07.06.2020

Adı En Düşük En Yüksek


FINDIK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.Üzüm Borsası Ne Kadar?

            Ülkemizde özellikle yaz aylarının en çok tüketilen meyvesi olan üzüm sadece meyve olarak değil aynı zamanda; şarap, pekmez ve kurutulmuş üzüm olarak da halkımızın vazgeçilmez yiyecek ve içeceklerini oluşturmaktadır. Ülkemizin hem ege bölgesinde hem Akdeniz bölgesinde de İç Anadolu bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilen üzüm türleri oldukça fazladır. Genel anlamda beyaz üzüm ve siyah üzüm olarak ikiye ayrılsa da aslında üzüm türleri bu iki başlık altında da birçok tipe ayrılmaktadır. Yani siyah üzümlerin tamamı pekmez için ya da beyaz üzümlerin tamamı kurutulmak için kullanılamamaktadır. Bu çerçevede üzüm fiyatlarını belirleyen en önemli unsur üzümün yetiştirilme zorluğudur. Kimi üzüm çok az bakım gerektirerek bağlarda rahatlıkla yetiştirilebilirken kimi üzüm türleri ise neredeyse her gün bakım gerektirmekte ve bu nedenle daha zahmetli olması nedeni ile daha pahalı olmaktadır.

Genel üzüm tüketimi

            Ülkemizde her yıl binlerce ton üzüm yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Bunun yanı sıra yetiştirdiğimiz üzümlerin hatırı sayılır bir miktarı da yurtdışına ithal edilmektedir. Özellikle Rusya ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere ülkemizin üzüm ithalatı senelerdir artarak devam etmektedir. İthalatını yaptığımız üzüm genellikle yemek için en uygun olan üzüm türleridir. Kurutmalık ya da pekmezlik üzüm ülkemizde değerlendirilmektedir. Buna istinaden yetiştirilen çekirdeksiz üzümlerin birçoğu ithal edilmektedir. Bu durum başta olumsuz bir durum gibi algılansa da üzümün en faydalı yerinin çekirdeği olması unutulmamalıdır. Yüksek oranda aktioksidan içermesi, şekeri dengelemesi ve metabolizmayı güçlendirmesi başta olmak üzere üzüm çekirdeği saymakla bitmeyecek faydalara sahiptir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sıklıkla yaş üzüm tüketmek, kış aylarında ise kuru üzüm tüketmek sağlığımız için oldukça faydalıdır. Birçok doktora göre günlük olarak ortalama 150 ile 200 gram arasında üzüm tüketimi normaldir.

Üzüm türleri

            Ülkemizde üzüm sofralık, kurutmalık ve şaraplık – şıralık olarak kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler çerçevesinde sofralık üzüm türlerinden bazıları şunlardır; cardinal, çavuş, misket, Amasya beyazı, İtalia, Kozak beyazı, yuvarlak çekirdeksiz, Hafızali vb. Yine aynı şekilde ülkemizde üretilmesi mümkün olan kurutmalık üzüm türlerinden bazıları; akdimrit, karadimrit, besni, Sultani çekirdeksiz, yuvarlak çekirdeksiz. Ülkemizde dünyanın diğer ülkeleri ile kıyaslandığında şarap ve şıra üretimi oldukça düşüktür. Dünya şarap üretiminin %0.5’lik kısmı bile ülkemiz tarafından üretilmemektedir. Geleneksel olarak kullanmayı tercih ettiğimiz üzümlerimizde kurutulmuş üzüm satışında ise dünya çapında büyük bir pay sahibi olduğumuz söylenebilir.

Üzüm Hal fiyatları

            Ülkemizde üzüm fiyatları birçok etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlardan ilki doğal afetler ile yetiştirilen üzümlerin kaybedilmesidir. Bu durumda kaçınılmaz olarak elinde kalan üzümleri daha yüksek fiyattan satmak zorunda kalan üzüm yetiştiricisi zararını minimuma indirmeyi amaçlamaktadır. Bu üzüm fiyatlarını etkileyen ikinci etmen ise yetiştirilen bölge ile satış bölgesi arasındaki mesafedir. Ülkemizin birçok bölgesinde üzüm yetiştiriciliği için uygun iklim şartları sağlansa da ne yazık ki üzüm yetiştiriciliği ile düzenli olarak uğraşan kişi sayısı çok değildir. Yaz aylarının başından sonuna kadar üzüm tipine göre değişiklik gösteren üzüm toplama zamanlarında çalışan geçici işçiler sayısı 1 milyonu bulabilmektedir.

Genel fiyatlar

            Üzüm satışında hallerdeki fiyatlar o bölgedeki üzüm yetiştiriciliğinin gelişmişliğine ve üzümün kalitesine göre değişiklik gösterse de ülkemizde genel olarak en düşük üzüm fiyatı 1 lira civarındadır. En yüksek üzüm fiyatları ise Trabzon, Kocaeli, Konya ve Sakarya hallerinde görülen 3 ile 3 buçuk lira arasında değişen fiyatlardır. Ülkemizin tüm hallerindeki meyve sebzelerin fiyatlarını buradan güncel bir şekilde takip edebilirsiniz. 

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar

hasan arslan
Bende sofralik üzüm var satmak istiyorum