28.09.2022 Güncel Kuru üzüm fiyatları

                Dünya da üzüm üretimi, pek çok farklı ülkede gerçekleştirilirken, son verilere göre Türkiye üzüm üretiminde Dünya da 6. Sırada yer almaktadır. Dünya üzerinde üretim yapan ülke ve değerleri aşağıda ki gibi olurken, elbette ki piyasa da farklı fiyatlara ulaşabilmek mümkündür. Üzüm, 3 bin farklı çeşide sahip olurken, genel olarak mevsiminde normal olarak tüketilirken, yine mevsim dışı da kuru üzüm olarak tercih edilmektedir. Elbette ki çekirdeğinin de sağlıklı ve antioksidan etkiye sahip olmasından dolayı beraber tüketilmesi önerilenler arasında.Dünya da üzüm üretimi

·         Yaklaşık olarak 8 milyon 500 ton olarak ilk sıra, İtalya’ya aittir

·         Yine Çin’de yaklaşık 7 milyon ton üretimi ile 2. Sırada yer alıyor

·         Amerika ise 3. Sırada yer alırken, arkasından Fransa geliyor. Bu iki ülkenin de yaklaşık olarak 6 milyon ton üretimi bulunmaktadır.

·         5. Sırada ise yine 6 milyon tona yaklaşık olarak İspanya bulunuyor.

·         Türkiye ise 3,612,781 ton üretimi ile birlikte üzüm üretiminde Dünya’da 6. Sırada yer alıyor.

·         İran, Arjantin, Şili ve Hindistan’da üzüm üretimi kapsamında Dünya’ da ilk 10 sırada yer alıyor. Bu ülkeler ise, 3 milyon ton aşağı üretim gerçekleştirmektedir.

Bu bilgilerin yanı sıra Türkiye’de bazı hallerden kuru üzüm fiyatları bilgilerini vermeden önce, normal üzüm fiyatları şu şekilde verilmektedir. Bu veriler güncel olurken yine farklı fiyatlara ulaşabilmekte bazı dönemler mümkün oluyor.Kuru üzüm hakkında

                Bahsedilen kuru üzüm, üzümün kurutulmuş halidir. Her ne kadar kuruyemiş olarak kabul edilmiş olmasa da, tüketimi ona benzemesinden dolayı hoşaf ya da kek yapımında da tercih edilmektedir. Yine bu ürün de siyah ve sarı olmak üzere 2 ayrı grupta incelenmektedir.

Dünya’da kuru üzüm üretimi, yılda 1,2 milyon tona kadar ulaşmaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ele alındığında Dünya’da üretimin ilk sırasını Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye paylaşmaktadır. Bazı yıllar Türkiye ilk sırada yer alırken, bazı yıllarda ABD ilk sırada yer alıyor. Üçüncü olarak İran bu sırayı takip ederken, diğer üretici ülkelerde aşağıda ki gibidir.

·         Yunanistan

·         Şili

·         Arjantin

·         Avusturya

·         Güney Afrika Cumhuriyeti

Ağırlığına göre değişebileceği gibi, ortalama olarak % 67 ile % 72 olarak, früktoz, glukoz şekeri bulundurmaktadır. %3 protein değeri açısından, vücut sağlığına etki edebilmektedir. Yine % 3.5 diyet lifi bulundurarak, kuru üzümde antioksidan bir etkiye sahiptir. C vitamini açısından her ne kadar fakir olsa da, Sodyum oranı düşük, kolesterol içermemektedir.  Bahsedilen kuru üzüm fiyatları ise aşağıda ki gibidir.

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar

ali atar
güzel