1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Ejder Dragon Meyvesi Pitaya Fiyatları

Ejder Dragon Meyvesi Pitaya Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Küreselleşen dünya ve gelişen iletişim ağları sayesinde dünyanın bir ucunda olan her şeyden haberdar olabiliyoruz. Dünya üzerinde varlığından çok az kişinin haberdar olduğu harika ve yararlı çok çeşitli meyveler bulunmaktadır. Gelişmeler sayesinde bunların varlığından son günlerde çok daha sık haberdar oluyoruz. Bu egzotik meyveler o kadar farklı şekillerde karşımıza çıkıyorlar ki ilk bakışta meyve olduklarını anlamakta bile güçlük çekiyoruz. Tatları, şekilleri ile bizi hayrete uğratabiliyorlar. Bizi hayretler içinde bırakan yalnızca görünümleri ya da tatları olmuyor. Bu göz aşinalığımızın çok az olduğu harika meyveler içlerinde çok güçlü besin değerleri saklayan birer cevher.

Son zamanlarda varlığından sıkça bahsettiren bu tarz meyvelerden biride ejder (Dragon) meyvesidir. Ejder meyvesi estetik görüntüsüyle birçoklarının kalbini çalmayı başarıyor. Pembe, beyaz ve siyahın güzel uyumu ilk bakışta ağız sulandırıyor. Tek cazibesi elbette yalnıza bu güzel görünümü olmayan meyve yurt dışında pitaya ismiyle anılıyor. Pitaya meyvesine dünyanın dört bir yanında talepler artarken ülkemizde de durum farklı değildir.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Nedir?

Görüntüsüyle içleri ısıtan bu egzotik meyvenin kökenleri tropikal bölgelere dayansa da ülkemizde de çok sevildi. Koyu pembe kabuğunun içinde sakladığı beyaz tabaka küçük siyah susam benzeri noktalar ile bezelidir. Bu meyve alıcılarına tam bir görsel şölen sunuyor. Dünya genelinde ünlenmiş olan bu meyve ülkemizde de son günlerde büyük ilgi toplamayı başarıyor. Ejderha meyvesinin üç türü mevcuttur. Kırmızı kabuklu ve kırmızı etli, kırmızı kabuklu ve beyaz etli, sarı kabuklu ve beyaz etli çeşitleri de oldukça lezzetlidir. Meyvenin tadı türüne göre ekşi ve tatlı olarak değişebilir. Genel olarak tadı kiviye benzetilmektedir.

Bu sıra dışı güzellikteki meyve ülkemiz ve dünya genelinde pitaya, dragon fruit, pitahaya isimleriyle anılıyor. Pitaya meyvesi için ülkemizde yaygın olarak çilek armudu, kaktüs meyvesi ya da ejder meyvesi isimleri kullanılmaktadır. Bunların hangisini duyarsanız duyun bu meyveden bahsedildiğini unutmayın. Bu meyvenin asıl memleketi ülkemiz olmamasına rağmen ülkemizde de kendini seven bir grup oluşturmayı başardı. Hatta öyle ki ülkemizde üretimi bile mevcuttur. Bu meyve sıcak toprakları sever ve ülkemizde bu standardı karşılayan bölgelerde yetiştirilmesi mümkündür.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya)Nerelerde Yetişir?

Ejder meyvesi bir kültür meyvesidir ve asıl ortaya çıktığı yer Vietnam’dır.Bu harikalar yaratan meyve zamanla topraklarının dışına yayılan ünüyle dünyanın çeşitli alanlarında yetiştirilmeye başlamıştır. Asya toprakları, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde kendine yetişme alanı bulabilmektedir. Çin, Endonezya, Malezya, Kolombiya en çok üretildiği bölgelerdir. Sanıldığının aksine bu meyveyi yalnızca yurtdışından ithal etmeyiz. Üretimi ülkemizde de sağlanabilen çok sağlıklı bir tropik meyve olan ejder meyvesi yetiştirmek sanıldığı kadar zor değildir. Uygun sıcaklığı sağlayan ülkemiz bölgelerinden Akdeniz ve Ege civarlarında da ejder meyvesine rastlamak mümkündür.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Faydaları Nelerdir?

Estetik görünümüyle kalpleri fethetmeyi başaran ejder meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Ejder meyvesi içerdiği maddeler sayesinde cildin nem dengesinin korunmasında büyük rol üstelenir. Ejder meyvesi damar sertliği, damar tıkanıklığı gibi sorunların iyileşmesinde yardımcı görev alır ve damarların sağlığını korumasına fayda sağlar. Kalp ve çevresindeki damarların sağlığı açısından çok faydalıdır. Kan basıncını kontrol altında tutarak hipertansiyonu engeller. Böylelikle yüksek tansiyonun yol açabileceği olası hastalıklardan da korunma şansı tanır. Yüksek tansiyona bağlı bir takım hastalık riskleri kalp krizi, beyin kanaması, felç ve inme şeklinde sıralanabilir. Bu rahatsızlıklar ölümle yada kalıcı hasarlarla sonuçlanabileceğinden tansiyon kontrolüne çok önem verilmelidir.

Lif bakımından besleyici bir meyvedir. Diyet programlarında yüksek lif içeren maddeler tercih edilir. Fazla kilolardan kurtulmak yada formda kalmak için uygulanan diyetlerde alternatif olarak tüketilecek değerli bir bensin maddesidir. Anti bakteriyel ve antioksidan özellikte olup vücudu enfeksiyon, hastalık çeşitleri ve kanser türlerine karşı korur. Bağışıklık sistemine destek sağlar. B vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve B1, B2, B3 vitaminlerini içerir. Kansızlık sorunları yaşayan kişilerin tüketebileceği alternatif bir meyvedir. İçerdiği demir miktarı yüksektir ve kansızlık durumlarında vücuda ek destek sağlayacaktır.

Diğer Faydaları

Dolaşım sistemi için çok faydalı olan bu meyve boşaltım ve solunum sistemleri içinde önemli rol oynar. Bağırsaklardaki yararlı zararlı bakteri dengesinin korunmasında, böbreklerin filtreleme işlemini kolaylaştırmada, akciğer ve bronşlardaki enfeksiyonların giderilmesinde aktif görev alır. Yaralanmalardan sonra dokuların kendini toparlamasını hızlandırır. Diyabet hastalıklarında özellikle tip 2 diyabet rahatsızlığında iyileştirici etkisi bulunur. Üreme sistemi organlarının sağlığını destekler, rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı kalkan görevi görür. Ejder meyvesi cinsel performansı arttırıcı etki gösteren bir afrodizyak özelliği taşımaktadır.

Dişleri güçlendirir ve diş eti kanamalarına iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesini sağlar, ilik kanseri riskini düşürür. Ejder meyvesi vücutta detoks etkisi göstererek zararlı besinlerin ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını hızlandırıcı etki gösterir. Göz sağlığını korur. Gözün nem dengesini sağlayarak katarak vb. rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Demans (yaşlılık) ile görülen hafıza sorunlarını azaltır. Hafızayı kuvvetlendirir, unutkanlığa iyi gelir.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Zararları Nelerdir?

Pitaya meyvesinin şu ana dek bilinen bir zararı yoktur. Ancak gebelik dönemindeki kadınlar bir çocuk taşıdıkları ve dolaşım sistemlerini onunla paylaştıkları için tüketim konusunda dikkatli olmalılardır. Aynı şekilde emziren kadınlarında sütleri aracılığıyla bebeklerine molekül aktarımı olacağından bir doktor görüşü almadan kullanmaları önerilmez.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Ejderha meyvesi satın alındıktan sonra uzun süre stoklayamaya müsaittir. Bu meyveyi aldıktan sonra 8-9 derece bir ortamda bir aya yakın saklayabilmeniz mümkündür. Günde bir ejderha meyvesi tüketmek kişi için idealdir. Meyvenin beyaz etli kısmı yenir. Posasını da yaparak tüketebilirsiniz.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Fiyatları Nelerdir?

Güzel görünümüyle alıcıyı cezbeden ejder meyvesi yalnızca görünümüyle değil besin değerleriyle de talebini yükseltiyor. Durum böyle olunca pitaya almak isteyenler fiyatını merak ediyor. Pitaya meyvesi günümüzde daha önceki yıllara göre daha uygun fiyatlarla alıcısına kavuşuyor.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Nasıl Yenir?

Ejder meyvesi satın alındıktan sonra derisi soyularak tüketilebilir. Bu meyve çiğ olarak tüketilebilir. İçerisini dilerseniz kaşıkla dilerseniz bıçak yardımıyla çıkartıp dilimleyerek yiyebilirsiniz.

Bu içeriği kokteyl ve smothieler için kullanmanız önerilir. Ayrıca dilediğiniz tatlının yada içeceğin içerisine ekleyebilirsiniz. Bu meyveyi dilerseniz süsleme için de kullanabilirsiniz. Bazı kişiler pitayayı salatalarında da kullanabilmektedir. Pitaya çıtırdayan türden bir meyvedir. Tadının fındığa ve kiviye benzediği söylenir.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Besin Değerleri Nelerdir?

Ejderha meyvesi 80 ile 90 gram arasında su içerir. Bir ejderha meyvesi tüketerek vücudunuza 0.7 mg demir, 10 mg kalsiyum, 0.6 gr yağ, 0.5 gr protein, 14 gr karbonhidrat, 0.9 gram lif, 36 mg fosfor, A, B1, B2, B3 vitaminleri, C vitamini almış olursunuz. Bir ejderha meyvesinden alacağınız ortalama kalori ise 35 ile 50 Kcal arasında değişir. Hafif kalori değeri ile diyet esnasında tüketmeniz olası meyvelerdendir.

Ejder (Dragon)Meyvesi (Pitaya) Nerede Satılır?

Ejder meyvesi bu kadar ilgi çekici ve besleyici değerlere sahip olunca almak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Bu meyveyi nereden bulabilirim diye soranlara şunun bilgisini verebiliriz. Bu meyve yetiştirildiği bölgelere yakın yani Akdeniz ve ege civarlarında çok daha fazla bulunabiliyor ancak süpermarketler bu tarz tropik meyveleri daha sık getirmeye başladılar. Ejderha meyvesini süpermarket satış kataloglarından takip edebilir yada internet alışveriş siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
pepino-fiyatlari

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir