1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Jackfruit (Jak Meyvesi) Fiyatları

Jackfruit (Jak Meyvesi) Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bilinmezlerle dolu dünyamız her geçen gün bizi şaşırtmaya devam ediyor. Dünyamızın bize sunduğu ancak farkında olmadığımız ya da henüz görmediğimiz, varlığından haberdar olmadığımız çok farklı besin maddeleri vardır. Ancak hızla küreselleşen dünyamızda uzaklar yakın oluyor. Gelişen iletişim ağımız sayesinde dünyanın bir ucunda ne olup bitiyorsa görebiliyor duyabiliyoruz. Tropik iklimlerin akıl almaz güzellikteki meyveleriyle son zamanda o kadar çok karşılaşmaya başladık ki bazılarını yıllardır kendi topraklarımızda yetişen bir meyveymiş gibi sahiplendik bazılarının ise varlığından yeni haberdar oluyoruz.

Gerek dış görünümüyle olsun gerekse dudak uçuklatan besin değerleri ve faydalarıyla olsun son zamanlarda çok ilgimizi çeken ve ismini hızla duymaya başladığımız bir meyve Jackfruit meyvesidir. Devasa boyutlara ulaşabilen bu meyveyi ilk defa gördüğümüzde meyve olduğunu düşünmemiz biraz zaman alabiliyor. Kendisi oldukça sıra dışı ve şaşırtıcı bir meyvedir. Kocaman bir sürpriz topuna benzeyen bu meyve yüksek ağaçlarda yetişiyor ve olurda yolunuz bir gün bu meyvenin yetiştiği ülkelerden birine düşerse altından geçmemenizde fayda var. Olası kazalar gerçekten tehlikeli bir hal alabilir.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Nedir?

Yurt dışında Jackfruit olarak bilinen bu meyve ülkemizde kısaca Jak meyvesi olarak anılmaktadır. Jackfruit literatüre dünyanın ağaçta yetişebilen en büyük meyvesi olarak geçmiştir. Gerçekten çok büyük boyutlara ulaşabilen bu meyve bir kucağı rahatça doldurabilir. Çapları yirmi beş santimetreye kadar, kiloları ise otuz beş ile elli kilo gibi rakamlara ulaşabilen devasa bir meyveden bahsedilmektedir. Bazı meyvelerde çapın 120 santimetreye kadar çıkabildiği görülmüştür. Bu meyve yağmur ormanlarında bir ekime ihtiyaç olmaksızın kendiliğinden yetişebilme özelliğine sahiptir. Jackfruit oldukça yağlı ve etli bir meyvedir. Görünümü dışarıdan bakıldığında yeşil iri bir topa benzer ancak yüzeyi çok sayıda bezelerle dolu ve tırtıklıdır. Bu tropik meyve ağaçları 100 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Jackfruit çok faydalı besin öğeleri içerir ve ilaç, kozmetik sanayi gibi çok çeşitli alanlarda kullanımı mevcuttur.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Nerelerde Yetişir?

Jackfruit yağmur ortamlarında kendine yaşam alanı bulabilir. Hindistan’ın bol yağmur alan bölgelerinde çokça yetişme imkânı vardır. En çok Hint Yarımadası ve Endonezya’da yetişmekle birlikte Batı Ghats, Batı Bengal, Kerala, Karnataka, Maharashtra gibi yerlerde de üreme ortamına sahiptir. Bu meyvenin ülkemizde üretimi henüz yoktur.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Faydaları Nelerdir?

Devasa jackfruit meyvesi mucizelerle dolu bir meyvedir. Yapısında bol miktarda C vitamini içermektedir. C vitamini sayesinde bağışıklık güçlenir ve hastalıklara karşı çok daha güçlü hale gelmek mümkündür. Jak meyvesinin ses tellerini yumuşattığı, burada oluşan nodüllere ve ses problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Yüksek miktarda potasyum içermesinden dolayı Jak meyvesi damar sağlığı açısından çok önemli bir meyvedir. Kan basıncını kontrol altında tutarak damarları da korur. Jak meyvesi yüksek oranda antioksidan içerdiği için kanser türlerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Hücrelerin sınırsız üremesini engeller, hücre dayanıklılığını arttırarak kansere karşı koruma sağlar. Genç yaşlardan itibaren bolca tüketilmesi kansere yakalanma ihtimalini azaltır. Jak meyvesi böbreklerin çalışmasını kolaylaştıracak içeriklere sahip olduğundan oldukça faydalı bir besin maddesidir. Böbreklerin filtreleme fonksiyonlarına yardımcı olur.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bağırsaktaki sindirim zorluklarını gidererek kabızlığa karşı korur. Bağırsaktaki su emilim miktarını kontrol altında tutar. Faydalı bakterilerin beslenmesini sağlar. Jak meyvesi yüksek ateş gibi hastalıkların tedavisinde çok etkilidir. Antioksidan özellikli bu meyve vücuttaki mikrop ve bakterilerle de savaşır. Jak meyvesi derinin nem dengesini korumasını, canlı görünmesini sağlar, erken yaşlanmasını engeller. Solunum yollarının rahatsızlıklarını rahatlatır. Astım, bronşit gibi rahatsızlıklarının semptomlarının azalmasına yardımcı olur. Nefes alıp verirken oluşan ağrının giderilmesini sağlar. Jak meyvesi yüksek oranda A vitamini içerir. A vitamini görme fonksiyonlarını düzenler, retina ve kornea sağlığı için önemlidir. Gözdeki çipolar ve gangliyon hücrelerin sağlamlığını destekleyerek görmede keskinlik sağlanır.

Diğer Faydaları

Kemik gelişimi ve sağlamlığı konusunda da oldukça etkili bir meyvedir. Kalsiyum barındıran bir meyve olduğu için diş ve kemik güçlendirilmesinde rol oynar. Bol lif içeren bir meyve olduğu için hafif beslenme düzenleri için uygundur. Tokluk sağlar. Tiroit hormonunun dengede kalmasını sağlayarak olası rahatsızlıkları engeller. Kozmetik alanında da kullanılan bu meyve, saçlara güçlü görünüm kazandırır ve parlaklık sağlar. Dökülme miktarını azaltır. Jak meyvesi ilaç sektöründe de oldukça sık yararlanılan bir meyvedir. Faydalı besin öğeleri sayesinde çok değerli bir ilaç kaynağıdır. Özafagus ve mide sorunlarına çok iyi gelen bir meyvedir. Ülser, gastrit gibi mide ve yemek borusu problemlerinin semptomlarını azaltmada faydalıdır. Mide asidini azaltarak yanmaların ve ağrıların önüne geçer.

Yılan gibi zehirli hayvanların ısırıklarına karşı hazırlanan kürlerde de bu meyveden faydalanılır. Zengin folik asit içerir. Kan yapımının hızlanmasında etkilidir. Meyveler genel olarak B vitamini bakımından yoksun olurlar. Ancak jak meyvesi tam bir B vitamini deposudur. Vücudun B vitamini ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Zaraları Nelerdir?

Jak meyvesi ülkemizde yaygın olarak tüketilen bir meyve olmadığı için hakkındaki çalışmalarda azdır ancak dikkat edilmesi gereken birkaç notla sayılabilir. Bu noktalardan birinci jak meyvesinin yüksek oranda yağ içeriyor olmasıdır.100 gramında yaklaşık olarak 95 kalori bulunan bu meyve diyet programlarında dikkatli tüketilmelidir. Meyve çok fazla vitamin içermektedir. Çok sık ve çok fazla tüketilmesi vücutta fazla vitamin birikmesine ve vitamin zehirlenmelerine yol açabilir. Bu konular dolayısıyla dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Jak meyvesi çok uzun saklama ömrüne sahiptir. Elbette ülkemizde değil ancak Hindistan gibi bölgelerde konserve hainle getirilip uzun zamanlar aralığında yemeklerde kullanılabilmesi mümkünüdür. Bu meyve tüketilirken içerisindeki sarı ampuller çıkarılır. Bu kısımlar yenebilir. Tohumlarda kavrularak yenebilir ve tadının çikolataya benzediği söylenmektedir. Meyvenin tadı ise ananas ve muz tatlarını anımsatmaktadır.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Fiyatları Nelerdir?

Konu böylesine devasa bir meyve olunca merak uyandırmaması mümkün değil. İnsanlar faydalarını da duyduktan sonra bu meyveden denemek için arayışa girmeye başlıyorlar. Ancak söz konusu meyve ülkemizde üretilmediği için fiyatının ne olacağı konusunda kişilerin akıllarına birtakım sorular takılabiliyor. Jak meyvesinin boyutuna göre ihtiyacınıza göre internet üzerinden bütçenize uygun bir meyve almanız oldukça kolaydır.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Nasıl Yenir?

Jak meyvesi öncelikle keskin büyük bir bıçak yâda satır yardımıyla ikiye ayrılmalıdır. Bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız. Meyvenin dışı bir miktar serttir ve meyve oldukça büyüktür. Meyve kesildiğinde içerisinden sarı ampullerle dolu bir kısım karşınıza çıkar. Her meyve içinde bu ampullerden ortalama 40-50 adet vardır. Bu kısımlar çıkarılarak yenilebilir. İsterseniz çiğ olarak isterseniz yemeklerde yâda tatlılarda pişirerek yemeniz mümkündür. Tohumları haşlayarak yâda kızartarak tüketebilirsiniz.

Jackfruit (Jak Meyvesi) Besin Değerleri Nelerdir?

Jak meyvesinin 100 gramı yaklaşık 95 kalori içeren oldukça yağlı bir meyvedir. Jak meyvesinin 1 gramında bulunan besin değerleri aşağıda verilen şekildedir.

·       Protein- 0.02

·       Yağ- 0.01

·       Lif- 0.02

·       Karbonhidrat- 0.23

·       Kolesterol- 0

·       Sodyum (mg)-0.02

·       Vitamin A (iu)-1.1

·       Vitamin C (mg)-0.1

·       Potasyum (mg)-4.48

·       Kalsiyum (mg)-0.24

Jackfruit (Jak Meyvesi) Nerede Satılır?

Dünyanın ağaçta yetişen en büyük meyvesi olma unvanını elinde tutan bu meyve sağlığa olan faydaları dolayısıyla birçok kişi tarafından merak edilen bir meyve haline geldi. Kendisini edinmek isteyen tüketiciler için kötü haber ülkemizde çok fazla bulunmamasıdır. Ancak elbette almak isteyen kişiler için bir çözüm yolu mevcuttur. Bu meyveyi çevrimiçi alışveriş siteleri üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir