17.01.2018

Adı En Düşük En Yüksek
Bafra Hali 1,00 TL 1,20 TL
Elazığ Hali 2,20 TL 2,60 TL
Mersin Hali 1,00 TL 2,00 TL
Trabzon Hali 1,25 TL 1,50 TL
Bandırma Hali 2,00 TL 2,30 TL
Kahramanmaraş Hali 0,85 TL 1,00 TL
İzmir Hali 0,40 TL 1,50 TL
Afyon Hali 1,00 TL 2,00 TL
Bursa Hali 3,00 TL 3,00 TL
Gaziantep Hali 0,70 TL 1,50 TL
Adana Hali 0,30 TL 0,60 TL
Kocaeli Hali 2,50 TL 3,00 TL
Konya Hali 0,50 TL 2,00 TL
Sakarya Hali 1,20 TL 1,80 TL
İstanbul Hali 1,00 TL 2,00 TLFINDIK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

KURU ÜZÜM FİYATLARI TIKLAYIN

LİMON FİYATLARI TIKLAYIN

SOĞAN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

KURU SOĞAN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

HAŞHAŞ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

ÜZÜM FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

CEVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

MISIR FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

ÇELTİK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

BADEM FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

PATATES FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

2017 Yılının Portakal Fiyatları

                Kış aylarının gelmesiyle birlikte manavlarda ve pazarlarda yerini almaya başlayan portakal sıklıkla tüketilen ve oldukça sevilen bir meyvedir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan portakal gerek meyve suyu gerek meyve olarak tüketilmekte, yemekler, tatlılar ve keklerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Kış aylarında oldukça fazla tüketilen portakal fiyatları ise pek çok değişkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu fiyatlarda özellikle portakal çeşitleri olmak üzere kalite, verim ve mevsim şartları etkili olmaktadır.

Portakal çeşitleri

                Portakalların çeşitlerine göre sulu, yoğun, diri olmaları değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca verimleri ve kaliteleri de değişebilen bu çeşitlerin fiyatları da mevsim koşulları, alınan verim ve ürünün çeşidine göre değişmektedir. İstenilen çeşide ait özelliklerin bilinmesi meyve seçiminde kolaylık sağlamaktadır. Portakal fiyatları üzerinde oldukça etkili olan portakal çeşitlerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

Spring navel: Washington göbekli portakalın kardeşi olarak bilinmektedir. Güçlü aroması ile oldukça lezzetli bir çeşittir. Washington portakaldan birkaç hafta sonra olgunlaşmakta ve hacim olarak da daha büyük bir yapıdadır. Kabuğu ve meyve eti turuncu renktedir. Bu türün meyve dilimleri birbirinden kolaylıkla ayrılabilmektedir. Çekirdeksiz olan bu meyve Aralık ayı sonlarında hasat edilmektedir.

Cara cara: Kanlı portakal olarak kabul edilmemesiyle birlikte meyve eti Star Ruby kadar kırmızı ve göbekli bir çeşittir. Meyvelerin boyutu diğer göbekli portakallara göre daha küçüktür. Kabuk kalınlığı ise diğer göbekli çeşitlere göre daha incedir. Oldukça verimli olan Cara Cara sofralık tüketim için tercih edilmektedir.

Valencia: Sezon sonlarına doğru Şubat- Mart ayları arasında hasat edilmektedir. Turuncu renkli, pürüzlü kabuklu ve basık yuvarlak şekli ile tanınmaktadır. Güçlü bir aromaya sahiptir ve lezzet bakımından zengindir. Hem sofra hem de sanayi kullanımı için tercih edilmektedir.

 

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar