18.05.2022
Balık çocuk ve yetişkinlerin severek tükettiği beyaz et grubunda yer alan hafif bir deniz ürünüdür. Ülkemiz deniz ürünleri noktasında ve çeşitleri bakımından son derece şanslı sayılmaktadır. Hemen her mevsim tezgâhlarda yer alan balıklar vitamin ve folik asit bakımından zengindir. Mevsiminde tüketilen balıklar ayrıca bir güzel ve lezzetlidir. Ülkemizde akarsular üzerinde, barajlarda, göllerde ve denizlerde balık avcılığı yapılmaktadır. Balık sezonunun açılmasıyla balıkçılar denizde açılmaya ve bol miktarda balık avlamaya başlarlar. Sofralarında vazgeçilmez besin kaynaklarından olan balıklar birçok hastalığa da iyi gelmektedir. İnsanlar tarafından daha çok doğal sularda çıkarılan balık çeşitleri tercih edilmektedir. Bunun yanında yapılan kültür balıkçılığı da ayrı bir geçim kaynağı ve besin çeşididir.Sofralarda Balık Bulundurmanın Önemi

Balıklar omega-3 ile insan vücuduna çok iyi gelmektedir. Bunun sebebi insan vücudu omega-3 yağ çeşidini üretemiyor ve bu eksikliğini balık yiyerek karşılıyor. Balık tüketmek dokuların yenilenmesine büyük katkı sağlar. Hatta çok fazla balık tüketen kişilere baktığımızda ciltlerinin parlak ve pürüzsüz olduğunu görürüz. Uzman ve doktorların tavsiyesi üzerine haftada iki kez balık tüketmek gerekir. Çocukların zekâ gelişimine katkı sağlayan balık hamile bayanlar içinde önerilmektedir. Balıkların vitamin değerlerinin kaybolmaması için buğulama veya ızgara yapılarak tüketilmesi önerilir. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balık Alzheimer hastalığına da iyi gelmektedir. Balıkların taze tüketilmesi çok önemlidir. Ancak dondurulmuş balıklar da tüm vitaminleri bünyesinde barındırmaktadır.


Kırlangıç Balığı ve Özellikleri

Kırlangıç balığı da diğer balıklar gibi vitamin değeri önemli olan bir balık türüdür. Boyları 25 35 cm arasında değişen bu balık türü Akdeniz ege ve Marmara denizinde bol miktarda bulunması sebebiyle fiyat olarak çokça oldukları aylarda uygun özelliktedir. Sırt bölgesi pembe ve kırmızı renktedir. Bu balık deniz bitkileri ve deniz böcekleri beslenir. Bulunduğu denizlerden göç etmeyen yerli balık türüdür. Kırlangıç balığı genelde buğulaması ve çorbası yapılan bir balık türüdür. Bu balık ızgara ya da tava yemeklerine uygun değildir. Sıcak denizleri sevdikleri için Karadeniz bölgesinde az miktarda rastlanır.Balık Tüketmek Neye İyi Gelir

Balıklar sofraların vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Herkesin severek tükettiği balık içeriğinde barındırdığı zengin protein ve vitamin değerleri sebebiyle kalp damar hastalıklarına iyi gelir. Balıklarda bol miktarda folik asit bulunduğu için hamile bayanlar tarafından yenilmesi gerekir. Zekayı geliştiren özelliktedir. İnsan dokularını yenileyen ve cilde parlaklık verir. Diyabet riskini azaltır. Bağışıklık sistemini koruyan yapısıyla kişileri hastalıklardan korur. Hücrelerin onarılmasına yardım ederek kemik yapısının güçlenmesine katkı sağlıyor. Doymamış yağ asitleri içeren omega-3 yönüyle zengindir. Çünkü bu yağ asidini vücut üretmediği için insanlar bu ihtiyaçlarını balık tüketerek gideriyorlar. Balık çocuklar içinde önemli bir besin ürünüdür. Çocukların zekâ gelişimine katkı sağlayarak algılama ve dikkat yeteneklerini güçlendiriyor.

 

Kırlangıç Balığı ve Fiyatları

Kırlangıç balığı ılıman sularda yüzen balık türüdür. Ülkemizde Karadeniz’in soğuk olması sebebiyle burada bulunmaz. Diğer denizlerde de bazı aylarda fazlaca bulunabilir. Kırlangıç balığının fiyatları sürekli değişkenlik göstermektedir. Çünkü bazı yıllar bol miktarda bulunurken bazı yıllar ise az bulunması sebebiyle fiyatları da yükselmektedir. Kırlangıç balığı fiyatları tezgâhlarda kilosu 45 ile 50 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda bu balığın fiyatları da büyük marketler de satıldığı için buralarda da ayrı fiyatlar karşımıza çıkmaktadır. Denize yakın yerler taze bir şekilde balığı tüketirken uzak yerler bu balığı şoklatılmış olarak temin ederler. Haftada iki kere balık türü fark etmeksizin tüketmek gerekir. 

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar