1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Murt Hambeles Meyvesi Fiyatları

Murt Hambeles Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Meyvelerin ve sağlımız üzerinde yaratabilecekleri mucizevî etkilerin bazen farkında olmayabiliyoruz. Bildiğimiz halde tüketmediğimizde olduğu gibi bazen kendi ülkemizde var olan cevherleri bile tanımıyor olabiliyoruz. Ancak birazda sosyal medya ve internet kullanımının artması ile birlikte birçok şeyle karşılaşma ve tanışma şansımızda artmış oluyor. Bu meyve yol kenarlarında kendiliğinden ve zahmetsizce yeşerip büyüyen bir meyvedir. Üstelik sahip olduğu besin içerikleriyle de bizler için bir hediye gibidir. Ne yazık ki onunla henüz tanışmamış olanlarımız halen vardır.

Pazara gitmeyi alışkanlık edinmiş tüketicilerin mutlaka gözüne çarpmıştır. Hambeles ya da murt meyvesi olarak bilinen bu meyve son bahar ve kış aylarında pazar tezgâhlarında yerini alıverir. Ülkemizin sıcak kesimlerinin en faydalı meyvelerinden biridir. Aslında çoğunlukla gözümüzün önünde olan bol vitaminli bir meyvedir. Ama hiç tanışamamış olabiliriz.

Murt Hambeles Meyvesi Nedir?

Murt ve hambeles isimleriyle tanınan bu meyve Mersin civarında yoğunlukla yetiştiği için Mersin meyvesi olarak da anılabilmektedir. Bu meyve çok büyük olmamakla birlikte olgun hali kahverengi ve tatlıdır. Tam olmamış hali sarı ve ekşidir. Kişiler tercihlerine göre bu meyveyi tüketebilirler. İçerisinde çekirdekler bulunur ve incire benzeyen bir yapısı vardır. Sıcak iklimleri seven bu meyvenin ağacı özellikle ekmeye gerek olmaksızın kendiliğinden çıkar ve meyve verir. Yol kenarlarında bile rastlayabileceğiniz bir mucizedir adeta. Bu meyve birçok faydası ile tüketicilerin ilgi odağı olmuştur. Yediden yetmişe kullanıma uygun çok sağlıklı bir besin maddesidir. Çeşitli alanlarda bu meyveden faydalanılabilir.

Murt Hambeles Meyvesi Nerelerde Yetişir?

Sıcak iklimleri seven soğukla pek anlaşamayan hambeles ya da murt meyvesi, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişme alanına sahiptir. Meyvelerini sonbahar ve kış aylarında toplamak mümkündür. Marmara’nın belirli bölgelerinde de yetişebilme şansı olan bir meyvedir. Yoğunlukla Çukurova taraflarında dağlık alanlar içerisinde kendiliğinden yetişebilir. Mersin civarında çok sayıda yetişmesi sebebiyle Mersin meyvesi olarak da tanınmaktadır.

Murt Hambeles Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Hambelesin ufak tefek küçük bir meyve olduğuna aldanmamak gerekir. Faydaları saymakla bitmeyen küçük bir mucize kutusu kendisi. Vücuda giren bakteri, virüs, mikroplara karşı savunma sağlıyor ve bağışıklığı destekliyor. Oluşacak enfeksiyonları, ağız içi yaralarını gideriyor. İdrar yolları enfeksiyonlarını en aza indiriyor. Bu küçük mucize meyvenin yalnızca kendisi değil yaprağı da mucizelere gebe. Hambelesin yaprağı da keşfedilmeyi bekleyen mucizelerle dolu. Eğer hambelesin yaprağını kaynatarak içerseniz mide ve yemek borusu sorunlarınıza deva olabilir. Mideyi ve bağırsağı koruyucu bir tabaka ile sararak asitten zarar görmesini engeller. Ülser gastrit gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Hambeles meyvesi ağızdaki hücrelerin mutasyona uğramasını engeller ve kanser risklerini düşürür. Hücrelerin korunmasını, normalden fazla bölünmesi ve üremesini engeller. Solunum yollarının sağlığı için çok faydalı olan bu meyve çayı demlenerek içildiğinde yâda tüketildiğinde balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Astım gibi hastalıklarda rahat nefes alınmasını sağlar. Sigarayı bıraktıktan sonra kullanımı sigaranın ciğerlerde bıraktığı toksinleri ve balgamı temizlemede önemli rol oynar.

Soğuk kış günlerinde çok hastalananlardan mısınız? Üstelik bir an önce ayağa kalkmanızı gerektirecek bir hayat koşuşturmasına mı sahipsiniz? Türlü kış çaylarından istediğiniz verimi alamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bir de hambeles mucizesini deneyin deriz. Yapraklarını ve kendini kaynatarak içerseniz hem boğazınızı rahatlatacak hem de mevcut enfeksiyonunuzu hafifletecek özelliğe sahiptir. Ciğerlerde biriken balgamı kısa sürede temizler. Gece yattığınızda uyutmayan öksürük şikâyetiniz var ise mutlaka denemelisiniz. En kısa zamanda arınan ciğerleriniz yattığınızda sıkışmanın etkisiyle daha fazla havasız kalmayacak ve öksürük krizleriniz yavaşlayacaktır.

Diğer Faydaları

Ege ve Akdeniz bölgesinin çok sevilenlerinden biri de reyhandır. Hambeles mucizesi ve reyhan bir araya geldiğinde ise harika işler ortaya çıkarmaktadırlar ve buranın yerlileri bunu çoktan fark etmiştir. Reyhanla birlikte iyice güçlenen hambelesin enfeksiyonları yok eden etkisi cilt üzerindeki bakterileri de yok eder. Sivilce ve akne oluşumunu gözenekleri temizleyerek yok eder. Cilde ışıltı ve parlaklık kazandırır. Hambeles ve reyhanı birlikte kaynattıktan sonra suyunu cildinize sürebilirsiniz. Ancak hassas bir cildiniz varsa mutlaka bir uzmana danışarak alerjik reaksiyon verme ihtimalinizi değerlendiriniz.

Bazı bölgelerde hambeles meyvesi Reyhanlı su içinde bir hafta bekletilir. Bu su ile bebekler yıkanır. Bu yıkamanın onların bağışıklık sistemini güçlendireceği düşünülür. Hambeles damar sağlığını koruyan önemli bir meyvedir. Damarların sertleşmesini, tıkanmasını ya da genişlemesini engeller. Bu özelliği ile hem varisi önleyici özelliği vardır hem de varis hastalarını bir nebze rahatlatabilir. Elbette söz konusu damar olunca dolaylı olarak kalp ve beyin sağlığını da koruduğunu hatırlatmak gerek. Hambeles cilt üzerindeki bozuklukları, boşlukları, gözenek sorunlarını onarmada oldukça başarılı özeliğe sahiptir. Zeytinyağı ve reyhan ile hambelesin bir arada kür olarak uygulanması cildi çok sağlıklı bir şekilde onarır. Hambeles meyvesi yüksek iştah açıcı özelliği ile bilinmektedir. Hastalık sonrası iştah düşüklüğü yaşıyorsanız bu meyvenin yardımı dokunabilir.

Hambeles meyvesi cilt ve deri sağlığı dostudur. Kaşıntı, döküntü, kızarıklık içeren dermatit problemler için çözüm sağlar. Egzama tedavisinde oldukça etkilidir. Hambeles meyvesi bağırsak alışkanlıklarını düzenleme görevi üstlenir. Kişinin ishal yâda kabızlık yaşamasına engel olarak boşaltımı düzene sokar. İçeriğindeki şeker hastaları için zararlı değildir ancak kişilerin yine de dikkatli tüketmesi önerilir. Gözün sağlığını destekler, görme kalitesini arttırır. Hambeles meyvesinin kolesterolü düşürücü etkisi gözlenmiştir.

Murt Hambeles Meyvesi Zararları Nelerdir?

Bu küçük mucizevî dostumuzun hep faydalarını saydık ancak elbette ki her şeyin fazlası zarardır. Bu sebeple bu meyveden de çok tüketilmemelidir. Birkaç hambeles meyvesi yemek yeterli olacaktır. Fazla tüketimi halinde ağız için tahriş ve kaşıntı meydana gelebilir. Cilt hassasiyetinizi göz önünde bulundurarak tüketmelisiniz. Aksi halde alerji olabilirsiniz. Hamile ve emziren annelerin tüketmeden önce hekimlerine danışmaları önerilir.

Murt Hambeles Meyvesi Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilir?

Murt meyvesinin tadı biraz buruk olabilir. Bu sebeple biraz daha olgun halinin yenmesi ancak çok miktarda tüketilmemesi önerilir. Mor renkte olanların yenmemesi gerekir. Biraz daha büyük ve beyaz olan hambelesler yemeye uygundur.

Murt Hambeles Meyvesi Fiyatları Nelerdir?

Birçok faydasının olduğu bilinen ve ülkemizin gizli cevherlerinden olan hambeles meyvesi öyle ulaşılamayacak uzak ülkelerden gelmiyor. Hal böyle olunca alıcılar da fiyatın daha uygun olacağını düşünüyorlar. Herkesin bütçesine uygun miktarda hambelese sahip olması mümkün.

Murt Hambeles Meyvesi Nasıl Yenir?

Hambeles meyvesinin içinde çekirdekler etrafında meyve tabakası bulunur. Hambelesin içi tüketilmeye uygundur. Çiğ olarak tüketilir. Dilenirse çayı demlenebilir. Hambeles meyvesinin yaprağı da meyvesi gibi faydalıdır. Yapraklarını da çay olarak demleyerek tüketebilirsiniz.

Murt Hambeles Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?

·       Manganez- 0,25

·       Fosfor -12,00

·       Potasyum -84,00

·       Selenyum- 0,50

·       Sodyum-0,00

·       Çinko- 0,24

·       Kalsiyum-7,00

·       Bakır- 0,03

·       Demir- 0,17

·       Magnezyum- 4,3

·       Su- 78 %

·       Protein- 0,4 %

·       Yağ -0,8 %

·       Karbonhidrat -19 %

·       Lif -1,3 %

·       Kalori -55

 Murt Hambeles Meyvesi Nerelerde Satılır?

Sağlığa çokça faydası bulunan hambeles meyvesini ülkemizde bolca bulmak mümkündür. Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşayanlar hambelese çok daha sık rastlayabilirler. Kış ve sonbahar aylarında pazarlarda yerlerini alır. Bu meyve marketlerde de bulunabilir. Bulunduğunuz bölgede bulmanız zor ise bu meyveyi dilerseniz internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
pepino-fiyatlari

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir