10.07.2020

Adı En Düşük En YüksekFINDIK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

KURU ÜZÜM FİYATLARI TIKLAYIN

LİMON FİYATLARI TIKLAYIN

SOĞAN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

KURU SOĞAN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

HAŞHAŞ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

ÜZÜM FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

MISIR FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

ÇELTİK FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

BADEM FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

PATATES FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN.

En Güncel Ceviz Fiyatları

                Dışardan yapılan ithalatların artmasıyla birlikte ceviz fiyatlarında oldukça değişken rakamlara rastlanmaktadır. İç ceviz fiyatları ise kırıntı durumuna göre değişiklik göstermektedir. %100 kelebek adı verilen yarım parçalı iç ceviz, %20-30 parçalı iç ceviz olarak farklı türler satışa sunulmaktadır. Marketlerde ise cevizlerin kabuklu fiyatı ve iç ceviz fiyatı değişmektedir. Kuruyemişçilerde iç cevizin kilosu ise cevizin çeşidine göre ücretlendirilmektedir.Ceviz fidanı çeşitleri

                Tüketiciler ceviz çeşitleri konusunda çok bilgi sahibi olmasa da ceviz fiyatları bu çeşitlere göre de farklılık gösterebilmektedir. Fidanlarının yetişme koşulları, cevizin kalitesi gibi etkiler nedeniyle fiyatlarda farklılık görülebilmektedir. Ceviz fidanı çeşitleri ise şöyledir:

Pedro fidanı: Pedro ceviz fidanları sıcağı sevmektedir. Don, kırağı ve uzun kış şartları için uygun değildir. Ilıman iklim ve suyun bol olduğu yerlerde yetişmektedir. Herhangi bir tozlayıcıya ihtiyaç duymayan bu fidanlar ceviz fidanları arasında budamayı en çok seven çeşittir. Kabukları incedir. Uygun şartlar sağlandığında en verimli çeşitlerden biri olmaktadır.

Franquette fidanı: Chandler fidanının tozlayıcısıdır. Chandler fidanlarından tam verim elde edilmesi için franquette fidanının olması zorunludur. Franquette fidanlarının cevizleri küçük ve chandlere göre daha verimsizdir. Sulama, budama, gübre ya da zirai ilaçlar için profesyonel destek alınmalıdır.Fernor fidanı: Yüksek ve soğuk iklimlere daha dayanıklıdır. Diğer çeşitlere göre daha geç uykudan uyanıp daha erken uykuya yatar. Bu nedenle kırağı ve don riski daha azdır. Mayıs ayında çiçek açar kasım ayı başlarında uykuya geçtiğinden kırağı, don, soğuk gibi doğal zedelenmeler yaşanmaz. Verim ve yağ oranı bakımından zengindir. Tercih edilmesindeki asıl sebep ise soğuğa dayanıklı olmasıdır.

Chandler fidanı: Meyve yapısı bakımından pürüzsüz ve ince kabuklu bir yapıya sahiptir. Meyve verimi en yüksek çeşittir. 6 yaşındaki bir fidandan 35 kg verim alınabilmektedir. Yan ve uç dallardan verim sağlamaktadır. Sıcağı sevmekle birlikte Antalya bölgesinde verim elde edilmemektedir. Ayrıca soğuk bölgelerde de dikilmemektedir.

                Cevizlerdeki fiyat belirlemeleri dikilen fidan çeşidinden alınan verim, o yıl içerisinde yurt içinde elde edilen verim, ithal ürün, cevizlerin çeşidi ve kalitesi gibi değişkenlere bağlı olarak yapılmaktadır. 

; )

Yorum Yap

Ad Soyad
Mesaj

Yorumlar