1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Yıldız Meyvesi Fiyatları

Yıldız Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Şifası saymakla bitmeyen ve hasat zamanı bulunmadan 4 mevsimde de üretilen ve tüketilen yıldız meyvesinin fiyatları ise oldukça makuldür. Özellikle vitamine ihtiyacı olan çocuklar ve yaşlılar için vitamin deposu olan yıldız meyvesinin kilosunu ucuza almak mümkündür. Tamamen organik bir meyve olan yıldız meyvesi her mevsimde yurt dışından veya Alanya’dan istek üzerine getirilmektedir. Kargo ücreti nedeniyle fiyatı daha fazla olmaktadır. Kurtulmuş olarak istenirse aktarlardan kolaylıkla bulunarak uygun fiyata alınmaktadır. Farklı iklimlere rahatlıkla ayak uyduran yıldız meyvesi, üretimi bol olduğu için fiyatı uygun miktardadır. Ancak küçük yerlerde bulunması zor olan meyve olduğu için özel getirtmek fazla ücrete mâl olmaktadır.

 Yıldız Meyvesi Nedir?

Enlemesine kesildiğinde yıldız şeklini aldığı için ismi yıldız meyvesi olan, bol miktarda sulu, tadı hafif tatlı ve ekşi olup, içerisinde bol miktarda C ve B vitamini bulunmaktadır. Yurt dışında genelde diğer adı olan karambola kullanılmaktadır. Çiçekleri ise pembe renktedir. Türkiye’ye ismi ve sofralara biraz yabancı ama şifa kaynağı bir meyvedir. Uzunluğu dolma biberi andıran, içerisinde ki çekirdeği dahil şifalı olduğu için yenmektedir. Rengi yeşilden sarıya kadar dönebilmektedir. Sadece soğuk ortama yaşayabilen yıldız meyvesi, içerisindeki çekirdeklerin ayıklanmasından 2 gün sonra bozulmaktadır. Çöpe atılacak yanı olmadığı için bozulmadan yeneceği zaman dilimlenerek her yeri yenebilir. Tamamen tropik bir meyvedir.

Yıldız Meyvesi Nerelerde Yetişir? 

Türkiye’de üretimi yapılmayan yıldız meyvesi dünyada Hindistan, Brezilya ve Malezya’da üretimi yapılmaktadır. Türkiye de Malezya’dan ithal edilmektedir. Nemli ve asitli toprakları sevmektedir. Ve çok çabuk kuruduğu için sürekli sulama ihtiyacı vardır. Tüm iklim koşullarına uyum sağlayabildiği için 12 ay boyunca üretimi vardır. Avusturalya, İsrail ve Meksika’da da üretimi vardır. Gelişmesi için tropik iklime ihtiyaç duyup, güneşli yerleri sevmektedir. Güney Asya ülkelerinde, Endonezya’da ve orta Amerika’da da yetiştirilebilen bir meyvedir. Üretimi sadece yurt dışındadır. Gine, Hawaii ve Çek Cumhuriyeti tarafından da hem üretim hem de ithali yapılmaktadır.

Yıldız Meyvesi’nin Faydaları Nelerdir?

Çok zengin vitamin, minerale sahip olan yıldız meyvesi içerdiği antioksidan kaynağı sayesinde, kanser ve kalp rahatsızlığı olanlar için şifa kaynağıdır. Özellikle çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar günlük porsiyon tüketmelidir. Düzenli tüketilmesi halinde vücuttaki kanser hücrelerinin üremesini engellemektedir
Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahip olan yıldız meyvesi hastalıkların oluşmaması için savaş vermektedir. Vücut kemiklerini ve diş sağlığını güçlendirici etkisi vardır. Nezle ve gribi yok etmede etkisi büyüktür. Vücuttaki ödemi atmaktadır. Cildin yenilenmesini sağlayarak, yaşlanma kırışıklarının oluşmasını engellemektedir. Kan basıncını düzene koyarak, tansiyonu dengelemektedir. Saç dökülmelerini engellemektedir. İçerdiği C vitamin sayesinde öksürüğü kesmektedir. Strese ve hormon bozukluğuna iyi gelmektedir. Ameliyat sonrasında ağrılara iyi geldiği için sıklıkla yenmektedir

Yıldız Meyvesinin Zararları Nelerdir? 

Faydaları saymakla bitmeyen yıldız meyvesinin de her gıda gibi zararlı yönleri de vardır. Yaygın olarak en sık görünen ciltte kaşıntı ve dökülme, mide ağrısı ve yanmasıdır. Mide de sancı yapmaktadır. İlk kez yenecek ise 1 dilim yenmeli, çünkü alerji olma durumu yüksektir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve şeker hastaları, yıldız meyvesini bol miktarda tüketim yapmamalıdır.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Olgunlaşmamış olan yıldız meyvesi oldukça zararlıdır ve kusmaya ve ishale meden olduğu için, tüketilmemesinde yarar vardır. Hamile olanlar ve kalp sağlığı bozuk olanlar yıldız meyvesi yememelidir. Fazla yıldız meyvesi tüketimi yapıldığında, ağız yaralarına neden olmaktadır. Böbrek hastalığı olanlar, doktora danışmadan yıldız meyvesi yememelidir. Karaciğer de toksin yapmaktadır.

Yıldız Meyvesi Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

 Dilimlerin sivri yanından uzunlamasına doğru 1cm kadar soyulmasının ardından, istenilen şekilde tüketilebilir. Şifa kaynağı olması nedeniyle içerisindeki çekirdekle ve üst kısmındaki sert sapı da yenmektedir. Tadı aromalı ve güzel olduğu için, tatlıların içerisinde veya üzerinde kullanılarak yenebilir.

Kesildiğinde 5 dilimle oluşan yıldız meyvesi, içecek bardaklarına takılarak genelde süs amaçlı içerecek sektöründe sunulmaktadır. Kurutularak şifa deposu olan bu meyve yenildiğinde, metabolizmayı güçlendirmektir. Çocuklar için püre haline getirilerek de yenmektedir. Bütünce yenen bir meyve olduğu için herhangi işlem yapılmadan temizce yıkanmasının ardından yenebilir. Biraz sert ve ekşi tadına sahip olduğu için hafif kızartılarak da yoğurdun içine katılarak yenmektedir.

Yıldız Meyvesi Fiyatları Nelerdir? 

Hemen her türdeki tatlı ürünlerine katılabilen lezzetli ve yararları çok olan yıldız meyvesini ufak fiyatlar ile bolca alınarak temizlenmesinin ardından hazır ve taze tüketmek için ister çiğ ister kızartılmış olarak kilitli dolap poşeti ile derin dondurucuda 6 ay süreyle muhafaza edilebilir. Her mevsimde oluşabilmesi nedeniyle oldukça ucuz bütçeye denk gelen yıldız meyvesi aksatmadan özellikle vitamin ihtiyacı olanlar için tüketim yapılmaktadır. 4 mevsimde de rahatlıkla ulaşabilen meyve olduğu için zam gelme oranı oldukça düşüktür. Organik olarak yurt dışından ve Türkiye’de mevsiminde, gerekli tropik alanlarda hormonsuz üretimi yapılan yıldız meyvesinin orijinale ve gelişmiş haliyle normal bir meyve fiyatı ile aynı oranda olmaktadır.

Yıldız Meyvesi Nasıl Yenir?

Herhangi bir işlem yapılmadan da yenebilen yıldız meyvesi, aynı zamanda kaynatarak da çayını içmek mümkündür. Tadı tatlı olduğu için pasta yapımında kullanılabilir. Marmelat yapımında kullanılabilir. Waffle hamurunun da üzerinde kullanılarak tüketilebilir. Meyveli veya sade yoğurt eşliğinde yenebilir. Meyve salataların içerisine konulduğu gibi garnitür yemeklerinde kullanmak da mümkündür. Reçel yapımında da kullanılan şifa kaynağıdır. Çocuklar için muz ile birlikte blenderden geçirildiğinde aromalı meyve suyu olarak da tüketilebilir. Yaz aylarında alınarak doğal güneş aracılığı ile kurutulup komposto yapımında oldukça güzel kokusunu ve lezzetli tadını vermektedir. Kesildiğinde yıldız görünümünü alan yıldız meyvesini dondurma yapımında kullanılarak hoş görüntüsü ve lezzetli tadıyla yemek mümkündür.

Yıldız Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?

Şifa kaynağı olan yıldız meyvesinin vücuda etkisi oldukça fazladır. A ve C vitamini deposudur. İçerisinde az miktarda da olsa B5 vitamini de içermektedir. 1 adet kalorisi 1 adet küçük boy meyve ile aynı kaloriye denk gelmektedir. Bolca potasyum değerine sahiptir. Kalsiyum miktarı fazla olan yıldız meyvesinin yağ miktarı yok denecek kadar azdır. İçerisinde bakır ve magnezyum vitaminleri de mevcuttur. Şeker ve karbonhidrat oranları az miktarda olduğu için günde 2 adet yemek vücuda yeterli olmaktadır.
Lif oranı yüksek olan yıldız meyvesinin kolesterol oranı ise düşüktür. Günlük 2 adet düzenli tüketim yapıldığında vücudun bütün A, C vitaminleri ve magnezyum, potasyum ve bakır karşılanmaktadır.

Yıldız Meyvesi Nerelerde Satılır?

 Türkiye’ye yabancı olan yıldız meyvesini ithal aracılığı ile bulmak mümkündür. Küçük dükkanlarda bulunması oldukça zor olup, büyük manavlarda, marketlerde ve internet üzerinden güvenilir sitelerden temin edilebilir. Genellikle sipariş üzerine alınabilen bir meyvedir. Hazır ve kurtulmuş olarak tercih edenler için aktarlarda güvenli olarak alınabilmektedir. Veya taze olarak temin edildiğinde, evde güneşte ya da fırında kurutulabilir. Antalya’nın Alanya ilçesi tropikal ve elverişli topraklara sahip olduğu için küçük çapta yıldız meyvesinin üretimi mevcuttur. Sipariş yolu ile kargo aracılığıyla alınabilmektedir. Yurt dışında organik üretimi yapılan bu şifalı meyveyi telefon edilerek de özel olarak getirtilebilir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir