21.10.2020Kumluca hal fiyatları her gün değişen fiyatlarla sayfamızdadır. 


DEMRE HAL FİYATLARI

ESKİ TARİH KUMLUCA HAL FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN


GÜNLÜK KUMLUCA HAL FİYATLARI
DEMRE HAL FİYATLARI

Kumluca, Batı Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalyanın ilçelerinden biridir. Üç tarafı dağlarla çevrili olan ilçe kuzey yönü denize açılan verimli bir ovada yer alır. Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi arasında Teke Bölgesinde yer alır. Antalyaya 90 km. uzaklıkta olan Kumluca Antalyanın batısında bulunur. İlçe ekonomisi verimli topraklarından dolayı tarıma dayalıdır. Yazları kurak ve sıcak kışları ılık ve yağışlı geçen ilçede Akdeniz iklimi hüküm sürer.

Kumluca iklim özellikleri ve verimli toprakları ile Türkiye sebze ihtiyacının çoğunu karşılamanın yanı sıra yurt dışına sebze ihraç eden bir ilçedir. Seracılığın oldukça geliştiği ilçe ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Kumluca tarım ve seracılık festivalleri ile ürünler tüm dünyaya tanıtılmaktadır. Ülkemizde 1940 yılında başlayan seracılık 1980 yılından bu yana Kumluca\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'da geçim kaynağı olmuştur. İlçenin iklim, toprak ve su şartları seracılık için çok uygundur. Cam ve plastik seralarda halkın büyük bir kısmı seracılık faaliyeti yürütmektedir. Modern şartlarda yapılan seracılıkta birinci kalite sebze yetiştiriciliği yapılır. Kumluca hal fiyatları her gün Kumluca hali tarafından duyurulmaktadır.

Kumluca Halinde Hangi Sebzeler Bulunur?


Kumluca modern tarım ve seracılığın yapıldığı bir ilçe olduğundan çok çeşitli sebzeyi Kumluca halinde bulmanız mümkündür. En taze sebzelere Kumluca Halinden ulaşma imkanınız vardır. Sera ve tarım alanlarında yetiştirilen kaliteli ve sağlıklı sebzeler tüketiciye sunuluyor. Kumluca halinde tüm sebzelerin farklı çeşitleri yer alır. En çok yetiştirilen ürünlerden biri olan domatesin 3 çeşidi varken biberin 16 çeşidini bulabilirsiniz.

Domates çeşitleri arasında oval, yuvarlak ve salkım domates yer alır. Biber çeşitleri arasında çarli biber, acı çarli biber, sivri biber, kıl sivri biber, kılçık sivri biber, üçburun biber, kapya biber,dolma biber, kırmızı şili biber, yeşil şili biber, macar çarli biber, macar dolma biber, jalepon biber, kampari biber, sarı kaliforniya biberi, kırmızı kaliforniya biberi yer alır. Salatalık, patlıcan, kabak ve fasulye gibi daha birçok sebzeyi Kumluca halinde bulabilirsiniz. Özenle üretilen sebzeler tüketicinin beğenisine sunuluyor. Kumluca hal fiyatları her gün belirlenerek açıklanmaktadır. Çağımız teknolojisi interneti kullanarak Kumluca halinde yer alan sebzeleri ve fiyatları inceleyebilirsiniz.

Kumluca Halinde Doğal ve Organik Sebze Bulabilirsiniz

Kumluca da yapılan örtü altı sera üretimi ve açık alan tarımında zirai ilaç kullanımı konusunda Kumluca Tarım İlçe Müdürü denetimlerin çok dikkatli bir şekilde yapıldığını ve Kumluca da yetiştirilen sebzelerde kesinlikle gereksiz ilaç kullanımı yapılmadığını açıkladı. Kumluca da insan, hayvan ve çevre sağlığına zarar vermeyen üretim yapıldığı açıklandı. Zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanımı konusunda sınırlama getirildiği belirtildi. Tarım ilçe müdürü yaptığı açıklamalarında zirai ilaç bayilerinin reçetesiz ilaç satımının sınırlandırıldığını söyledi.

Denetimlerde uygun olmayan işyerlerine 6968 sayılı Zirai ilaçla mücadele kapsamında yaptırımlar uygulanmaktadır. Denetimlerde bayilerin ruhsatlı ilaç satıp satmadıkları, bitki koruma ürünlerini reçeteli olarak satıp satmadıkları, ilaçların raf ayrıştırmalarının yapılıp yapılmadığı gibi gerekli tüm incelemelerin en iyi şekilde yapıldığı açıklandı. Kumluca da Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ilçe teşkilatı sıkı çalışmalar yaparak zararlı kimyasal ve zirai ilaçların kullanımı önlenmiştir. Yapılan bu inceleme ve açıklamalar ışığında Kumluca da yetiştirilen sebzelerin doğal ve organik şartlarda yetiştirildiği söylenebilir. Hem insan sağlığına hem de çevreye duyarlı seracılığın bilinçli bir şekilde yapıldığı açıklanabilir.

Kumluca Tarımında İhracat


Kumluca Türkiyenin örtü altı sebze ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamanın yanı sıra yurt dışına ihraçta da önemli bir yere sahiptir. Kumluca da üretilen domatesler 30 ülkeye ihraç ediliyor. İlçede tarım yapan üreticiler seralarda yetiştirdikleri sebzelere bir bebeğe bakar gibi baktıklarını söylüyor. Özenle yetiştirilen domatesler yurt dışından da büyük rağbet görüyor. Domatesler bombus arıları ile üretildiğinden hormonsuz üretim yapılmış oluyor.

Domatesler lezzeti, kokusu ve tadı ile büyük beğeni topluyor. Kumluca dan Avrupa, Balkan ve Asya ülkelerine domates ihraç ediliyor. Mevsimin kış aylarında üretime uygun olması nedeniyle Ocak ve Şubat aylarında üretilen leziz domatesler hem ülkenin domates ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılarken hem de yurt dışına ihraçta rekor kırıyor. Noel döneminde yoğun talepte bulunan ülkelere Ocak ayında yüklü miktarda domates ihracı yapılıyor. Kumluca da 55 bin dönüm sera bulunuyor. Bu seraların %60 ında domates yetiştiriciliği yapılıyor. Bu nedenle üretilen domates hem ülke hem de yurt dışı talebini karşılayacak oranda oluyor. Kumluca dan Suudi Arabistan, Rusya, Ukrayna, Belarus, Moldovya, Bulgaristan, Macaristan, Almanya, Hollanda başta olmak üzere 30 ülkeye domates ihracı yapılıyor.

Kumluca domatesi yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da çok beğenildiğinden her geçen yıl talepte artıyor. Domatesler henüz serada iken başlayan denetimler sonrası hale giderken ve pazara çıkarken bir dizi denetimden geçiyor. Alınan domates örnekleri laboratuar ortamında inceleniyor. Domates yetiştirilirken kimyasal zirai ilaç ya da hormon kullanılıp kullanılmadığı sıkı denetimlerden geçiyor. Ve kışın serada yetiştirilen domatesler yazın açık tarımda üretilen domatesler kadar leziz ve sağlıklı oluyor.

Kumluca da Üretici Sorunları

Kumluca halkının hemen hemen hepsi tarımla uğraşıyor. İlçe ekonomisi tarıma dayalıdır. Tarım çok fazla emek gerektiren bir iştir. Halk gece gündüz daha verimli tarım yapmak için çaba sarf ediyor. Yetiştirdiği sebzelere gözü gibi bakan çiftçi tüm umudunu da sebzenin satış zamanına bağlıyor. Bu kadar uğraş sonunda yetiştirdiği ürün düşük ücretlerle alındığında tüm umutlar sönüyor. Sebzeyi yetiştirebilmek için birçok masraf var ve çiftçi bu giderleri çoğu zaman krediler ile giderebiliyor.

Ürün hasadında yeterli karı elde edemediğinde ekonomik bir çöküntü içine girebiliyor. Bu nedenle Kumluca\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'da sebze yetiştiricili yapan halk devlet desteği talep ediyor. Giderlerin azaltılması daha düşük maliyet ile ürün yetiştirerek daha iyi bir hasat geliri bekliyor. Çoğu zaman TV ekranlarında yetiştirdiği domatesi yollara döken çiftçi görüntüleri görürüz. Bu durum bize çiftçinin ne kadar zor durumda olduğunu gösterir. Kumluca çiftçisi ülkenin tarım politikasında iyileştirme yaparak verilen emeğin karşılığını alabilmek istiyor.


Ülke ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılayan ve yurt dışına ihraç edilen sebzenin yetiştirilmesi aşamasında çok yoğun bir çalışma gerekiyor. Seraların hazırlanması ile başlayan işlen ürünün ekilmesi, sulanması, bakımı, toplanması, paketlenmesi gibi birçok aşamadan geçiyor. Tüm bu aşamaların bir maliyeti var ve çiftçi destek bekliyor.

Kumluca Hal Fiyatları Nasıl Belirlenir

Tüm Türkiye hallerinde fiyatlar haftanın belirli günler toplanan komisyon tarafından belirleniyor. Piyasanın durumuna göre belirlenen fiyatlar hallerde tüketiciye sunulur. Kumluca hali ülke ihtiyacı ve ihracat açısından önemli bir bölge olduğundan her hafta Cuma ve Pazar günler hariç haftanın her günü fiyat belirlenir. Toplanan komisyon o gün ki durumu ve piyasa şartlarını göz önünde bulundurarak fiyat belirlemesi yapar.

Belirlenen fiyatlar her gün Kumluca hal fiyatları olarak sunulur. Tüketici satın almak istediği ürün için Kumluca hal fiyatlarını takip ederek alım yapar. Tüketici her zaman uygun fiyat beklerken üretim yapan çiftçi emeğinin karşılığını alabilmeyi umut eder. Kumluca halinde belirlenen fiyatlar hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyacak şekilde adil olarak belirlenir. Yapılan komisyon incelemeleri sonucu fiyat sunulur. 

DEMRE HAL FİYATLARI

; )