1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Fiyatları

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Dünya küreselleşmenin etkisiyle günden güne küçülen birbirine yaklaşan bir hal almaya başlıyor. Dünyanın bir ucunda olup bitenden, oraların zenginliklerinden diğer uçtaki insanlar faydalanabiliyor. Bu gelişmelere ile bugüne kadar bizim coğrafyamızda denk gelmediğimiz, daha önce tanışmadığımız mucizevî değerleri ve inanılmaz lezzetleri olan çok çeşitli çok yeni meyveler ile tanışmaya başlıyoruz. Görünümleri bugüne dek gördüğümüz meyvelerden farklı olduğu için hayatımıza dikkatlerimizi çekerek giriveren bu meyvelerin sağlık için olan faydalarını saymakla bitiremediğimiz oluyor.

Sahip olduğu etkileyici besin değerleri yüzdeleriyle ve güzel görünümüyle dikkatimizi çekmeyi başaran meyvelerden biride mangosteen (Mangostan) meyvesidir. Dışarıdan bakılınca ahşap bir topu andıran bu ilgi çekici meyve içinde beyaz renkte ve mandalinayı andıran şekliyle aklımızı çelmeyi başarıyor. Görünümüyle ağız sulandıran bu meyvenin sağlık açısından olan faydalarını duyanlar onu denemeden edemiyor.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Nedir?

Mangostan’ın Latince ismi garcinia mangostana’dır. Bu sebeple olacak ki ülkemizde de kendisine mangostan olarak hitap edilmesi uygun görülmüştür. Bu minik bir ahşap topu andıran meyvenin yurt dışında anılan isimleri arasında Tanrıların Meyvesi ve meyvelerin kraliçesi gibi bir kez duyulunca unutulmayanları da var. Bu meyve yüksek, dik gövdeli primidal bir ağacın meyvesidir. Meyvenin gelişimi sırasında rengi öncelikle beyaz olarak doğuyor. Daha sonrasında bu renk pembeye, sonrada mora çalan bir tona dönüşüyor. Yeterince koyulaştığında bir ahşap izlenimi veriyor. Bu meyve ağacı 100 yaşına kadar meyve verebilmektedir. Sıcak iklimlerde yetişebilen bu meyvenin soğuk iklimlerde hayatta kalması imkânsız görünmektedir. Tropik meyvelerin en iddialıları arasında adından bahsettiren mangosteen ağacı 12 yaşlarında meyve vermeye başlayabiliyor.

Tanrıların meyvesi deniyor olmasının sebepleri arasında iddialı görünümü, ilk çağlardan bu yana alternatif tıpta kullanılıyor olması ve çok çeşitli alanlarda kendinden faydalanılıyor olması sayılabilir. Tropik meyvelerin kraliçesi olan bu meyve sert kabuğuna rağmen beyaz, adeta sarımsağı andıran şekliyle tek tek ayrılıp yenebiliyor. Ağızda dağılan yumuşak yapıda tatlı bir meyve olan mangosteen hakkındaki övgüleri hak ediyor.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Nerelerde Yetişir?

Türklerin deyimiyle mangostan, tropikal meyvelerin kraliçesinin ilk önce Güneydoğu Asya içindeki Malezya ve Endonezya da yayılım gösterdiği söyleniyor. Tanrıların meyvesi daha sonra Myanmar, Güney Vietnam, Singapur, Tayland, Kamboçya, Sri Lanka ve Hindistan gibi ülkelerde de kendine yetişme alanı bulmuştur. Mangosteen daha sonra dünyanın her bölgesinde bulunan tropik alanlarda yayılım göstermiştir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Ülkemizde de Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişme imkânı bulması mümkündür. Günümüzde en çok Filipinler, Dominik, Küba, Porto Rio, Hawaii, Kolombiya gibi ülkelerde yetişmektedir.

Mangosten (Mangostan) Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Tanrıların meyvesi olarak anılan bu tropik kraliçe mangosteen çok eski dönemlerde şifacıların kullandığı meyvelerden biriymiş. Kabukları ve beyaz kısmı ezilerek yaraların üzerine kapatılır ve antioksidan özelliğinden yararlanarak yangı oluşması engellenirmiş. Mangosteen cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Hücreleri koruyan yapısıyla ölümlerini yavaşlatır, onarılmalarını hızlandırır. Erken kırışıklık oluşumunun önüne geçerek cildin uzun yıllar boyunca diri kalmasında yardımcı olur. Tanrıların meyvesi yüksek oralarda C vitamini içerir. Mangosteen ile günlük C vitamini alımınızı sağlamanız mümkündür. Bağışık sistemini güçlendirir ve viral enfeksiyonlarla mücadele koruyucu görev üstlenir.

Mangosteen cinsel hayatı da etkileyecek özelliklere sahiptir. Özellikle erkeklerde iktidarsızlık sorunlarını ortadan kaldırarak cinsel performansın artmasını sağlayacaktır. Sperm sayısını arttırarak infertil bireylerin çocuk sahibi olabilme ihtimalini yükseltecektir. Kan akışı ve basıncını düzenleyici maddeler içermektedir. Kan basıncı kontrol altında oldukça kalp ve damar sağlığı da koruma altına alınmış olur. Tansiyonun aşırı yükselmesi durumunda kalp spazmları ve krizler, beyin kanamaları, felç, inme gibi ölümcül durumlarla sonuçlanabilen rahatsızlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple kan basıncımızı kontrol altında tutmam için faydalanabileceğimiz sağlıklı meyvelerden biridir.

Diğer Faydaları

Mangosteen kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Yüksek kolesterol rahatsızlığında kullanılabilecek bir meyvedir. Ancak aynı zamanda şeker hastası olmadığınızdan emin olmanız gerekir. Aksi halde şekeriniz yükselebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Anti bakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bir meyve olduğu için tüberküloz gibi rahatsızlıkların tedavisinde vücuda direnç sağlayacak yararlı besinlerdendir. Antioksidan özellikleri sayesinde kanser türlerine karşı hücreleri korur ve kanserle savaşmada öncü rol üstlenir. Mangosteen meyvesinin kabukları egzama gibi dermatit cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Egzama ilaçlarında bu meyveden yararlanılır.

Lif değeri yüksek olan mangosteen diyet programları için ideal bir besin maddesidir. Lifli yiyecekler tokluk hissi sağlayarak açlığı bastırır, kilo kaybına ve korunmasına yardımcı olur. Mangosteen diyet yapıyorsanız beslenme listenize eklemeniz gereken değerli bir meyvedir. Hamilelik döneminde RDA seviyesini yükseltir. Annenin ve çocuğun bağışıklık sistemin oluşmasını, korunmasını sağlar. Kan basıncını düzenler. Böylece damar sağlığının korunması sağlanır. Damar sertliği ve tıkanıklığı gibi sorunların ortadan kalkması için kullanılabilecek faydalı bir besin maddesidir. Trigliserit oranını düzenleyerek kalp sağlığını korur. İlaçlarla durdurulamayan siyatik sinir ağrılarının hafifletilmesinde etkisi vardır. Beyin kortexine ve ventrikül sisteme fayda sağlayarak beyin yapılarının korunmasını sağlar. Kortex membranında (beyin zarı) plak oluşması riskini azaltarak Alzheimer’a karşı beyni korur. Hafıza problemlerine karşı etkilidir. Uzun süreli hafızayı korur, kısa süreli belleğin çalışma süresini uzatır. Dizanteri gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağırsak işlevlerini düzenler ve ishal ile başa çıkmada etkili bir meyvedir.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Zararları Nelerdir?

Mangosteen meyvesinin bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yine de şeker hastalarının dikkatli kullanması önerilir. Kişilerin cilt hassasiyetlerindeki farklılıklara bağlı olarak maske yapılması durumunda alerjik reaksiyon gözlenebilir.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Mangosteen meyvesinin satın alındıktan sonra saklama ömrü çok uzun değildir. Bu sebeple alındıktan sonra sağlık sorunu yaşamamanız için en kısa sürede tüketmeniz önerilir. Mangosteen çiğ yenen bir meyvedir. Kabuğu soyularak yâda kesilerek içindeki beyaz parçalar yenebilir. Bu parçalar çilek ve şeftali tatlarını anımsatmaktadır.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Fiyatları Nelerdir?

Mangosteen görünüşü ve besin değerleriyle kalbimizi fethetmeyi başardı. Gün geçtikçe tadının güzelliği de dilden dile yayılmaya başladığı için talebi artmış bulunmakta. Bu meyveyi talep eden kişiler elbette ki mangosteenin fiyatını merak etmeden duramıyor. Mangosteeni almak isteyen herkes bütçesine uygun bir alışveriş ile bu meyveye sahip olabilmektedir.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Nasıl Yenir?

Mangosteen, kabuğu soyularak ya da doğrudan kesilerek dilenirse kaşıkla dilenirse çatalla yenebilir. Bu meyve çiğ olarak tüketilir. Mangosteeni tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta mangosteenin kabuğudur. Bu kabuk koyu mor ve kahverengi tonlarında olup elleri boyayabilir. Kıyafetlerinizin ve ellerinizin hijyeni için dikkat etmelisiniz. Mangosteeni pastalarınıza, meyve salatalarınıza, kokteyl ve smothielerinize ekleyerek başarılı ve farklı tatlar elde edebilirsiniz.

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?

 • 100 gramlık bir mangosteen tüketiminiz ile alacağınız kalori miktarı 72 kcal’dır.
 • Yağ – 0,6 gr
 • Protein- 0,4 gr
 • Karbonhidrat- 18 gr
 • Sodyum – 7 mg
 • Potasyum- 48 mg
 • Lif- 1,8 mg
 • A vitamini- 35 IU
 • C vitamini-2,9 mg
 • Demir-0,3 mg
 • Kalsiyum-12 mg
 • Magnezyum- 13 mg

Mangosteen (Mangostan) Meyvesi Nerede Satılır?

Oldukça ilgi çekici olan bu meyve alıcıları peşinden koşturmaya başladı. Sayısız faydası ve güzel tadıyla talebi gittikçe artan bu meyveyi nerede bulabileceğini soran bir kitle oluştu. Pazar alanı sıcak bölgelerde daha yüksek olan mangosteen zaman zaman süpermarketlerde bulunabilmektedir. Ancak dilerseniz internet üzerinden çevrimiçi alışveriş sitelerinde bu meyveye ulaşmanız mümkündür.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir