1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Fiyatları

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Genellikle yılan meyvesi olarak da bilinen Salak meyvesi, bir tür palmiye ağacı elde edilen meyvedir. Salak ağacı taksonomik aile Arecaceae’ye aittir. Ekimi ve kullanımı esas olarak Güneydoğu Asya’da popülerdir. Tayland, Malezya ve Endo,nezya yılan meyvelerinin en büyük uygulayıcılarıdır. Yetiştiriciliği esas olarak geçim amaçlıdır. Tayland’da, salak meyveleri yaygındır, Bangkok sokaklarında (mevsim boyunca) atıştırmalık olarak popülerdir. Satıcılar genellikle, dikenli dış cepheyi soyar ve soyulmuş meyveyi satış için uygun şekilde paketlerler. Tüketime uygun olan meyve iklim şartlarında bazı ülkelerde sıklıkla tüketilir.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Nedir?

Salak meyveleri ağacın tabanında gelişir. Gelişimleri genellikle küme halindedir. Salak meyvesinin en dış yüzeyi genellikle bir yılan derisi gibi kırmızımsı kahverengi ve pulludur, aynı zamanda yılan meyvesi olarak da adlandırılır. Derisi kaktüse benzer. Salak meyvelerinin büyüklüğü ve şekli neredeyse olgun bir incir meyvesinin şekline benzer. İçinde yenilebilir bir meyve ve yenmeyen bir tohum bulunur. Meyvesi, her biri büyük bir tohum içeren üç loba ayrılır. Meyvenin yenilebilir kısımları, elmanın dokusuna da benzer pürüzsüz ve kabarık bir dokuya sahip, tatlı ve asidiktir.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Nerelerde Yetişir?

Salak ağaçları çok çeşitli topraklarda yetişse de organik maddeli nemli toprakları tercih ederler ve sağlıklı büyüme için iyi miktarda gölge gerektirirler. Bu nedenle genellikle hindistancevizi, palmiye yağı, kakao ve kauçuk ağaçları ile iç içe geçerler.

Salak, çoğunlukla Güney Asya adaları Endonezya, Java ve Sumatra, Malezya’da yetiştirilmektedir ve şu anda Avustralya, Queensland ve diğer bölgelerde büyümektedir.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Faydaları Nelerdir?

Salak meyvesi, genel sağlık için mükemmel olan Protein, Beta-Karoten, Vitamin-C, Diyet lifi, Demir, Kalsiyum, Fosfor ve Karbonhidratlar gibi besinlerden oluşur. Salak veya snake fruit, güçlü bir antioksidan olan ve kardiyovasküler hastalıkları, felçleri ve hatta kanseri önlemek için iyi çalışan çok sayıda Beta Karoten içerir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
 • Salak meyvesi göz ilacı olarak da oldukça faydalıdır. Sağlık uzmanları tarafından yapılan araştırmaya göre, salak meyvesi gözler için harika olan beta-karoten içerir. Gözlerini sağlıklı ve dengeli tutmak, ancak sürekli olarak havuç suyu tüketmek zorunda kalmaktan bıkmış herkes için, şimdi havuç suyunu salak suyu ile birlikte değiştiren başka bir seçeneğiniz vardır. Yani düzenli diyetinize salak meyvesi dahil etmek, gerekli miktarda beta karoten elde etmek için en iyi yöntemlerden biridir.
 • Salak meyvesi, kalsiyum, tanen, saponin, flavonoid ve beta-karoten içeren yoğun meyvelerden biridir. Bu besinler nedeniyle Salak meyvesi insan vücudu için sağlık yararları vardır. Tanin anti-ishaldir, bu nedenle salak ishali tedavi etmeye yardımcı olur. Bunun dışında Salak meyvesi hazımsızlık midesini tedavi eder. Kabızlığı önleyebilen epidermisi ile birlikte Salak meyvesi tüketmek daha iyidir.
 • Yüksek besin değeri nedeniyle, salak meyvesi aynı zamanda hafıza meyvesi olarak da adlandırılır. Salak meyvesinde bulunan yüksek miktarda potasyum ve pektin, vücudun bilişsel işlevlerini geliştirmeye ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.
 • Diyabetin kontrolüne yardımcı olan pankreastaki hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra, diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olan kan şekerini düşürücü bir madde olan pterostilben içerir. Bu nedenle diyetinizde salak meyvesinin sık kullanımı, kan şekeri seviyesini düşürmek için oldukça faydalıdır.
 • Salak meyvesi, kalbi sağlıklı kılan iyi miktarda potasyum içeriğinden oluşur. Yüksek miktarda antioksidan ve mineral, kardiyovasküler sistemin düzgün çalışmasını sağlar ve vücuttaki su düzenlemesine yardımcı olur.

Diğer Faydaları

 • Daha önce de belirtildiği gibi Salak meyvesi, vücudun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan besin yoğun meyvelerden biridir. Hayati vitaminler ve minerallerden oluşan zengin besin profili, vücut fonksiyonlarının düzgün şekilde korunmasına yardımcı olur. Antioksidanlar, hücrelere ve dokulara verilen hasarla mücadelede yardımcı olur ve vücudun zararlı kanserojen hasarını önler. Diyetinizde Salak meyvesinin düzenli olarak tüketilmesi, hemoroit oluşumu riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Hamile kadınlar gelecekteki bebeğin yanı sıra kendisi için iyi olan yiyecekleri seçmelidir, bu nedenle sağlıklı yiyecekler bir öncelik olmalıdır. Salak meyvesi tüketimi, sabah bulantısı yaşayan genç hamile kadınlar için iyidir. Ancak çok fazla tüketilmemelidir.
 • Yüksek lif ve antioksidan içeriği nedeniyle, Salak meyvesi kilo yönetimi diyetleri için aranan bir diyettir. Salak kalsiyum ve karbonhidratlardan oluştuğu için diyet sırasında vücuda gerekli enerji ve dayanıklılığı sağlar.
 • İyi beslenme içeriği sağlık için çok iyidir. Ayrıca bazı hastalıkları önler ve vücudun zararlı hasar görmesini önler. Bu yüzden salak meyvesi yemek vücut için iyi bir seçimdir.
 • Demir eksikliği varsa, kronik yorgunluk ve hatta anemi yaşamanıza neden olacaktır. Salak meyvesi demir içeriğine sahip olduğundan, bazı hastalıkları önlemek için tüketilmesi iyidir.
 • Şaşırtıcı bir şekilde, salak meyvesi iyi bir kalsiyum kaynağına sahiptir. Sadece sütün kemik sağlığını iyileştirmede rol oynadığı değil, salak meyvesinin de kemik yoğunluğunu güçlendirmede çok iyi olduğu sonucuna varıldı.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Bu tropikal meyveyi saklamak aslında çok zor değil. Oda sıcaklığı bir yılan meyvesini saklamak için yeterlidir, buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Yılan meyvelerinin çoğu taze yenir, ancak turşu, meyve suyu, konserve, kurutulmuş, cips şeklinde kızartılabilir, şekerle tatlı bir şekilde yayılabilir veya şurup haline getirilebilir. Yerliler bu eşsiz meyveleri ağaçtan çıkarırlar, fakat aynı zamanda salamura, kurutulabilir, kızartılabilir veya haşlanabilir ve tatlı bir forma dönüştürülebilirler. Çiftçiler ayrıca onları güçlü bir bal renkli şaraba fermente eder.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Fiyatları Nelerdir?

Salak meyvesinin belirli bir fiyatı yoktur. Tropikal olması sebebiyle internet sitelerinde değişkenlik gösterebilir.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Meyvesi Nasıl Yenir?

Bu meyveyi yemek, görünüşü ve dokusu göz önüne alındığında göz korkutucu olabilir, ancak salak hazırlamak ve yemek beklediğinizden daha kolaydır. Elmaya benzer dokusal bir kıvama sahip olan bu meyve sadece hazırlamak için değil, yemek için de lezzetlidir.

 • Portakal gibi, kaba dış dış parmağınızı bastırın ve ince cildi soymaya başlayın.
 • Kabuk tamamen çıkarıldıktan sonra, her lobundaki yenmeyen tohumları çıkarmanız gerekir.
 • Tohumlar çıkarıldıktan sonra meyveyi yiyebilirsiniz
 • Meyveleri çiğ olarak yiyebilir veya meyveli kekler de dahil olmak üzere çeşitli tarifler için kızarmış bir tatlı olarak kullanabilir veya diğer egzotik, tropikal meyvelerle karıştırabilirsiniz.

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Besin Değerleri Nelerdir?

Salak özellikle demir, fosfor, C vitamini ve kalsiyum bakımından yüksektir. Şaşırtıcı bir şekilde, meyve ayrıca 100 gram başına yaklaşık 1 gram diyet lifi içerir. Besin maddelerinin tam bir listesini bulmak gerçekten zordur, ancak diğer kaynaklara göre meyve de iyi miktarda potasyum ve B1 ve B2 vitaminleri içerir.

 • Yılan meyvesi (çiğ- 100 g)
 • Enerji    368 kal.
 • Protein 0.8 g
 • Şişman 0.4 g
 • Diyet lifi               0.3 g
 • Demir   3,9 mg (%30 DV)
 • Kalsiyum             38 mg (%4 DV)
 • Fosfor 18 mg (Günlük ihtiyacın%3’ü)
 • C vitamini            8,4 mg (%10 DV)

Salak Meyvesi (Snake Fruit) Nerede Satılır?

Salak meyvesinin internet sitelerinde ve büyük marketlerde satışı vardır.

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
pepino-fiyatlari

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir