18.05.2022TORİK FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.


Türkiye coğrafi konumu gereği çok önemli bir alanda yer almaktadır. Konumu gereği üç tarafı denizlerle çevrili ve bünyesinde birçok akarsu, göl barındırır. Tüm bu durumlar ülkeye birçok avantaj sağlamış ve önemini arttırmıştır. En önemli avantajlarından biri de denizlerin ve akarsuların varlığı bu alanlarda deniz ürünlerinin çok bulunmasına sebep olmuştur. Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve ege denizinde balıkçılık yapılmaktadır. Denizlerin varlığı birçok balık çeşidinin oluşmasına imkân sağlamıştır. Deniz ve göllerden; hamsi, palamut, uskumru, levrek, istavrit, kalkan balığı, barbunya, mezgit, sardalya, yılan balığı, sinarit, kırlangıç, mercan, orkinos, çupra gibi birçok balık çeşidi çıkarılmaktadır. Her mevsim yenilebilen balık ürünleri bazı aylarda farklı balık çeşitleri ile ön plana çıkmaktadır.Balık Tüketimi İçin Ne Yapılmalı

Balık hemen herkesin sofrasında yer alan ve sevilen besin ürünlerinden biridir. Son derece hafif bir yapıda olan balıkların sağlık açısından önemi büyüktür. Bu sebeple haftanın bazı günleri balık tüketmek gerekir. Balık bazı dönemlerde bol miktarda bulunurken bazı dönemlerde de az olmaktadır. Bu sebeple balıkçıların av yasaklarına uyması gerekir. Balığın bol miktarda tezgahlarda bulunduğu dönemler fiyat açısından da uygun olmaktadır. Bu yönüyle de balık her bütçeye hitap etmektedir. Böyle zamanlarda balığı bol tüketmek gerekir. Büyük küçük herkesin yemesi gereken bu doğa ürünü birçok hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle sağlığına ve kilolarına dikkat eden kişiler için balık olmazsa olmaz bir gıdadır.  Torik Balığı Ve Özellikleri

Denizlerin hızlı balığı olarak bilinen torik balığı palamutta benzeyen ve palamuttan büyük bir yapıdadır. Bu balık türü konserve yapımında sıkça kullanılır. Hızlı bir şekilde büyüyen torik balığı tombuldur. Küçük balıkları keskin diş yapıları sayesinde hızlıca yedikleri için çabuk büyürler. Torik balığı en çok Akdeniz Marmara ve Karadeniz’de bulunur. Toriğin küçük türlerine kestane palamudu ismi verilirken büyük olanlarına ise çingene palamudu ismi verilmektedir. Torik balıkları sularda gezmeyi sevdikleri için sürü halinde bulunan balık türlerine yanaşır ve bu balıklardan beslenirler. Hamsi ve sardalya türü balıklardan beslendikleri için omaga-3 yönünden son derece zengindirler.


Torik Balığının Faydaları

Balık çeşitleri içerisinde yer alan torik balığının beslenme şeklinden dolayı çak fazla faydası bulunur. En başta vitamin ve protein bakımından zengindir. Çocuklarda boy uzaması için çokça tüketilmesi gerekir. Torik balığının koyu renkli bir eti olduğu için uzman kişiler tarafından tüketilmesi için önerilmektedir. Özellikle A ve B vitamini bakımından çokça zengin olan torik balığı kemik yapılarının güçlenmesine katkı sağlar.  Vücutta meydana gelen yaraların hızlı iyileşmesinde etkilidir. Dokuları güçlendirdiği gibi yaşlanmayı yavaşlatan özelliği bulunur. İçerisinde çokça omega-3 vitamini barındırdığı için bedeni ve zihni açık tutar. Kalbin yapısını koruduğu gibi kanser risklerini de azaltır. Torik balığı kalp damar hastalıklarında şifa kaynağı gibidir. Çünkü içerdiği yağlar bakımından damar tıkanıklarına neden olmaz hatta damarları ve kalbi korur ve onarır.    

 


 

Torik Balık Tezgâh Fiyatları

Torik oldukça faydalı ve vitamin yönünden zengin bir balık türüdür. Akdeniz ve Karadeniz’de rastlanılan torik balığı çok nadir balıkçıların ağına takıldığı için fiyat olarak yüksek bir rakamdadır. Yakalanan torik balıklarının kilosu 3 ile 5 arasında değişmektedir. Bu sebeple nadir görülen bu balığın tanesi 125 ile 150 arasında satışa sunulmaktadır. Fiyatlarının yüksek olmasına rağmen insanlar tarafından yine ilgi görmektedir. Bunun sebebi ise torik balığı omega-3 yönünden çok zengin içerikler barındırır. Koyu renkli etinin ise çok lezzetli olması sebebiyle sağlığına önem veren kişiler tarafından çokça tüketilmektedir. 

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar