1. Anasayfa
 2. Meyve Sebze Fiyatları

Yulaf Fiyatları

Yulaf Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Güncel ve Hızlı Yulaf Fiyatları

                Yulafın Anadolu’daki yeri oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Uzun yıllardan beri üretimi ve yetiştiriciliği yapılan yulaf ülkemizde oldukça yaygındır. Yulaf, çavdar gibi arpa ve buğdaya göre daha yeni bir kültür bitkisi olarak bilinmektedir. Anadolu önceleri yabani bir ot olarak görülmekte daha sonra ise atlar için tane yem olarak yetiştiriciliğine başlanmaktadır. Son dönemlerde ise dünya üzerinde yulafın insan beslenmesinde öneminin artması, endüstride kullanımının başlaması, yapay otlaklar ve yeşil yemlerde kullanılmasıyla birlikte ekimi artış göstermiştir. Bu durumla birlikte de yulaf fiyatları değişiklik göstermeye başlamıştır.

Yulaf ın Özellikleri

                Yulaf daneleri buğdayda olduğu gibi önce 3 kökçük vermektedir. Ancak kısa süre sonra 5-6ya çıkmakta ve yine kısa bir süre sonra kaybolarak yerine toprak yüzüne yakın boğumlardan yeni kökler oluşmaktadır. Buğdaygiller arasında en kuvvetli kök sistemine sahip tahıl yulaftır. Çimlenme zamanında dahi yeni kökler oluşmasıyla birlikte mevcut kökleri de hayatta kalmaktadır.

                Ana kullanım yeri hayvan yemi olan yulafın son dönemlerde insan beslemesinde de daha geniş bir yer almaya başlamasıyla oldukça popüler bir hale gelmiştir. Sağlıklı beslenme temeliyle yapılan beslenme programlarında yulafa sıklıkla yer verilmektedir. Bu nedenle de yulafa gösterilen talep artmakta, yulaf fiyatları üzerinde bu durum büyük etki göstermektedir. Yulafın kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir:

 • Hayvan yemi
 • İnsan beslenmesi
 • Gıda ve tıp alanında kullanım

Yulaf için belirlenen fiyat değerleri

                Düşük üretim maliyeti ve yüksek besin değeri nedeniyle yulaf kahvaltılık olarak sıklıkla tercih edilmekte ve önemi de giderek artmaktadır. Mevsim koşulları, yulaftan alınan verim ve ihtiyacın karşılanmasına bağlı olarak fiyatlarda değişiklikler görülebilmektedir. Yulaftan alınan verim ise yetiştirilme koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Hastalık ve böceklerin verebileceği zararlara karşı önlemler alınmalıdır.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
mandalina-fiyatlari

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir