09.12.2022Narenciye, özellikle vücudun bağışıklık sisteminde sayısız sağlık yararı ile ünlüdür, peki, günlük C vitamini düzeltmesini narenciye ailesinin en büyük üyesi olan Pamelodan daha iyi ne olabilir? Pamelos, pamplemousse, pumelo (veya pummelo) ve shaddock gibi çeşitli isimlerle gider.  Greyfurt tatlı portakal ve Pamelo meyvesinin bir melezi olduğundan, greyfurt teknik olarak greyfurt “babası” olmasına rağmen, bazen benzerlikleri nedeniyle greyfurt ile karıştırılır.

Pamelo Meyvesi Nedir?

Pamelo, greyfurt ile yakından ilişkili büyük bir Asya narenciye meyvesidir. Bir gözyaşı damlası şeklindedir ve yeşil veya sarı ete ve kalın, soluk bir kabuğa sahiptir. Kavun veya daha büyük bir boyuta büyüyebilir. Pamelo greyfurt gibi tadı var, ama daha tatlıdır.


Pamelo Nerelerde Yetişir?

Pamelo, Güneydoğu Asya kökenli, ancak şimdi dünyanın farklı ülkelerinde yetiştirilmektedir. ABD şimdi Çin, Meksika ve diğer ülkeleri yenen en büyük Pamelo üreticilerinden biridir. Bu ağaçların yetiştiği bölgeler, sıcaklığın, tropik iklimiyle karakterize edilir. En büyük narenciye meyvesi olan Pamelo, 10 ila 30 santimetre çapındadır ve 3 kilograma kadar çıkabilir. Dışının rengi, etini koruyan kalın bir ilik ile açık yeşilden sarıya kadar değişir. Pamelonun eti de çeşitliliğe bağlı olarak renk bakımından farklılık gösterir. Renkleri beyazdan gül kırmızısına kadar değişir.


Pamelo Faydaları Nelerdir?

Pamelo bir narenciye meyvesi olduğu için harika bir C vitamini kaynağıdır. Günde bütün bir Pamelo meyvesi yemek, C Vitamini bileşeni sayesinde hastalanma şansını azaltır. Pamelo ayrıca beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artıran ve vücudun hücrelere zarar verebilecek serbest radikalleri toplamasını önleyen C Vitamini gibi antioksidanlarla doludur. Turunçgillerdeki antioksidan aktiviteyi ölçmek için yapılan 2015 araştırmasına göre, Pameloslardan ekstrakte edilen C Vitamini konsantresinin diğer narenciye meyvelerine göre yüksek olan 60 mg / 100g\\'ye ulaştığı keşfedildi. Çalışma ayrıca, kabuğundan ölçülen Pamelo\\'nun yüksek pektin içeriğine sahip olduğunu buldu. Bitki hücre duvarlarında bulunan pektin, kan lipit düzeylerini düşürür ve böbreklerin korunmasına yardımcı olur. Bir Pamelo, günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 25\\'ini içerir. Yeterli lif, sağlıklı sindirimi destekler ve kabızlık ve ishal gibi sorunları ortadan kaldırır. Yüksek lif içeriği dışkıyı toplar, sindirim sisteminde düzgün hareketi teşvik eder ve sindirimi zor olan kompleks proteinleri parçalamak için sindirim ve mide sularının salgılanmasını uyarır. Bu, sindirim sisteminin yüksek seviyede çalışmasını sağlar.

Pamelo meyvesi çok iyi bir potasyum kaynağıdır, günlük ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 37\\'si. Potasyum bir vazodilatördür, yani kan damarlarındaki gerilimi serbest bırakır ve organlarda kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi arttırır. Aynı zamanda kalp üzerindeki yükü azaltır ve ateroskleroz, kalp krizi ve inme şansınızı azaltır. Hem Pamelo hem de greyfurt, kilo vermenize yardımcı olabilecek bir yağ yakıcı enzim içerir. Buna karnitin palmitoil-transferas e denir ve birçok gıdada bulunmaz. Bu enzim şişkinliğe karşı savaşınızı hızlandırabilir.

Potasyum vücuttaki sıvı dengesi için önemlidir. Bu ise önemli bir yönü, kas krampları ve sertlik. Uygun potasyum seviyeleri olmadan, muhtemelen kramplarla karşılaşacaksınız ve çektiğiniz kaslara ve yırtılmış bağlara karşı duyarlı olacaksınız. Bizim için şanslı olan Pamelo, bu sağlık hedefine ulaşmaya yardımcı olabilecek iyi miktarda potasyum içeriği sağlar. Pamelo meyvesindeki yüksek C vitamini seviyeleri, tehlikeli serbest radikalleri arayan antioksidanlar olarak işlev görür. Serbest radikallerin neden olduğu olumsuz bir etki, cildin bozulmasıdır, bu da kırışıklıklar, sarkma cildi ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtileri ile sonuçlanır.  Yüksek C vitamini alımı bunu önleyebilir, bu yüzden biraz daha Pamelos yiyin! Pamelo ayrıca, insan sperminde bulunan ve anti-aging özelliklerine de yakından bağlı olan nadir bir kimyasal olan spermidin içerir.


Diğer Faydaları

Pamelolarda bulunan C vitamini, dokuları, organları ve hücreleri güçlendiren kolajen üretmek için gereklidir. Bu, diş etlerinizin ve ağız yüzeylerinizin enfekte veya zayıf olmasını önlemek için gücünü artırabilir, bu da diş kaybına ve tehlikeli ağız hastalıklarına neden olabilir.

Pamelo meyvelerinin de A Vitamini içerdiği bulunmuştur. A vitamini, kan akışını iyileştirerek yaptığı açık ve sağlıklı cildi korumak için hayati önem taşır. Ayrıca vücuttaki kolajenin yenilenmesine yardımcı olur. Kolajen vücutta dolduğunda, bir kişinin ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmasına izin vererek daha canlı görünmelerini sağlar. Pamelo meyvelerindeki A vitamini de cildin kendini onarmasına yardımcı olur. Ayrıca, pamelo yemek düzenli olarak yüzdeki koyu kahverengi lekelerin görünümünü caydırır. Sebum üretimi de azalır, akne ve sivilce olma şansını azaltır. Günümüzde, pamelo meyvesinden elde edilenler gibi narenciye özleri, cilt bakım ürünlerinde, özellikle yağlı derileri hedefleyen ürünlerde temel bileşenler olarak kabul edilmektedir.

Pamelo ayrıca saç büyümesini teşvik eder. Kabuk özleri vitaminler ve kalsiyum, demir ve çinko gibi diğer mineraller bakımından zengindir. Ekstraktlarının yanı sıra, meyveden gelen yağlar da kafa derisi ve saç üzerine toplanabilir ve uygulanabilir. Pamelo hem kafa derisini hem de saçı iyi nemlendirdiği için kepek geçirme şansını da azaltır. Ekstrakt ayrıca saç köklerini güçlendirmek ve saç dökülmesiyle savaşmak için kullanılabilir.


Pamelo Zararları Nelerdir?

Bu lezzetli narenciye meyvesi, çoğu sağlıklı yetişkin için diyete harika bir ek olabilir, ancak Pamelo meyvesi tüketirken dikkatli olması gerekebilecek bazıları vardır. Özellikle, narenciye alerjisi olanlar, kurdeşen, kaşıntı, döküntü ve sindirim sorunları gibi yan etkileri tetikleyebileceği için Pamelodan kaçınmalıdır. Meyveyi tükettikten sonra bu veya diğer yan etkileri yaşarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. Greyfurt gibi, bazı statinler de dahil olmak üzere bazı ilaçlara da müdahale edebilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık durumunuz varsa, bu Pameloyu diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Pamelo Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Pamelo, oda sıcaklığında bir haftaya kadar ve buzdolabında yaklaşık iki hafta bekler. Soyulduktan sonra hemen yenilmeleri gerekir, aksi takdirde meyve kuruyacaktır.


Pamelo Fiyatları Nelerdir?

Tropik bir meyve olduğundan fiyatları marketlere göre farklılık gösterebilir.

Pamelo Meyvesi Nasıl Yenir?

Pamelo, meyvelerine ulaşmak için küçük ama değerli bir çaba gerektirir, bu da sadece kabuktan değil, aynı zamanda segmentleri ayıran sert, acı zarlardan da soyulması gerekir. Soyulduktan sonra, pamelo lezzetlidir

Pamelo Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?

Pamelo meyvesi, C vitamini, bakır, potasyum ve tiamin gibi birkaç önemli mikro besin maddesinin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca, her porsiyon pamelo kalorisi düşüktür ancak yemeklerle dolu hissetmenizi sağlamak için lifle doludur.


Bir soyulmuş Pamelo meyvesi aşağıdaki besinleri içerir:

 • 231 kalori
 • 58.5 gr karbonhidrat
 • 4.5 gr protein
 • 0.2 gr yağ
 • 6 gr diyet lifi
 • 371 mg C vitamini (Günlük ihtiyacın%412)
 • 0,3 mg bakır (Günlük ihtiyacın%32\\'si)
 • 1320 mg potasyum (Günlük ihtiyacın%28\\'i)
 • 0,2 mg tiamin (Günlük ihtiyacın%17\\'si)
 • 0,2 mg B6 vitamini (Günlük ihtiyacın%13\\'ü)
 • 0.16 mg riboflavin (Günlük ihtiyacın%13\\'ü)
 • 36,5 mg magnezyum (Günlük ihtiyacın%9\\'u)
 • 104 mg fosfor (Günlük ihtiyacın%8\\'i)
 • 1,3 mg niasin (Günlük ihtiyacın%8\\'i)

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, Pamelo ayrıca az miktarda manganez, demir, çinko ve kalsiyum içerir.

Pamelo Nerede Satılır?

Tropik bir meyve olan pamelo marketlerde ve internet üzerinden satılır.

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar