1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Feijoa Meyvesi Fiyatları

Feijoa Meyvesi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Son yıllarda karşımıza ismini bile söylerken zorlandığımız, görünce meyve olduğunu anlamakta zorlandığımız mucizevî ve sıra dışı birçok tropik meyve çıkar oldu. Ama bu esrarengiz yabancılar, hayatımıza öyle bir giriyorlar ki engellemek mümkün olmuyor. Bazılarımız sosyal medyada, bazılarımız çevrimiçi bir sebze meyve sitesinde, bazılarımız ise bir internet bloğunda onlara rastlayıveriyoruz. Küreselleşen dünyada artık olup biten her şeyden haberdar olmamız çok kolay. Bu mucizevî besin depoları uzun yıllar boyunca yetiştikleri bölgelerin gizemli sırları olarak kaldılar. Ancak zaman geçtikçe ünlerinin yayılmaması imkânsız olmaya başladı.

İşte bu küçük mucizelerden biri de Feijoa meyvesidir. Okunuşu feihoa yâda feihoya şeklinde olan bu meyve bakıldığında bir meyveye benzetilemeyebilir. Ancak bu şüphe güzel kokusunu içinize çektikten sonra silinmeye başlıyor. Ananas ve çilek tatlarına sahip ve son derece hoş kokulu olan bu tropikal meyve yakın zamanda ülkemizde de tanınmaya ve sevilmeye başladı.

Feijoa Meyvesi Nedir?

Feijoa meyvesi de ülkemize ulaşmayı başarmış her meyve gibi kendisine bizden bir isim edinmeyi başarmıştır. Feijoa meyvesinin yetiştiği ağaca kaymak ağacı, feijoa meyvesine de kaymak meyvesi denmeye başlamıştır.

Bu meyve küçük bir limon boyutuna kadar büyüyebilen bir meyvedir. Kaymak ağacı kısa bodur bir ağaçtır ve dikiminden üç yıl sonra meyve vermeye başlar. Kaymak ağacı meyve vermeden önce çok alımlı çiçekler açmasıyla ünlüdür. Pembe, beyaz ve kırmızı tonlarını buluşturan bu çiçeğin ortasından uzun kırmızı lifler sarkar. Bu görüntüsüyle kalpleri fetheden ağaç peyzaj alanlarında da 1989 yılından bu yana tercih edilen ağaçlardan olmuştur.

Çiçeklenmeden sonra meyve oluşturmaya başlayan kaymak ağacının meyvesi ilk oluşum aşamasında gri tonlarında olabilir. Olgunlaştıkça yeşilleşen bir yapıya sahiptir. Olgun bir feijoa meyvesi koyu yeşil görünüme sahiptir ve üzeri kütikula tabakası ile kaplıdır. Kütikula tabakası beyaz ve grimsi renktedir. Elma, armut gibi çeşitli meyvelerinde üzerinde görebileceğimiz bir tabakadır. Kestiğimizde bizi krem rengi bir tabaka ve içinde jölemsi katmana sahip tohumcuklar karşılar. Aromalı tadı ve kokusu ile sevenlerinin kalplerine yerleşen bu meyve besleyicilik açısından da çok başarılı bir meyvedir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Feijoa Meyvesi Nerelerde Yetişir?

Feijoa meyvesi, Feijoa (kaymak) ağacında yetişir. Bu ağacın istediği yaşam koşulları zeytinin istediği yaşam koşulları ile aynıdır. Sıcak, ılıman iklimlerde hayat bulan ağacın asıl kökeni Güney Amerika’dır. Ancak ticari gelir elde etmek isteyen İtalya, Fransa, İspanya, Şili, İsviçre, Portekiz ve İsrail gibi ülkelerde de yetiştirilir. Feijoa meyvesi Brezilya, Arjantin, Paraguay, Uruguay ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kendiliğinden yetişmektedir. Kaymak meyvesinin Troak, Moore, Coolige, Triump, Mammoth, Gemini, Pinaple Gem, Choicena gibi çok farklı çeşitlerinin olduğunun da bilinmesi gerekir. Ülkemizde ise bakanlık tarafından 1989 yılında peyzaj alanında kullanılmak ve denenmek üzere ülkemize getirilmiştir. Akdeniz ve Ege bölgelerine yetiştirilmesi için gönderilmiştir. Günümüzde ise Sakarya civarlarında ve zeytin yetişebilen tüm alanlarda yetişmesi mümkün olan mucizevî bir meyvedir.

Feijoa Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Feijoa meyvesi (kaymak meyvesi) faydaları saymakla bitmiyor ancak bir yerden başlayacak olursak bu mide olabilir. Midede aşırı asidin yol açtığı gastrit, ülser, mide kapağı aşınması, reflü, yemek borusu (özafagus) problemleri gibi sorunların belirtilerinin azaltılmasında yardımcı olur. Bu belirtiler yanma, şişlik, ağrı, bulantı gibi sorunlardır. Feijoa meyvesi bu şikâyetlerin azalmasına yardım eder. Feijoa meyvesi bağırsak sorunlarına iyi gelerek ishali önleyebilir. Feijoa meyvesi sıklıkla guatr hastalarına önerilir. Bunun sebebi ise feijoa meyvesinin içerdiği iyot oranıdır. Bu meyve guatr hastalarınca doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Feijoa meyvesi dizanteri gibi bulaşıcı rahatsızlıkların tedavisinde etkili bir meyvedir. Feijoa meyvesi ve yaprağının çay şeklinde tüketimi baş ağrıları, migren ve sinüzit ağrılarına iyi gelir. Hücre zarının korunmasında, onarılmasında görev üstlenir. Böylece cildin yaşlanma belirtilerinin azaltılmasında ve geciktirilmesinde rol oynamaktadır.

Kilo vermek isteyen veya kilo kontrolü yapmak için diyet uygulayan kişilerin beslenme listelerine uygun olmasını sağlayan lifli bir özelliği vardır. Bu sayede midede tokluk yaratır. Besinlerin sindirim süresini uzatarak acıkma süresini en aza indirir. Feijoa meyvesi vücutta bulunan fazla suyu toparlayarak idrar ile dışarı atımını kolaylaştırır. Bu özelliği ile ödem sorunu yaşayan kişilerin yardımına koşar. Ödem, vücudun belirli noktalarında su toplanması olarak tanımlanabilir. Bu en çok bacaklarda şişlik ile kendini gösterir. Feijoa meyvesi kan şekerini düzenler ve diyabetik olma riskini düşürür. Antioksidan özelliklere sahiptir ve kanser olma olasılığını azaltır. Enfeksiyona bağlı iltihaplı rahatsızlıklara karşı vücudu korur ve direnç sağlar.

Feijoa Meyvesi Zaraları Nelerdir?

Feijoa meyvesinin bilinen herhangi bir zararı olmamasıyla birlikte gün içinde bir yâda iki adet tüketilmesinin yeterli olduğu düşünülmektedir. Hamilelik şüphesi olanlar, hamileler ve emzirme sürecindeki anneler çocuklarının da sağlığını düşünmeli ve daha önce denenmemiş meyveleri hekim görüşü olmadan tüketmemelidirler. Feijoa meyvesi iyot içerdiği için yüksek tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesinde fayda vardır. Cilt hassasiyetine göre kişilerde alerjik reaksiyon gözlenme ihtimali olabilir.

Feijoa Meyvesi Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Feijoa meyvesi Avustralya ve Amerika gibi ülkelerde likör yapılarak da tüketilmektedir. Ancak ülkemizde henüz böyle bir durum söz konusu değildir. Feijoa meyvesini normal bir meyve gibi pişirmeksizin yemeniz mümkündür. Feijoa meyvesinin meyve suyu yapılabildiği gibi reçeli yahut kompostosu yapılabilir dilenirse kurutularak tüketilebilir. Bu meyve pasta ve tatlı süslemelerinde kullanılabilir, krema ve jöleye ilave edilerek farklı tatlar elde edilebilir. Eğer çok daha farklı bir şey denemek istiyorsanız bu meyvesi herhangi bir smothie yâda kokteyle katmayı düşünebilirsiniz. Hem görsel hem de tat açısından güzel bir karışım ortaya çıkacağına eminiz.

Feijoa Meyvesi Fiyatları Nelerdir?

Ülkemizde yetiştirilmeye başlamış onlarca tropik meyve türü arasından en ilgi çekici olmaya aday olan bu meyvenin faydaları da düşünülünce almak isteyen vatandaşların sayısı da artıyor ancak herkes aynı soruyu merak ediyor. Feijoa meyvesi fiyatı nedir? Bu meyveden edinmek istemeniz halinde bütçenize ve ihtiyacınıza uygun çok fazla cep yakmayan ücretlerle kendisine kavuşmanız mümkün.

Feijoa Meyvesi Nasıl Yenir?

Feijoa meyvesinin alındıktan sonra nasıl yenildiği merak edilen bir konudur. Bu meyveyi aldıktan sonra yeşil bir kabuk ve krem rengi bir iç kısımla karşılaşacaksınız. Dilerseniz bu meyveyi ortadan kesip içerisini kaşıkla yiyebilirsiniz. Ancak kabuğunun da yendiği söyleyenler ve o şekilde sevenler mevcut. Bu şekilde tüketime de uygundur.

Feijoa Meyvesi Besin Değerleri Nelerdir?

Feijoa meyvesi düşük şeker ve yağ oranlarına sahiptir. Bu meyve oldukça da lif içermektedir. C vitamini ve mineraller bakımından zengin bir meyvedir. Yapısında iyot bulunan bu meyve tiroid sorunlarında kullanılmaktadır. Lif içeriği ile bağırsak ve mide için yararlıdır. Feijoa meyvesi 100 gramlık tüketimde yaklaşık 35 kalori enerji verir.

Feijoa Meyvesi Nerede Satılır?

Feijoa meyvesi tadı ve besin değerleri açısından oldukça dikkat çekici olduğundan son günlerde talep edenlerin sayısı oldukça arttı. Kişiler bu meyveyi nereden bulabileceklerini merak ediyorlar. Ege ve Akdeniz bölgesinde yerel pazarlarda bulunması mümkün olan meyve güvenilir bir çevrimiçi sebze alışveriş sitesi üzerinden de sipariş edilebilir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir