1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Granadilla Meyvesi Fiyatları

Granadilla Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Şifaları ve besin değerleri saymakla bitmeyen granadilla meyvesi Türkiye’de üretimi olmamasından kaynaklı yurt dışından ithal edilmektedir. Fiyatı biraz pahalı olup her yerde de bulunmayan bir meyvedir. Hasat zamanı bol olduğu için daha ucuza alınabilmektedir.Küçük ve gelişmemiş kesimlerde bulunması neredeyse imkânsız olan bu meyve bulunsa dahi fiyatı pahalı olmaktadır. Genellikle büyük çaplı marketlerde, manavlarda, semt pazarlarında ve organik pazarında da bulmak mümkündür.Bu şifalı meyvenin ücreti biraz pahalı olduğu için adetle ve taneyle almak da mümkündür. İnternet sitelerinden de sipariş üzerine alınmaktadır. Yalnız ithal olması sebebiyle pahalıya mâl olmaktadır. Uygun fiyata alınması için marketlerin indirim kampanyasının çıkması beklenmektedir.

Granadilla Meyvesi Nedir? 

Protein ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan granadilla meyvesi Türkçe isim anlamı küçük nar’dır. Şifalı bir meyve olup, diğer ismi tatlı limon ve çarkıfelek olmaktadır. Şifa kaynağı olan bu meyvenin rengi yetişme aşamasında yeşil, sarı ve turuncu olup, olgunlaşmış hali ise mor renktir.Tadı tatlı ve ekşi arasında olup, sadece çekirdekleri yenilmektedir. Jöleye benzeyen çekirdeklerin rengi bir tarafı sarı olup, diğer tarafı ise kahverengidir. Dokusu yumuşaktır ve çiğnenerek yutulmaktadır. Tadı ve kokusu oldukça aromalıdır.Dış görünümü küçüktür ve limonu andırmaktadır. Çarkıfelekgiller ailesinden gelen granadilla meyvesi vitamin açısından oldukça kuvvetli bir meyvedir. Dış kabuğu sert ve parlaktır.

Granadilla Meyvesi Nerelerde Yetişir? 

Şifa kaynağı olan granadilla meyvesi ılık ve sıcak tropikal iklimlerde yetişmektedir. Türkiye’de üretimi olmadığı için yurt dışından ithal edilmektedir. Dünya’da ise güney Amerika granadilla meyvesinin anavatanıdır. Avustralya, Kolombiya ve Afrika’da da yetişmektedir. Ağaçta kendiliğinden oluşan meyvedir.Yararları fazla olan granadilla meyvesinin üretimde toprak seçiciliği olmazsa da güneşli yerleri sevmektedir. Soğuk hava şartlarında kapalı yerlerde yetişmektedir. Aksi halde don olaylarının sonucunda yaprakları kuruyup dökülmektedir.Sadece yurt dışında yetişen bu nadide meyve bol miktarda yılda 3 kez hasat vermektedir. Ağaçta kendiliğinden oluşan şifalı meyvedir. Nemli topraklarda daha çabuk yetişmektedir.

Granadilla Meyvesi’nin Faydaları Nelerdir? 

Böylesine çok vitamin kaynaklı meyvenin oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar, vitamin eksikliği olanlar ve yaşlılar için kuvvetli vitamin takviyesi olmaktadır. Doktor tavsiyesi ile günde 1 adet yenilmeli. Faydaları şu şekildedir:

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

·       Uyku problemini çözerek, uyumayı sağlamaktadır.

·       Yükselen tansiyonu düşürmektedir.

·       Deri hastalıklarında iyileşmeye yardımcı bir meyvedir.

·       Stresi azaltmakta ve sinirliliği alarak sakinleştirme etkisi vardır.

·       Protein’i bol olduğu için lif ve demir bakımdan çok zengin bir meyvedir.

·       Kan dolaşımını sağlamaktadır.

·       Keskin kokusu sayesinde, ağza ferahlık vermektedir.

·       Bağırsak dostu olan granadilla meyvesi tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Mutluluk hormonu salgılamaktadır. İçerdiği vitaminler sayesinde kemikleri güçlendirmektir.

Granadilla Meyvesi’nin  Zararları Nelerdir? 

Her faydalı şeylerin az da olsa zararı olduğu gibi granadilla meyvesinin de doğal olarak yanlış tüketimi sonucunda bazı zararları mevcuttur. Kullanılan ilaç varsa granadilla meyvesi yenilmemelidir. Alerjik durumu yüksek olduğu için ilk kez yenilecek ise çok az yenilmesi gereklidir. Fazla lifli ve protein’li bir meyve olmasından ötürü tüketimi günde 2 adetten fazla yapılırsa, çoğu organları birbirine katarak ishal, mide bulantısı ve ağrısı, şiddetli baş ağrısı yapmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar için öncelikle doktordan onay alınmalıdır. Aksi takdirde sağlığa fayda yerine büyük zarar verilmiş olmaktadır. Hamile olanlar ve emziren anneler doktora danışarak tüketmelidir. İlaç kullanımı yapanlar için zararları büyük olması nedeniyle doktora danışarak tüketmelidir.

Granadilla Meyvesi Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmektedir?

Faydaları saymakla bitmeyen şifalı ve lezzetli olan granadilla meyvesi sert kabuğundan arındırıldıktan sonra direk çiğ haliyle yumuşak olan çekirdekleri çerez gibi tüketilebilir. Kabuğu acı olup, çöpe atılmaktadır. Akışkan olduğu için, komposto yapımında kullanılarak lezzetli ve tatlı haliyle de tüketilebilir.Tadı orta kıvam aroma içerip, hafifçe ekşi ve tatlı karışık olduğu için çocukların tüketiminde meyveli yoğurt’a katılarak verilmesi daha da lezzetli tadı olacaktır. İçerisindeki vitamini doğrudan kesilmeden alınması için tek başına tüketilmesinde fayda vardır.Meyvenin ikiye bölünmesi halinde kaşık yardımıyla jöleli gibi olan çekirdekleri çıkartılarak direk tüketilmektedir. İçerisindeki sıvı oranı yüksek olması nedeniyle özellikle çocuklar meyve suyu olarak da tüketilebilir.

Granadilla Meyvesi Fiyatları Nelerdir? 

İnsan vücuduna son derecede yardımcı olan ve hastalıklara karşı kalkan oluşturan granadilla meyvesi kilo olarak alımında biraz cep yaksa da tane veya gram olarak alımında uygun fiyata gelmektedir. Üretimi ithal olması nedeniyle fiyatı biraz fazladır. Daha uygun fiyata alınması için pazar hâline gidilmelidir. Özellikle yaz aylarında hasat zamanında bolluk nedeniyle fiyatının düşmesiyle birlikte çok alınıp, dondurulmuş gıdaların içine koyulabileceği gibi reçel yapılarak kavanozlarda saklamak da mümkündür.Dükkânlar aracılığı ile değil de direk üretim yerinden yani yurt dışından granadilla meyvesini alımında fiyat kat kat katlanmaktadır. Semt pazarına göre, organik pazarında da G.D.O.suz olduğu için granadilla meyvesinin fiyatı oldukça pahalıdır.

Granadilla Meyvesi Nasıl Yenir? 

Faydalarıyla, lezzetiyle mucizevî meyve olan granadilla meyvesi kabuğunun soyulmasının ardından kaşıkla direk yenilebilir. Ekşi ve tatlı arası aroma tadını sevmeyenler için dondurma veya meyveli yoğurt eşliğinde kolaylıkla yenilebilir.Marmelat yapımında da kullanılarak lezzetini verebilen meyve olduğu için bu şekilde de güzel ve keskin kokusu eşliğinde ve değişik tadıyla yenebilmektedir. Diğer meyveler ile kokteyl yapılarak da yenebilir. Temizledikten sonra üzerine biraz şeker ve suyla kaynatılarak suyu içilip, posası yenilmektedir.Jöle kıvamında olduğu için tatlıların ve pastaların aralarına ve üzerine eklenerek de tüketilmektedir. Reçel yapımında da kullanılan ve kahvaltı sofralarında yenilen şifa kaynağıdır. Akışkan yapıya sahip bir meyve olduğu için sadece taze olarak yenilmektedir.

Granadilla Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir? 

Vitamin deposu full dolu olan granadilla meyvesi A, C, D ve B6 vitaminlerine sahiptir. Kalsiyum, demir ve magnezyum açısından yüksek değere sahiptir. Protein ve lif miktarları oldukça yüksektir. Özellikle diyet yaparken granadilla meyvesi tüketmelidir.Çok fazla oranda potasyuma sahiptir. Kolesterol oranı yokken, sodyum değeri ortalama düzeydedir. Karbonhidrat değeri de ortalama değerdedir. Bir meyveye göre şeker oranı gayet az miktardadır.
Doymuş yağ, tekli doymamış ve çoklu doymamış oranı yok denecek kadar azdır. Karbonhidrat değeri biraz olduğu için, kalorisi 1 adet büyük meyve ile aynı besin değerindedir. Orta düzeyde fosfor bulunmaktadır.

Granadilla Meyvesi Nerelerde Satılır? 

Özellikle çocukların ve vitamine ihtiyacı olanların aradığı meyve olan granadilla meyvesi birçok yerde satışı hizmete sunulmaktadır. Adı Türkiye’ye tadı sofralara pek sık uğramayan bu şifalı meyveyi büyük marketlerde bulmak mümkündür. Alışveriş merkezlerinde de satışı yapılmaktadır.Televizyon ve internet üzerinden de satışı yapılan meyve olup, büyük manavlarda da bulunabilmektedir. Has, katıksız, hormonsuz ve işlenmemiş olarak istenirse anavatanından özel almak da mümkündür. Fakat kargo ücreti ile yüksek Mevlâ ödeme tutmaktadır.Aktarlarda da bulunması muhtemeldir. Üstelik diğerlerine nazaran aktar ürünü daha tazedir. Türkiye’de bulunması bir nebze de olsa zorken yurt dışında sürekli tüketilen meyve olup, ekmek gibi her bölgede ucuza alınıp satılmaktadır.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir