25.02.2024Avokado, memleketi Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından olan bir ağacın meyvesidir. Bu familyada tarçın ve kafur ağacı da bulunmaktadır. Bir diğer ismi timsah armudu olan bu meyve küre biçiminde, oval veya elips şeklinde olup yeşil, siyah ve mor renklerde olabilmektedir. Bu meyvenin ağacının bilimsel ismi ise Percea americanadır. Klimaterik yani toplandıktan sonra da olgunlaşmaya devam eden bir meyvedir. 


Avokado Nerelerde Yetişir?

Başta da söylediğimiz gibi anavatanı Orta Meksika Puebla eyaleti olan bir meyvedir. Aynı zamanda Orta Amerika\\\'da da görülen bir meyvedir. Bunun yani sıra yetiştirildiği diğer yerleri şöyle sıralayabiliriz; Dominik Cumhuriyeti, Şili, Endonezya, Kolombiya, Brezilya, Peru, Guatemala, Venezüella, İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fransa ve İsrail. Bu ülkelerden sonra 5 kıta ve yaklaşık 50 ülkede yetişebilen bir meyvedir kendisi. Son yıllarda ise ülkemizin Antalya şehrinin Alanya ilçesinde de bu meyve artık yetiştirilmeye başlanmıştır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere avokadonun birçok mucizevi faydası vardır. Peki ama nedir bu avokadonun faydaları? Öncelikle enerji değeri yüksek olan avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Bol miktarda A, C ve E vitamini içeren avokado B vitamini ve potasyum açısından da zengin ve besleyici bir meyvedir. Yetersiz beslenenler için oldukça tercih edilmesi gereken bir meyvedir. Antioksidan bakımından da zengin olan avokado kalp ve damar sağlığını koruması açısından da önemlidir. Avokado kalp damarlarının tıkanması ve daralmasını önleyici bir özelliğe de sahiptir. Kandaki kötü kolesterolü düşüren tekli yağlar içeren bir yapıdadır. Çoğu meyveye kıyasla daha fazla protein içerir. Sahip olduğu doymamış yağ oranıyla kolesterolü düşürücü niteliktedir. Zengin demir içeriğiyle kansızlığı önler. Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve hamile kadınlar açısından tercih edilmesi gereken bir meyvedir. Sahip olduğu vitamin, mineral ve proteinlerin yüksekliğiyle tercih nedeni olabilmektedir. İçinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri; magnezyum, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Demir kaynağı olan avokado; kandaki alkali seviyesini korur, kandaki kırmızı kan hücrelerini yapar ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

100 gr. avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olan avokado zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Avokado cilt için de birçok faydası olan bir meyve. İçeriğinde bulunan 14 mineral cilt yenilenmesini sağlamakta ve yaşlanmaya neden olan toksinlerin de vücuttan atılmasını sağladığı için de cildi koruma görevi görmektedir. Avokadonun bir diğer faydası da depresyon rahatsızlığına karşıdır. Avokado içerdiği yüksek potasyum değeri sayesinde dinç tutar, rehavet ve uyuşukluğu da önleyen avokado bu durumun neden olduğu depresyonu da böylece önlemiş olur.Avokadonun Zararları Nelerdir?

Bu kadar faydası olan avokadonun birkaç zararı da bulunabilmektedir tabii. Özellikle bazı hassasiyeti veya birtakım rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir meyvedir. Aynı zamanda fazla tüketmek de zarar verici olabiliyor tabii. Peki ama hangi durumlarda avokado zararlı olabilir? 
Öncelikle hassas cilde sahip olan kişilerde kaşıntı, kızarık ve alerjiye sebep olabilir. Cildiniz yüksek alerjik yapıdaysa eğer avokado tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Grip, nezle gibi soğuk algınlığı durumlarında avokado tehlikeli olabilmektedir. Yine alerjik astıma sahip olan kişiler avokadoyu dikkatli tüketmelilerdir ki avokado bazı durumlarda astımı tetikleyici olabilir. 

Kolesterolü dengeleyen avokado fazla tüketildiğinde tam tersi etki edebilir. Karaciğer problemi olan kişiler avokado tüketmemelidir. Aşırı tüketildiğinde ağızda yaraya ve alerjiye sebep olabilir. Kan inceltici ilaç kullananlar da yine avokado tüketmemelidir. Özellikle bu tür ilaç kullananlar avokado tüketirse kan inceltici ilacı etkisiz bırakabilir veya etkisini artırarak ciddi sorunlara yol açabilir. 

Avokado Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Avokadoyu satın almadan önce olgunlaşıp olgunlaşmadığını kontrol etmeniz gerekir. Zira olgunlaşmamış olanlar daha tatsız ve zor tüketilenlerdir. Bu yüzden daha lezzetli olan ve daha kolay yenilebilen, olgunlaşmış avokadoya ulaşmak gerekir. Olgunlaşmış avokadoyu renginden kolayca ayırt edebilirsiniz. Daha kahve, mor gibi koyu renkli olanlar ve aynı zamanda daha yumuşak kıvamda olanlar daha yenilebilir avokadolardır. Daha yeşil tonlarında olanlarsa tam anlamıyla olgunlaşmamış olanlardır. Eğer koyu renkli avokado bulunamadıysa da yeşil olanları alıp evde olgunlaşması da denenebilir. Peki avokadoyu aldık nasıl tüketmek gerekir? Tamamen kendi isteğinize bağlıdır. Salatalara eklenerek yenilebiliyor aynı zamanda hafif tatlandırarak kaşıkla da tüketilebiliyor.Avokado Fiyatları Nelerdir?

Birçok şekilde tüketilen bu oldukça faydalı meyvenin fiyatları mevsimlere göre de farklılık gösterebilmektedir. Artık ülkemizde de kısmen yetiştirilebilen bu meyve gün geçtikçe daha ulaşılabilir olmuştur. Özellikle büyük şehirlerde avokado daha ulaşılabilir hale geliyor. Ülkemizde hasadı yapılan avokadonun yarısından çoğu Antalya’nın Alanya ilçesinden elde edilmektedir.  Piyasada bulunmadığında fiyatı yükselen avokado kiloyla değil de taneyle satılan bir meyvedir. Piyasaya da bulunmadığında üreticilerin hasat zamanından önce hasat etmemesi gerekir ki zamanından önce hasat edilen avokadonun besin değeri düşer. Bu yüzden zamanında hasat edilmesi de son derece önemlidir.
Avokado Meyvesi Nasıl Yenir?

Sağlıklı bir metabolizma ve vücuda sahip olan herkes günde yârim avokado yiyebilir. Kalori değeri yüksek olduğu için de fazlası kilo aldırabilir.  Avokadoyu yiyebilmek için yarıya bölün ve içindeki çekirdeği çıkarın sonrasında yârim avokadonun kabuğunu ince bir katman seklinde soyun. İsterseniz de yarım avokadonun içerisini kare kare kesin. Eğer dilimler halinde yemek istiyorsanız soymanız, püre halinde yemek istiyorsanız da kaşıkla içini çıkarmanız daha kolay olacaktır. Avokadoyu püre hâlinde veya salata yaparak tüketebilirsiniz. İçecek halinde tüketmek isterseniz blenderden geçirip içine istediğiniz meyvelerden ekleyerek süt ilave ederek tüketebilirsiniz. Salata olarak tüketmek isterseniz de birkaç yeşillikle birlikte zeytinyağı ekleyerek son derece faydalı bir salata yapabilirsiniz.Avokado Meyvesinin Besin Değerleri Nelerdir?

Avokadonun içeriğinde, %73 su, %15 yağ, %8,5 karbonhidrat ve %2 protein bulunmaktadır. Enerji değeri yüksek olan avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Bol miktarda A, C ve E vitamini içeren avokado B vitamini ve potasyumdan da zengin ve besleyici bir meyvedir. Sahip olduğu vitamin, mineral ve proteinlerin yüksekliğiyle tercih nedeni olabilmektedir. İçinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri; magnezyum, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.  100 gr. avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir. Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer birçok meyveden daha fazla oranda sahiptir. 

Avokado Nerede Satılır?

Avokado günümüzde birçok yerde bulabileceğiniz bir meyvedir. Marketlerde, pazarlarda bulabilmeniz mümkündür. Birçok zincir markette yerini alan avokadoyu manavlarda da kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer evinizin konforunda almak isterseniz de yine zincir marketlerin internet sitelerinde kolaylıkla bulabileceğiniz avokadoyu daha butik internet sitelerinde de bulabilirsiniz. Pazarlarda da çoğunlukla bulunabilen avokadoyu eğer mahallenizin pazarında bulamazsanız da biraz daha büyük bir pazarda bulabilirsiniz. Özetle vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan bu meyveyi günümüzde birçok yerde bulabilmek mümkündür.

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar