalarından başta geleni, C vitamini deposu olduğundan kaynaklı gribal enfeksiyonlarıdır. Misket limonu, serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede de kronik rahatsızlıklarla savaşır ve hücre hasarına karşı da vücudu korur.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Lime suyu bir diğer yandan da kilo vermek isteyenler için yağ yakıcı oranı yüksek olan bir meyvedir. Sabahları limonlu su yerine limeli su içmek yağ yakma oranını yükseltir.

Cilt için de önemli bir besin kaynağı olan lime; gözenekleri temizler ve cildi yeniler. Ayni zamanda iltihap giderici özelliği ile de bilinir. Göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Yükselen tansiyonun düşmesine yardımcı olur. İskorbüt hastalığına da iyi gelir.

Diğer bir yandan böbrek taşını engellemeye yarayan sitrik asit de içerir. Lime demir emilimini artıran bir özelliğe sahiptir. Özellikle demir içeren besinler tüketildiğinde, salatalara lime eklenerek demirin emilimini arttırması sağlanabilir. Kalp sağlığını destekleyen bu meyve kanserle mücadelede bile bir destekçidir.

Lime (Misket) Limon Meyvesinin Zararları Nelerdir? 

Bu kadar faydalı bir meyve olan lime (misket) limonunun fazla tüketildiğinde zararları da olabiliyor tabii. Fazla tüketildiğinde; mideye, diş etlerine verdiği zararla bilinen lime olması gerektiği kadar kullanılması gereken bir meyvedir. Aynı zamanda içeriğinde glüten bulunduran misket limonunu çölyak hastalarının da tüketmesi tehlikelidir.

Lime (Misket) Limon Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Lime etinden kemiğinden fazlasıyla yararlanılacak bir meyve türüdür. Kabuğu, posası, çekirdeği, suyu ve yaprağıyla kullanıma uygundur. Bu yönden hem üreticisine hem kullanıcısına oldukça getiri sağlayan bir meyvedir. Bazı bölgelerde misket limonu içki servisinde de kullanılır bunun yanı sıra mezelerde de tabii.

Halk arasında yaygın olarak salataların asidik dengesini düzenlemek adına kullanılır. Yaygın olarak limonata yapımında da kullanılabiliyor. Daha önce de belirtildiği gibi kilo vermeye yardımcı olduğundan dolayı limonlu su yerine limeli su da tercih edilebiliyor.

Lime, bilinen (yaygın olan) sarı limona oranla daha tatlı bir yapıda olduğu için kek, kurabiye gibi çay yanında yenebilen atıştırmalıklarda da kullanılıyor. Dünya mutfağında yemek ve tatlılarda yoğun oranda kullanılan bir üründür. Hatta ve hatta yine çaya ilave ederek de kullanılabiliyor. Yani kısacası yaygın olan sarı limonun kullanıldığı her yerde kullanılır demekte bir sakınca yok. Lime, limondan daha çok yağ yakıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı kolayca yağ yakımı için tercih edilebilir bir üründür. Son olarak kokteyllerin de vazgeçilmezi olan bir meyvedir kendisi. Ağırlıklı olarak lüks barlarda yerini alan lime artık evlerde de yerini almaya başlamıştır.

Lime (Misket) Limon Fiyatları Nelerdir?

Lime üretimi çok zor ve sadece belli bir iklim kuşağında yetiştirilmesi mümkün olan bir üründür. Ancak pazarı hem yurtiçi hem de yurtdışında hazır. Lime son yıllarda dünya çapında çok ciddi miktarda talep gören bir üründür. Türkiye’de ise günden güne kullanımı yaygınlaşan bir meyvedir. Günümüzde artik zincir marketlerin manav reyonlarında kendine ait bir yer de edindi.Ülke olarak ihracat tablosuna bakıldığında, limon ihracatında dünya dördüncüsü olan Türkiye öncelikle şu ülkelere limon satmaktadır: Suudi Arabistan, Rusya, Irak, Ukrayna ve Romanya. Ülkemizde yaygın olarak; Mersin, Antalya, Adana ve İzmir’de üretiliyor. Ancak lime türüne bakıldığında yalnızca Mersin, Alanya, Gazipaşa’da yaygın olarak üretildiği görülür. Türkiye’nin benzer olan diğer türlerde ihracat konusunda ilerde olması lime konusunda da olabileceği fikrini getirir akıllara. Lime için de denemelere başlandığı söylenebilir.Çukurova Üniversitesi 2010 yılında bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yaptı. Bazı bölgelerde küçük bahçeler kuruldu. Ama pek yaygınlaşamadı. Şuan çok az miktarda ürün iç piyasada yer bulabiliyor. Kiloyla satılan bu meyve sezonunda alıcıya uygun fiyatlarla satılırken sezonu olmayan dönemlerde fiyatı sezonunun 4 katına kadar çıkabiliyor.  Bu durumu iç piyasada az miktarda bulunması da etkiliyor tabii ki. İç piyasada yaygın olarak limon üreticiliği yapanlara lime yaygınlaşması için lime üretmeyi de denemeleri önerilmekte. Çukurova Üniversitesi denemelerinde soğuk nedeniyle pek başarılı olamasa da lime gen kaynaklarını sakladıklarını belirtiyor ki bir sonraki denemede kullanabilmek adına. Dünya lime üretiminin belirli bir istatistiği yok çünkü limonla istatistikleri ayni kategoride bulunuyor.

Lime (Misket) Limon Nasıl Yenir?

Lime, limonun kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanılabilen bir üründür. Dünya mutfağında yemeklerde ve tatlılarda çoğunlukla tercih ediliyor. Ülkemizde de biraz kullanılmaya başlanan bu ürünün farklı kullanım alanları vardır. İster yemeklerde, ister salatalarda kullanılabilen bu son derece lezzetli olan ürünü, alıcıları içeceklerde de kullanmayı yaygın olarak tercih ediyorlar. Limonata içerisine limon yerine lime pekâlâ tercih edilebilir. Tatlandırılmak istenen meyve ve bitki çaylarında kullanılabilir. Yağ yakıcı özelliği sayesinde yine limonlu su yerine lime kullanılabilir ki yağ yakıcı özelliğinin limondan daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu ürünün posası ayrı çekirdeği ayrı kabuğu ayrı kullanılır. Suyu zaten en yaygın kullanım alanıdır. Bu özelliği sayesinde de kullanıcısı tarafından özellikle tercih edilme nedeni olabiliyor.

Lime (Misket) Limon Besin Değerleri Nelerdir? 

Lime denince akla ilk önce C vitamini yönünden zengin olması gelir. Peki içeriğinde sadece C vitamini mi bulunur? Tabii ki hayır! İçeriğindeki diğer vitamin ve mineral ise şöyledir: Karbonhidrat, protein, lif, sodyum, potasyum, kalsiyum ve vitamin A ve C değerlerine sahiptir.

Lime (Misket) Limon Nerede Satılır?

Lime artık günümüzde zincir marketlerin manav reyonlarında kendine ait bir bölüm bile bulunan bir meyvedir. Kullanımı yaygınlaştığından dolayı birçok yerde bulabilmek mümkündür. Artık pazarlarda bile bulunulabilen bu meyve mevsiminde daha kolay bulunan bir meyvedir. Manavlarda da rahatlıkla bulunabilir. İnternetten almak istenirse de zincir marketlerin internet sitelerinde de bulunabiliyor. Aynı zamanda daha butik ve doğal tropik meyvelerin satıldığı internet sitelerinde de kolaylıkla bulunabilir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir