25.02.2024İsmini son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bu meyve yine de hepimizin çok aşina olduğu bir meyve değildir. Gelişen iletişim, alışveriş ağları ve küreselleşme sayesinde artık dünyanın pek çok yerinde daha önce yüzünü bile görmediğimiz ürünlerle tanışabiliyoruz. Böyle meyveler gerek görünüşleri gerekse şaşırtan besin değerleri oranları ile bizleri hayrete düşürmeyi başarıyor. Onlarla tanıştıkça merakımız daha da artıyor ve daha nicelerini araştırmaya başlıyoruz. Şekli ve besin oranlarıyla son günlerde dilimizde sıkça dolanmaya başlamış bu meyvenin nereden geldiğini, kökenlerini, nasıl yetiştiğini, yenirken nasıl yeneceğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini, besin değerlerini, faydalarını, zararlarını, nerelerde bulunabileceğini ve fiyatlarının ne olduğunu herkes merak eder.


Çarkıfelek Meyvesi Nedir?

Henüz olgunlaşmamış haline ilk bakışta ufak bir topu andıran bu meyve, olgunlaştıkça dış görünüşü de yer yer buruşmuş bir görüntü almaya başlıyor. Sıra dışı görünüşüyle meraklı gözleri üzerine toplayan bu meyvenin ilk tanışmada meyve olduğunu düşünmek de biraz güç olabiliyor. Ancak o küçük yuvarlak kabuğunun içinde taşıdığı besin değerlerini duyanlara pes dedirtmeyi başarıyor. Asıl kökeni ülkemiz olmasa bile son günlerde ülkemizde de popülerliğini arttırmış olan bu meyve gerçek anlamda bir şifa deposudur. İçerdiği yoğun su miktarı sebebiyle çok hızlı tüketilmesi gereken bu meyve yetişme ortamında da yüksek sıcaklık ve su istiyor.

Çarkıfelek meyvesi saat meyvesi olarak da anılır. Bilimsel adı ise passiflora meyvesi olarak geçer. Çarkıfelek meyvesinin iki çeşidi vardır. Birinci passiflora edulis olarak bilinen küçük mor olanlardır. Passiflora flavicarpa cinsi olan çarkıfelek meyvesi biraz daha büyük olanlarına denir. Bu türün sarı olanları da mevcuttur. Standart bir çarkıfelek meyvesinin rengi bordoya çalan koyu bir tondur. Meyvenin içerisinde meyve içeriğiyle kaplı tohumlar mevcuttur.

Çarkıfelek meyvesi ülkemiz asıllı olmadığı gibi dünya genelince de çok tanınan bir meyvedir. Yurtdışında olup da bu meyveyi arıyor olsaydınız ya da o sizin karşınıza çıksaydı ismi Passion Fruit olacaktı. Türkçe anlamı tutku meyvesi olan bu sıra dışı meyvenin bu ismi almasına sebep olan özelliği ise cinsel performansı olumlu yönde etkileyen besin değerlerine sahip olmasıdır. Bu meyve bu özelliği sebebiyle cinsel sorunlar için üretilen ilaçlarda da kullanılabilmektedir.


 Çarkıfelek Meyvesi Nerelerde Yetişir?

Çarkıfelek (passion fruit) namı diğer saat meyvesi aslen Afrika kökenli bir meyve olup yetişme alanı tropik alanları kapsamaktadır. Yeterli sıcaklığı sağlayan mikro klima alanlarında da yetişebilir. Mikro klima alanlar, normal iklim şartları sınırları içinde normalden farklı bir iklim özelliği gösteren bölgelere denir. Bu sebeple dünya üzerinde birçok yerde yetişme imkânı bulan bu meyve Asya, Avrupa, Avustralya, Afrika ve Amerika’nın belirli bölgelerinde yetişebilir. Ülkemizde ise sıcak iklime sahip, Akdeniz ikliminim hüküm sürdüğü topraklarda yetiştirilmesi mümkündür. Çarkıfelek meyvesi yüksek sıcaklıkla birlikte suya da ihtiyaç duyar. Bu meyvenin yüzde 70-80 gibi bir oranı sudan oluşmaktadır. Yetiştirilen alanlarda su ihtiyacı da göz ardı edilmez.

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Bu küçük yuvarlak kabuğunun altına çokça besin değeri sığdırmayı başarmış meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Ancak en bilindik olanından, passion fruit ismini almasına neden olan özelliğinden başlarsak cinsel performansı arttırıcı etkiye sahiptir.

Yapısındaki polifenoller sayesinde antioksidan kaynağı olan bu meyve vücudu kanser oluşma ihtimallerine karşı koruma altında alır. Bağışıklık destekleyici, hastalık ve enfeksiyonlardan koruyucu özelliktedir. Vücut üzerinde sakinleştirici (sedasyon) etkiye sahiptirler. İmsonia gibi uyku problemi ya da kaygı, anksiyete, panik bozukluk rahatsızlıklarına sahip bireylerin daha sakin kalmasını ve problemleriyle baş edecek dinginliği sağlamaya yardımcı olur. Ancak çok fazla tüketilmesi sakıncalıdır. Bir kişi için günlük tüketilecek miktar 2 çarkıfelek meyvesidir. Vücutta demir ihtiyacını gidermeye yardımcı olur. Kansızlığı ve anemisi olan bireylerin gönül rahatlığıyla tüketeceği bir meyvedir. Vücudun lif ihtiyacını karşılar.


Enfeksiyonel rahatsızlıkları antioksidan yapısıyla engeller. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini düşürür. Çarkıfelek meyvesi ağız kokusu problemi olan kişiler içinde sevinç kaynağı oluyor. Nefeste uzun süre ferahlık sağlayan bu meyve kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Ağız kokusuna sebep olan bakterilerle savaşacak anti bakteriyel yapısı sayesinde bu derdinize de çare olabilecek harika bir meyve.

Diğer Faydaları

Çarkıfelek meyvesi diyet yapan ve fazla kilolarıyla savaşan kişilerinde kurtarıcısı olabilir. Diyette olan kişiler porsiyonlarını küçültmek zorunda kalırlar ve normalden daha hafif beslenirler. Diyette olanların en büyük şikayetleri ise çok sık acıkıyor ve açlıklarına dayanamıyor olmalarıdır. Ancak çarkıfelek meyvesi jelleşen yapısıyla midede tokluk hissi yaratıyor. Besinlerin sindirimde biraz daha kalmasını sağlayarak acıkma süresini uzatıyor. Diyet yapanların kullanabileceği meyveler arasında son günlerde önerilen en popüler meyvelerden biri de bu sebeple passion fruittir.

Çarkı felek meyvesi vücutta mutluluk hissi yaratan dopaminerjik ve seroterjik nörotransmitterlerin uyarımını tetikleyerek mutluluk hormonlarını salgılamamızı sağlıyor. Böylece bu meyveyi tükettiğimizde kendimizi daha iyi hissetme ihtimalimiz de artıyor.

 Çarkıfelek Meyvesi Zararları Nelerdir?

Henüz çok ciddi bir zararının tespit edilmemiş olduğu çarkıfelek meyvesi uzman görüşlerine göre her ihtimale karşı günde yalnızca iki tane tüketilmelidir. Sakinleştirici etkisi bulunan bu meyvenin gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanıma ise mutlaka bir hekime danışılarak başlanmalıdır. Cilt hassasiyeti kişiye göre değişen bir özellik olduğu için bazı kişiler elbette ki bu meyveye karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.


Çarkıfelek Meyvesi Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Çarkıfelek meyvesinin dışarısında bir kabuk vardır. Bu kabuğun içi bol miktarda sıvı meyve içeriği ile doludur. Bu sebepten dolayı çarkıfelek meyvesi çok kısa sürede bozulmaya meyillidir. Koparıldıktan hemen sonra yenmesi önerilir ancak bu mümkün değilse nemli bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bu muhafazaya rağmen çok fazla dayanmayacağı için sağlık açısından tehdit oluşturmaması bakımından en hızlı şekilde tüketilmesi önerilir.

 Çarkıfelek Meyvesi Fiyatları Nelerdir?

Sahip olduğu tüm bu özellikleriyle dillere düşüp ünlü olan bu mucizevi meyveyi almak isteyenler bu sorunun cevabını merak ediyorlar. Bu meyveye sahip olmak isteyen alıcılar ceplerine uygun fiyatlardan ona ulaşabilme imkanına sahiptirler.

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yenir?

Çarkıfelek meyvesinin dışarısında bir kabuk vardır. Meyvenin içi tohumlar ve içlerini dolduran sıvıyla doludur. Meyvenin kabuğu yenmez bu sebeple keserek içine ulaşmalısınız. Bu sıvı kısmı kaşık yardımıyla tüketebilirsiniz. Tohumlarının da yendiği söylenmekte olan bu meyvenin tohumlarının çiğnenmeden yutulması önerilmektedir.

 Çarkıfelek Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?


100 gramlık bir çarkıfelek meyvesi tüketiminde alacağınız ortalama kalori miktarı 92 kcal’dır. Bu miktarda bir meyve tüketimi ile vücudunuza 0,7 gram yağ, 348 mg potasyum,28 mg sodyum,23 mg karbonhidrat,11 mg şeker,2,2 mg protein,29 mg magnezyum,0,1 mg B6 vitamini,1,6 mg demir,30 mg C vitamini ayrıca kalsiyum, D vitamini, A vitamini ve kobalamin girişi sağlanmış olur.

 Çarkıfelek Meyvesi Nerede Satılır?

Bu lezzetli meyvenin besin değerlerini duyanlar hiç denememiş olsalar bile öyle merak ediyorlar ki denemek istiyorlar. Bu meyveyi daha önce keşfedenler zaten müdavimi olduklarından bilirler. Bu meyvenin kendisinden edinmek istiyorsanız ve Akdeniz, Ege gibi bölgelerde ikamet ediyorsanız pazar, süpermarket ve hallerde kendisiyle karşılaşma olanağınız elbette diğer illere göre daha çoktur. Bunun sebebi ise bu meyvenin bu bölgelerde yetişiyor ve çok çabuk bozulabiliyor olmasıdır. Diğer bölgelerde yaşıyor iseniz süpermarket raflarını sıkça kontrol edin çünkü süpermarketler talep arttığı için artık bu ürünleri daha çok getirmeye başlıyor. Ayrıca bu meyveye internet üzerinden ulaşmak mümkündür.

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar