1. Anasayfa
 2. Tropikal Meyveler

Altın Gold Kivi Fiyatları

Altın Gold Kivi Fiyatları
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Dünya üzerinde çok farklı bölgelerde çok farklı koşullarda çok sağlıklı meyveler yetişmektedir. Dünya ticareti küreselleşme arttıkça hız kazanmıştır. Bu sebeple giderek küçülen bir dünyada çok uzak coğrafyalar zenginlikleriyle birlikte birbirine yaklaşmayı başarıyorlar.

Dünyanın sahip olduğu meyve zenginliği mucizevî kahramanlarla doludur. Yağmur ormanlarından, muson Asya’sından tutunda çöl iklimine kadar birçok çevreden dünyaya tanıtılan bu meyveler yüksek besin değerleri ile dudak uçuklatıyorlar. Artık günümüzde meyvelerin ve sebzelerin daha iyileştirilmesi için bazı biyolojik çalışmalar yapılıyor. Bunların bazıları tehlikeli ve sağlığa zararlı olabiliyor ancak tamamı böyle değil.

Normal bir meyve alınarak daha yoğun lezzetli hale getiriliyor. Bu şekilde meyveleri iyileştirme çalışmaları sürdürülüyor. İşte bu tarz meyvelere örnek gösterebileceğimiz bir meyve de gold kivi. Gold kivi altın kivi olarak da anılıyor ve bizim bildiğimiz yeşil kivi ile benzerlikleri büyüktür.

Altın Gold Kivi Nedir?

Ülkemizde aşina olduğumuz bizim kivi çeşidimiz yeşil olan kivilerdir. Bu kivilerin tüylü kabukları ve içerinde küçük siyah tohumları bulunur. Kabuğu soyularak yenmeye uygun bu kivinin tadı biraz ekşi biraz şekerli mayhoş bir tattır.

Sarı kivi yani altın (gold) kivi ise 1977 yılında Yeni Zelanda hükümetinin Çin hükümetinden aldığı tohumlar üzerinde çalışması ile ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma sonucunda kivinin yeşil tabakasının sarı olması ve yeşil kiviye göre daha tatlı olması amaçlanmıştır. Sonuç olarak bu başarılmıştır. Sarı kivi yeşil kividen daha yoğun tada sahiptir. Sarı kivinin kabuğu yeşil kivinin kabuğu kadar dikenli değildir. Daha az pürüzlü olan bu kabuk biraz daha açık renkli görünmektedir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Sarı kivi geliştirilirken hedeflenenlerden biri ise normal kividen daha uzun ömürlü bir meyve elde etmektir. Bu hedefte gerçekleştirilmiştir. Sarı kivi yeşil kiviye göre dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Stoklama ömrü daha uzun olan bu kivi çeşidi oldukça sevilmiştir. Sarı kivi daha tatlı bir hal alırken besin özelliklerinden hiçbirini kaybetmemiştir. Sarı kivi bir şifa deposu olmaya devam etmektedir.

Altın Gold Kivi Nerelerde Yetişir?

Altın (gold) kivi yani sarı kivi, yeşil kivinin yetiştiği bölgelerde yetişme özelliğine sahiptir. Yeşil kivi yetime döneminde sıcaklık ve biraz da nem ister. Tropik bölgelerin tamamı yeşil kivi yetiştirmek için uygundur. Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgeleri bu meyvenin yetiştirilmesi için idealdir.

Ancak altın(gold) kivi ülkemizde çok uzun yıllar yetiştirilememiştir. Bunun sebebi ise 2002 yılında sarı kiviye ulaşma çalışmalarını tamamlamış olan Yeni Zelanda hükümetinin gold kivi fidanını yurtdışına çıkarma sınırı getirmiş olmasıdır.2015 yılına dek bu fidan hiçbir ülkeye verilmemiştir. Yalnızca sarı kivi meyvesi diğer ülkelere satılmıştır. Bu meyveden yeni bir ağaç ve meyve üretmek oldukça zordur. Oluşan meyve ağacı ürün vermez yâda aşılamaya müsait değildir. Bu sebeple sarı kivi henüz dünya genelinde de çok fazla yetişme alanına sahip olmasa da gün geçtikçe üretimi artmaktadır.

Altın Gold Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi sahip olduğu besin değerleri sayesinde kanın sulandırılmasına yardımcı olur. Ancak hali hazırda bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Eğer kanınızın sulanmamasını gerektiren bir rahatsızlığınız varsa doktor danışmadan tüketmeniz önerilmez. Kanın sulandırılması, yaşı ilerlemiş bireylerde, damar tıkanıklığı yaşayanlarda yâda uzun süre yatağa bağlı kalan bireylerde hayati önem arz eder. Böyle durumlarda tüketilmesi önerilir. Düzenli kivi tüketiminin uyku bozukluğu yaşayan bireylerin uyku düzenlerinin normale dönmesine yardımcı olur. Uykuya dalamayı kolaylaştırır, gece içerisinde uyanmayı engelleyerek deliksiz bir uyku sağlar ve sabah zinde uyanmayı destekler.

 • Kolesterol hastalarının tercih edebilecekleri bu meyve kolesterol ile savaşır.
 • Antioksidan özelliği ile kanser türleri ile savaşır ve koruma sağlar.
 • Cildin nem dengesini koruyan gold kivi cilde parlaklık verir.
 • Gold kivi dolaşım sistemini rahatlatarak kabızlığa iyi gelir.
 • Gold kivi lutein ve zeaxathin gibi maddeler içerir. Bu maddeler görme kalitesini arttırır ve göz sağlığını destekler.
 • Gold kivi potasyum içerir. Böbrekleri ve sinir sistemini korur ve sağlıklı olmalarını sağlar.
 • Gold kivi akciğer sorunları için iyi bir destek kuvvettir. Astım gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltır.
 • C vitamini içeren gold kivi bağışıklık sistemini hastalıklara karşı korur. Hastalık gelişimi engellenir ve grip, soğuk algınlığına yakalanma ihtimalleri düşer.

Kan şekerini düzenleyen gold kivi düzenli tüketimde sağlığı korur. Sindirim sistemi için faydalı bir meyvedir. İçeriğinde sahip olduğu su ile sindirimi kolaylaştırır. Sahip olduğu su miktarı vücudun nem dengesini korur. Kışın dudakların çatlamasını engellemeye yardımcı olur.

Altın Gold Kivi Zararları Nelerdir?

Altın (gold) yani sarı kivinin bilinen bir zararı olmamakla birlikte tüketilmesinde dikkat edilecek konular vardır. Kan sulandırıcı özelliği ile bazı rahatsızlıklara sahip bireyler için problem oluşturabilir. Kan sulanması ile ilişkili ilerleyen bir rahatsızlığınız olması durumunda dikkatli tüketilmelidir. Fazla tüketimi midede fazla asit salınımına yol açabilir. Bu sebeple çok tüketiminden kaçınılmalıdır.

Altın Gold Kivi Satın Alındıktan Sonra Nasıl Tüketilmelidir?

Gold kivi satın alındıktan sonra çiğ şekilde taze bir meyve olarak tüketilebilir. Kivinizi çeşitli kokteyl, frozen, frappe, smothiee gibi soğuk içeceklerinize katabilirsiniz. Tatlı ve pastalar ile kullanıma müsaittir. Kivi çay haline getirilerek tüketilebilir. Gold kivinin reçeli yapılarak pişirilmiş tüketimi de mevcuttur.

Altın Gold Kivi Fiyatları Nelerdir?

Gold kivi çok yaygın olarak bulabildiğimiz bir meyve olmasa bile kendisini seven ve henüz denememiş ancak merak eden bir alıcı potansiyeline sahiptir. Sağlığa oldukça faydalı olan bu meyve, yeşil kividen biraz daha lezzetli olması sebebi ile tanındıkça artan bir rağbet görmektedir. Durum böyle ölünce bu meyveden edinmek isteyen alıcılar fiyatını merak etmektedir. Sarı kivi (gold) kiviye makul ücretler ile sahip olabilirsiniz.

Altın Gold Kivi Nasıl Yenir?

Gold (altın)kivinin kabuğu yeşil kiviye göre daha pürüzsüz ve tüysüzdür. Bu meyvenin kabuğu ve içi yeşil kividen bir miktar daha yumuşak olabileceğinden soyarken ezmemeye dikkat edilmelidir. Meyve kabuğundan arındırıldıktan sonra dilimlenerek yenebilir.

Altın Gold Kivi Besin Değerleri Nelerdir?

100 gramlık altın gold kivi tüketiminin vücudunuza sağlayacağı kalori miktarı 80 kalori civarındadır. Bu miktar normal bir yeşil kivinin sağlayacağı kaloriden biraz daha fazladır. Bunun sebebi biraz daha fazla şeker içeriyor olmasıdır. 100 gramlık altın gold kivinin yüzde sekizi yağ, yüzde ikisi protein ve geri kalan yüzde doksanlık kısmı ise karbonhidrattır. 100 gram kivi tüketimi ile vücudunuza alacağınız besin değerleri aşağıdaki şekildedir.

 • Karbonhidrat (g) – 19.06
 • Protein (g) – 0.18
 • Yağ (g) – 0.68
 • Lif (g) – 3,9
 • Kolesterol (mg) – 0
 • Sodyum (mg) – 3,9
 • Potasyum (mg) – 405,6
 • Kalsiyum (mg) – 44,2
 • Vitamin A (u) – 80,6
 • Vitamin C (mg) – 119,69
 • Demir – 0,4

Şeklinde besin değerleri sıralanabilir.

Altın Gold Kivi Nerede Satılır?

Altın Gold kivi piyasada çok yaygın olarak bulunan bir meyve olmadığından ulaşamaz iseniz internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir