28.02.2020
Kapanış Fiyatları (Closing Prices)

Ürün (Product)En Az (Min) (TL / KG)En Çok (Max) (TL / KG)
Kimyon 1. Kalite0,0000,000
Kimyon 2. Kalite (Esmer)0,0000,000
Anason 1.Kalite0,0000,000
Anason 2. Kalite0,0000,000
Haşhaş Tohumu Mavi6,5006,510
Haşhaş Tohumu Mavi TMO0,0000,000
Haşhaş Tohumu Beyaz0,0000,000
Haşhaş Tohumu Sarı0,0000,000
Susam Mıntıka0,0000,000
Susam Sıra0,0000,000
Susam İthal5,0005,010
Rezene0,0000,000


FINDIK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

KURU ÜZÜM FİYATLARI TIKLAYIN

LİMON FİYATLARI TIKLAYIN

SOĞAN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

KURU SOĞAN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

ÜZÜM FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

CEVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

MISIR FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

ÇELTİK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

BADEM FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

PATATES FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.


Güncel Haşhaş fiyatları

                Yine ülkemizde üretimi gerçekleştirilmekte olan ve gelincikler familyası içerisinde yer alan bir bitki türü de haşhaş olarak tanımlanıyor. Papaver cinsinde yer alan haşhaş, yazların sıcak olduğu bölgelerde orta derece yağış özelliklerini severken, Doğu Akdeniz ana vatanı olarak düşünülüyor. Elbette ki çok eski yıllardan beri tarımı yapılan haşhaş, yine Hindistan ve Anadolu’da büyük bir öneme sahip.

                Haşhaş pek çok farklı amaç için kullanılırken, gelincik bitkisi içerisinde yer alan somniferum, uyku verici bir anlama denk gelmektedir. Yani haşhaş içerisinde yer alan afyon isimli uyuşturucu da farklı maddelerin üretiminde kullanılıyor. Bunun için üretimi devlet kontrolünde yapılırken, gerekli şartların taşınması gerekiyor. Yine bunun yanı sıra haşhaş yağı da bu bitkiden elde edilenler arasında.

İçerisinde bulunan tohum

                Bu bitkinin içerisinde bulunan kapsülde farklı tohumlar bulunmaktadır. Çok fazla sayıda bulunan tohumlarda, ortalama olarak % 40’lık değeri haşhaş yağı ile orantılıdır. Bitkisel ve oldukça kaliteli yemek yağları arasında yer alan haşhaş yağı, tohumları çıkarıldıktan sonra da küspe olarak kullanılıyor. Yine bu kullanım da hayvanların vermiş olduğu sütte ki yağ oranını artıran özellikler arasında.

Türkiye’de haşhaş üretimi

                Devlet kontrolünde üretimi gerçekleştirilmesi gereken haşhaş, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından kontrol edilmektedir. Daha eski yıllarda Uyuşturucu Maddeler İnhisar İdaresi tarafından kontrol edilmekteydi. Hani normal bir kişi, gerekli şartlara sahip olmadan haşhaş üretimi gerçekleştirememektedir. Elbette ki bu şartlarında haşhaş fiyatları üzerinde belirli bir etkisi bulunuyor denilebilir.

                Türkiye’ de, Orta Anadolu ve Ege Bölgesi olmak üzere yetiştirilmektedir. Başlıca üretim yeri Afyonkarahisar olmak üzere yine bazı illerde de yaygın olarak üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu iller ise şu şekilde sıralanabilir.

·         Denizli

·         Burdur

·         Uşak

·         Konya

·         Artvin – Şavşat balıklı köyü

Bu maddeler içerisinde yer alan Şavşat Balıklı Köyü’nde ise kendiliğinden, her hangi bir uğraş ve emek vermeden yetiştiği de bilinenler arasında.

Türkiye’ye verilen tarım alanı limiti

                Bahsedildiği gibi gerekli kontrollerin yapılması şeklinde üretilen haşhaş için, Birleşmiş Millet, Türkiye limiti olarak, 700.000 hektar alana izin vermektedir. Yine üretim için dikkate alınan maddeler içerisinde şunlara göz atmak mümkündür.

·         Tarımsal ve ekonomik durum

·         Mevcut stok

·         Kapsül ihtiyacı

·         İhraç olanakları

·         Uyuşturucu madde ihtiyacı

Dünya’da haşhaş üretim sıralaması

·         Ana üretici ülkeler

o   Türkiye

o   Hindistan

o   Avusturalya

o   Fransa

o   İspanya

o   Macaristan

Bu ülkeler için farklı farklı ayrılan alanlarda üretim gerçekleştirilmektedir. Elbette ki haşhaş üretimi için ayrılan alan, haşhaş fiyatları açısından etkili olabilmektedir. Bu fiyatlara ve oranlara, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından güncel olarak ulaşılabilir.

Bu ülkeler arasında haşhaş üretiminin yasal olarak ayrıldığı kısım Türkiye için ortalama % 48 olmaktadır. Diğer dünya ülkelerinde ise; En yüksek % 14 Hindistan, % 10 Fransa, İspanya ve Avusturalya % 8 değerleri ile sıralanıyor. Macaristan da % 7 bir ekim alanına sahip olurken, diğer ülkelerde de % 5 bir veri kalmaktadır.

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar