19.02.2018Ürün Adı

Birim

Hal

En Düşük

En Yüksek

İşlem Tarihi

Kiraz

kg

Kocaeli Hali

2,00 Düz

7,00 Aşağı

30 Haz 2017, Cum

Kiraz

kg

Sakarya Hali

2,50 Düz

5,00 Düz

30 Haz 2017, Cum

 

Kiraz Hakkında

                Ülkemizde kiraz denildiği zaman akla ilk gelen bölge Akşehir bölgesidir. Afyon ile Konya illeri arasında kalan Akşehir ilçesinin birçok kasabasında ve köyünde kiraz üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin kiraz üretiminin büyük bir bölümünü üstlenmesinin yanı sıra yurt dışına ihracatını yaptığımız kirazlarında büyük bölümünü oluşturan bu bölgede kirazların kalitesi bir hayli yüksektir. Özellikle yaz aylarında haftalarca süren hasatlar ile satılan kirazlarda birçok tür ve tat bulmak mümkündür. Bölge halkının kiraz yetiştiriciliği konusundaki tecrübesi ve bilgisi sayesinde artan kalite kiraz fiyatlarına doğrudan yansısa da genel olarak fiyatlar yaz aylarında oldukça düşmektedir.

İç Anadolu bölgesi meyvesi

                Kiraz sindirim sistemini düzenlemesi, bağışıklık sistemini desteklemesi, cildi yenilemesi ve birçok açıdan antioksidan içermesi ile yaz aylarının en çok tercih edilen meyvelerinden biri olmasının yanı sıra pasta sanayisinde de tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ülkemizin iç Anadolu bölgesi illerinin büyük bir kısmında bulunun küçük ya da büyük kiraz bahçelerinde üretilen kirazlar kalite olarak ve tür olarak birbirinden ayrılmaktadır. Ülkemizde en pahalı fiyatlara satılan kirazlar genellikle Akşehir bölgesinde yetiştirilmiş olan Napolyon türündeki kirazlardır.

Tat ve kalite farkı

                Ülkemizin diğer bölgelerinde ve küçük üreticilerin sunduğu kirazlarda tat ve kalite farkı oluşabilir. Bu çerçevede her bölgenin halinde kendine özgü kiraz türünün fiyatları geçerli olmaktadır. Genel olarak Konya ve Afyon illerinin hallerinde en düşük değerlerini alan kiraz fiyatları hakkında detaylı bilgi için internet sitemizi inceleyebilirsiniz. 

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar

Yorumlara meyve sebze ilanı vermek yasaktır.Sitemizde Meyve Sebze ilanı fiyatını öğrenmek ve reklam vermek için 05433217543.